Haşimoto hastalığına tutuldum...Paylaşım alanı

Sitarem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2007
171
1
Arkadaşlar kan tahlili sonuçlarımı aldım yeni ve Antikorlarım çok yüksek çıktı.Ultrason sonucumda iltihap gözüktü ve tiroit bezim harap olmaya başlamış, sol lobda bantlar oluşmuş..T3,T4,TSH hepsi çok yüksek..Doktor hem haşimoto hastalığı dedi, hemde hipotiroid...senağlamasenağlamasenağlama

Canım çok sıkkın ve çok korkuyorum...İlaç ayarlaması yapamadı çünkü çok yüksek , sağlığını tehlikeye atamayız dedi..Çok az rastlanan bir durummuşş benimkisi, genelde hemen ilaca başlatıyorlar..Şimdi ay sonunu bekliyorum tekrar kan tahlil vercem...

Moralim çok bozuk kızlar...Yavaş yavaş kilo almaya başladım, sürekli yorgun hissediyorum kendimi, bütün gün uyusamda dinlenemiyorum...vücudumda ödem yaptı,Çok berbat durumdayım...

Paylaşmak istedim arkadaşlar,belki yardımcı olacak arkadaşlarım vardır..
Hoşçakalın.:a015::a015:

Bir orta yaş sorunu Haşimoto hastalığı

Orta yaşların huzurlu ve keyifli yaşamına yelken açarken sizi bekleyen tatsız sürprizlerden biri de ‘hipotiroidi'dir. Hipotiroidi, tiroid hormonlarının kanda çok az bulunması durumudur ve kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

Tiroid bezinin yeteri kadar hormon üretememesinin nedenleri çeşitlidir, ama orta yaş hipotiroidilerinin sebebi çoğu kez ‘Haşimoto tiroididti'dir.

İLK kez Hakaru Haşimoto isimli bir Japon doktor tarafından tanımlandığı için hastalığa bu isim verilmiştir. Bağışıklık sisteminin vücudunuza yabancı olanı algılama ve tahrip etme gücünün hatalı çalışması sonucu oluşan bir sorundur. Bu hastalıkta vücudunuz kendi tiroid dokusuna karşı savaş açmakta ve onu tahrip etmektedir. Bağışıklık sisteminin tiroid dokusunda tahribe yol açan bazı maddeleri (otoantikorlar) üretmeye başlamasının nedeni bilinmemektedir, ama kolaylaştırıcı bazı faktörlerin bu işe zemin hazırladığı kuşkusuzdur.

Haşimoto tiroididinin akrabalar arasında daha sık görülmesi hastalığın oluşumunda genetik bir zeminin katkı yaptığının kanıtıdır.

STRES VE ÜZÜNTÜ

Stres ve üzüntünün de Haşimoto hastalığına yol açabileceği bilinmektedir. Ağır depresyonlar, ciddi panik bozuklukları, uzun süreli üzüntü, endişe ve korkuların ardından Haşimoto hastalığına yakalanan pek çok hastamız var.

Bu hastalığın fazla miktarda iyot alınması, lityum, interferon ve interlökin 2 gibi ialçların kullanımı ve bazı mikrobik etkenlere maruz kalınması ile ilişkili olabildiğini gösteren bulgular da mevcuttur. Kısacası Haşimoto hastalığı, bir bağışıklık sapkınlığıdır ve bu sapkınlığa yol açan kolaylaştırıcı faktörler oldukça fazladır.

Haşimoto hastalığı da diğer sebeplerle meydana gelen hipotiroidiler gibi son derece sinsi, yavaş seyirli ve gözden kaçan belirtilerle seyreder. Hastaların çoğu yorgunluk, halsizlik, kas ve eklem ağrıları, sersemlik hissi, odaklanma eksikliği, uyuşukluk ve uyku halini, orta yaşlı olmalarına ya da depresif ruh hallerine bağlarlar. Kuru ve kırık saçlar, saç dökülmeleri, cilt solukluğu ve kurumaları, ‘kansızlık' diye geçiştirilir. Kilo alma, kilo vermede zorlanma da menopoz ve benzeri orta yaş gelişmeleri arasında değerlendirilir. Bu nedenle çok değerli zamanlar boş yere kaybedilir. İşte bu nedenle bazı ülkelerde 35 yaş sonrasının yıllık rutin değelendirmelerinin arasına TSH testi de konulmalıdır. Doğru bir karardır bu yaklaşım ile hipotiroidinin (hangi sebeple meydana gelirse gelsin) ve Haşimoto hastalığının erken tanısı kolaylaşır.

AKLINIZDA OLSUN

Hipotiroidi belirtileri

Yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk, uyku hali

Eklem ve kas ağrıları

Depresif ruh hali

Saç dökülmesi, kırılmasıve kuruması

Cilt kuruluğu, pullanma ve kırışması

Kilo alma ve ve kilo vermede güçlük

Soğuk, şiş balmumu görünümlü bir deri

Üşüme ve soğuğa tahammülsüzlük

Sesin boğuk ve kalın hale gelmesi

Terlemede azalma

Kolesterol ve kan basıncında artma

Hareketlerde yavaşlama, bellekte azalma, odaklanma ve öğrenmede zorlanma, unutkanlık

Cinsel güç ve istek kaybı

BİR UYARI

Sigara içen kadında daha sık görülüyor

Sigara içen kadınlarda hipotiroidi sorunu ile daha sık karşılaşılır. Sigaranın içindeki ‘thiocyanate'in tiroid bezinin iyodu kullanmasıda sorun oluşturduğu belirtiliyor. Sigara içen ve Haşimoto tiroidine yakalanan bir kadında hipotiroidi riski daha fazladır.

Teşhisi ve tedavisi kolay

Haşimoto hastalığında teşhis kan analizleri (TSH, T3 VE T4, otoantikor ölçümleri), ultrasonografi ve sintigrafik incelemelerle konulmaktadır. Nodül ile birlikte olan Haşimoto olgularında tiroid kanseri olasılığını ortadan kaldırmak için biyopsi yapmak gerekebilir. Tedavi için dikkatli bir hasta izleme programı gerekir. Hipotiroidinin düzeltilmesi amacı ile levotiroksin tedavisi uygulanır. Tedavinin süresi ve ilaç dozu her hasta için farklıdır. Nodül ile birlikte olmayan, çok büyük bir guatra yol açmayan hastalarda cerrahi girişim gerekmez. Bir Haşimoto hastasında tiroid bezinin ürettiği tiroid hormonu miktarı yeterli ise levotiroksin verilmez. Sadece eksik olan tiroid hormonunu yerine koymak için tedavi uygulanır. Tiroid hormonu ile tedavinin ne kadar süreceği sık sorulan bir sorudur. Levotiroksin ile ihtiyaç duyulan tiroid hormonu eksikliğinin giderilmesi genellikle ömür boyu sürecektir. Eğer hipotiroidi söz konusu değilse tedavi gerekmez, sadece izlemekle yetinilir.Levotiroksin hastanın ihtiyacı olan tiroid hormonu eksikliğini giderir , klinik belirti ve yakınmaların ortadan kalkmasını, guatrın da küçülmesini sağlar.

ilk kez duydum , üzüldüm , geçmiş olsun . umarım düzelir ve tedavin olumlu sonuçlar verir .

hocam hiç moralinizi bozmayın bu rahatsızlıktan kardeşimde de var üstelik o 12 yaşında,çok büyüktü hormonları da öyle değerleri yüksek çıktı ama biz sami ulus çocuk hastanesine gittik doktoru bir hap verdi sadece ve küçücük hapın yarısının kullanıyor 1,5 yıldır şimdi küçülmeye başladı normalde çok yorgun ve halsiz olurdu kemikleri ağrırdı kuzucuğumun ama şimdi haplar etkisini gösterdi boyu uzadı daha enerjik kilo da almaya başladı.kimi hastalarda kilo alıyo veremiyor bu çok normal çünkü tiroid bezi vücudun orkestra şefi o çalışmasına gör vücut düzenleniyor.şimdi sizin yapabilceğiniz en iyi şey sakin olmak ve çok iyi bir endokrin uzmanına görünmek.bir hormon rahatsızlığı olduğu için ihmale gelmez.geçmiş olsun.inşallah tez zamanda siz de annemin tabiriyle kuşmantarından kurlulursunuz :)

bir de lütfen bir doktora bağlı kalmayın biz eğer ankara hastanesinde zaman kaybetmeseydik daha çabuk küçülecekti bezi ama oradaki doktor hap vermeyelim dedi.sami ulustaki hemen hap tedavisine başladı.bir doktora bağlı kalıp kendinizi yıpratmayın lütfen :)

Arkadaşlar çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için..

Benim doktorumda bana bir ay süre verdi, vücut dinlensin dedi, sonra kan tahlili ve hemen ilaca başlıycaz dedi..Ömür boyu hap içeceğim doğrumu?doktor fazla açıklama yapmadı...

hap içmek hoş bişey değil belki ama etkini gördüğünüz zaman buna değecek biz yarım tabletle başladık kasımda çeyreğe düşecek.üstelik sizin rahatsızlığınız hallolsun hap kullanmak o kadar önemli değil ki.benimde pco sendromum var bende uzun süreli hap kullanacağım :)
kötü şeyler düşünmeyin hem Rabbim sevdiği kuluna dert verirmiş.ne mutlu size seviliyorsunuz.tekrar geçmiş olsun :)

Canım söylediklerin içimi rahatlattı, umarım işime yarar ilaçlar..Bende de pko var canım, aynı zamanda diane35 içiyorum...O yüzden kilom 67 de kaldı, kilo vermekte zorlanıyorum, bundan ziyade ödemlerim var..:çok üzgünüm:

İnşallah Rabbimin sevdiği kullarındanızdır...Gönlü güzel arkadaşım teşekkür ederim...:1hug:a.s.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için..

Benim doktorumda bana bir ay süre verdi, vücut dinlensin dedi, sonra kan tahlili ve hemen ilaca başlıycaz dedi..Ömür boyu hap içeceğim doğrumu?doktor fazla açıklama yapmadı...

öncelikle şifalar diliyoruma.s.benim bir arkadaşımda da tiroit rahatsızlığı var,hatta ameliyat da oldu ama hastalığın adını bilmiyorum...o da ilaç alıyor ve durumu gayet iyia.smoralini hiç bozma ,allah çaresiz dert vermesin...çok geçmiş olsun:1hug:

ben diane 35 i bıraktım aynı etkiye sahip yasmin kullanıyorum hocam.diane 35 zamanında çok kilo aldım ve veremedim ama şimdi yasminden çok memnunum diyette yapıyorum 70 kilodan 57 e düştüm.ama herşeyden önemlisi moral ve yalnız olmadığınızı bilmek :) geçmişler olsun :)

Teşekkür ederim pınarcım, moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum..Aslında bana ömür boyu pko tedavisi olacaksın demedi doktorum, sadece belli bir süreliğine imiş..Bakalım kontrole gitcem umarım geçer...Çünkü tiroit bezi çalışmayanlar düzensiz adet olurlarmış..Belki tiroit tedavim adetlerimi düzenler...

Umuduğumuzu yitirmeyelim..Sanada geçmiş olsun..öptüm canımcım:1hug:a.s.

olabilir ben o ihtimali bilmiyorum ama tiroid bezi çok önemli bir salgı bezi :) umarım öyledir bende sizi kocaman kocaman öptüm :)

geçmiş olsun canım tedavisi mümkün olan bir hastalık bütün hastalıklarda olduğu gibi moral çok önemli moralini sağlam tutarsan kısa sürede iyileşiceğine inanıyorum sevgiler

sıtarem çok geçmiş olsun.tedavını aksatma.bır kaç doktorada gıt pınar dogru söyluyor.bır dkt. vermediği tedaviyi başka dkt. bunu uygulayalım dıyebiliyor.dkt. bile tedavi farklılıkları olabiliyor.acıl şifalar dilerm.nelere bu kadar üzüldünkü bu haşimato belası başına geldi arkadaşım?

Sağol cibali arkadaşım, bi bilsen nelere üzülmedim kii.,,herşey üst üste geldi, sanırım üzüntü ve kederden dolayı oldu...şuan çalışıyorum ve karşılığını alamıyorum ama çalışmak ve ayaklarımın üzerinde durmak zorundayım....En sevdiğim değer verdiğim insanın beni aldattığını öğrendim ve bir kalemde sildim, oysa herşey çok ciddiydi...Anlıyacağın herşey üst üste geldi ve gelmeye devam ediyor....
Tam olarak en son ne zaman mutluluğu yakaladım hatırlamıyorum bile...Bu hastalık cabası oldu ve moralim sıfır....

Desteğin için sağol....a.s.

Kızlar doktordan yeni geldim, benim hastalığım kronikmiş, yani ömür boyu hap tedavisi olcam....Moralim çok bozuk..Çünkü tahlillerim eskiye nazaran çok yükselmiş....senağlamasenağlama

bu kadar korkma bundan bende de var hashimoto,üstelik dr lar tsh ımı görünce çok şaşırdılar ,böyle şey görmedik dediler aşırı yüsekti yani ,senin kaç çıktı?
1 -2 aydır levotiron kullanıyorum,ömür boyu da kullancam.benim halamda ve teyzemde de var ve gayet normal hayatlarına devam ediyolar.ben hiç umursamıyorum yani şöyle nasıl dertleri hastalıkları olan insanlar var.tamam ömür boyu kullancaz ama ilaç bile değil bu sadece hormon.ama dr seçimi çok önemli yanlış tedavi sonucu nodül oluşabilir,ve bana dr un söylediğine göre vücuttaki herşeyin altında bu yatarmış.iyi bi dr bulup tedaviye uyduğun sürece herşey yavaş yavaş düzelir bozma moralini

X