Kan Grubuna Göre Beslenme

hercai34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
210
1
49
KAYSERİ (İHA) - Bir internet sitesinde yer verilen araştırmaya göre, her kan grubunun farklı özelliği ve buna göre de beslenme metodu olduğu belirtiliyor.

Araştırmada ilk insanın kan grubunun '0' olduğu sanılıyor. Dayanıklı bir sindirim sistemine sahip olan bu kan grubuna sahip insanlarının süt ürünlerinden, yumurtadan uzak durması gerekiyor. A grubundakilerin vejetaryen bir diyet uygulamalarının bağışıklık sistemini güçlendireceği belirtilirken, B grubunun süt ürünleri tüketicisi olduğu ve tavuk etinden vazgeçmeleri gerektiği ifade ediliyor. 7. Yüzyıl'dan sonra ortaya çıktığı savunulan AB kan grubundaki beslenme metodunda ise hayvansal yağların kesinlikle kullanılmaması öneriliyor.

Uzmanların, kan gruplarına göre beslenme metotları ise şöyle:

0 Grubu: En eskidir. İlk insanın kan grubunun '0' olduğu sanılır. Özellikleri etobur. Dayanıklı sindirim sistemi. Fazlasıyla aktif bağışıklık sistemi. Çevresel ve beslenme değişimlerine karşı toleranssız. Süt ürünlerinden, yumurtadan uzak durmalıdırlar. Sıvı yağ tercih edilmelidir. Özellikle zeytinyağını tercih ederseniz, kalp ve damar sağlığını da korumuş olursunuz.

A Grubu: Tarımsal topluluklarda evrimleşmiştir. Hassas sindirim sistemi. Toleranslı bağışıklık sistemi. Sabit beslenme ve çevre koşullarına uyum, gerilim karşısında başarılı mücadele. Formda ve üretken kalabilmek için tarımsal beslenmeye gereksinim. Kalp, şeker, kanser hastalıklarına eğilimlidir. Dolayısıyla vejetaryen bir diyet uygulandığında bağışıklık sistemi güçlenir. Her türlü eti diyetlerinden çıkarmalıdırlar. Eğer vejetaryen beslenmeye geçilmesi zaman alacaksa, kırmızı et yerine haftada birkaç kez balık yiyerek diyet uygulanabilir. Et arzu edildiğinde mümkün olan en yağsızı tercih edilmelidir. Tavuk eti, kırmızı etten daha uygundur. Eti, ızgara veya fırında pişirerek hazırlayın.

B Grubu: İnsanların kuzeye, daha soğuk ve sert koşullu bölgelere göçüyle ortaya çıkmıştır. Güçlü bağışıklık sistemi. Sabırlı sindirim sistemi. Süt ürünleri tüketicisi. Dinç ve istekli olmak için fiziksel ve zihinsel aktivite arasında dengeli olmak isteyen grup. Diyeti oldukça sağlıklı ve dengelidir. Virüs hastalıklarına karşı savunmasızdırlar. Sinir sistemiyle ilgili sorunlara karşı önlem alınmalıdır. Kanser ve kalp hastalığı gibi birçok ciddi hastalığa karşı koyabilecek yetenektedir. B Grubu'ndaysanız ve kendinizi bitkin hissediyorsanız, haftada birkaç kez hindi ve sığır eti yerine kuzu ve koyun etlerini tercih etmelisiniz. Tavuk etinde ise B Gruplarında ağdalaşmaya neden olan lektinler vardır. Bu nedenle derhal tavuk etinden vazgeçmelisiniz.

AB Grubu: 7. Yüzyıl'dan sonra doğudaki istilacı güçlerin, batıdaki ülkeleri ele geçirmeleri üzerine, farklı ulusların birbirine karışması neticesi oluşmuş çağdaş bir uyarlamadır. Bu kan grubundaki insanlar dünya nüfusunun yüzde 5'i kadardır. A ve B'nin modern karışımıdır. İki grubun da özelliklerini taşır. Bazen A Grubu'na, bazen B Grubu'na benzer, bazen de iki grubun bileşimidir. Sırrı henüz tam olarak bilinmiyor. Sindirim sistemi çok duyarlıdır. Mide asidi çok az olduğundan, mide kanserine yakalanma olasılığı fazladır. Bu nedenle C vitamini takviyesi yapmaları çok yararlı olur. Bağışıklık sistemi çok güçlüdür. A ve B Grupları için sakıncalı olan yiyecekler, AB Grubu için de sakıncalıdır. Ancak diğer gruplara önerilmeyen domates; AB Grubu'na öneriliyor. Et yerken yanında mutlaka sebze bulundururun ve etin miktarının çok az olmasına dikkat edin. Kilo vermek istiyorsanız, et yemekten kaçınmalısınız. Çok fazla hayvansal protein almanız sindirim sisteminizi zorlar. Hayvansal yağları kesinlikle kullanmamalısınız. Yerine bitkisel yağları ve bilhassa zeytinyağını kullanmalısınız.

Kimliğinizi oluşturan kan gruplarınıza göre beslenme şeklinizi belirleyin. Kan grubunuza göre yazılmış önerileri dikkate almalısınız.
B grubu

Kiloyu çabuk verirler

Kısa aralarla yemek yemeyi alışkanlık haline getirenler, çok kısa bir süre sonra sık sık acıkmaya başlarlar. Kilo vermeye çalışanlar için bu hiç de olumlu bir gelişme değil. Kan grubu B olanların kilo vermekte pek de zorlanmadıkları biliniyor. 0 grubundakiler tiroid problemleri yüzünden kilo vermekte zorlanırlar. Oysa B grubundakilerin böyle bir sorunları yoktur. Aşırıya kaçmamak koşuluyla sütlü besinlerden de yararlanabilirler.

Sütlü besinler yararlıdır

Kan grupları arasında sütlü besinlerden yarar sağlayan tek grup B'dir. Ancak Asya kökenli B grubu mensuplarının sütlü besinlere alışmaları zaman alabilir. Sütlü besinler, Asya'ya Moğol istilalarıyla ulaşmıştı. Barbarların besini sayılan sütlü yiyeceklere tepki gösterilmesini de yadırgamamak gerekir. Afrika kökenli B grubu mensupları da sütlü besinlere uyum sağlamakta zorlanırlar. Sütlü besinlere tepki gösteriyorsanız, soya ürünleriyle sütlü besin ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Zeytinyağını eksik etmeyin

Sindirim sisteminizin düzenli çalışabilmesi için zeytinyağını mutfağınızdan eksik etmemelisiniz. Gün aşırı bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketmelisiniz. Susam yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı B grubundakilerin sindirim sistemi için zararlıdır.

0 grubu

Süt ve yumurta yok

0 grubuna dahil kişilerin midelerindeki asit miktarı yüksek olduğu için eti kolayca sindirirler. Fakat midenizde fazla asitlenme olmasını önlemek için et proteini tüketimini, sebze ve meyve yiyerek dengelemelisiniz. 0 grubuna dahil olanlar, süt ürünlerinden ve yumurtadan uzak durmalılar.

Onların metabolizmaları ağır çalışır ve sütlü besinlerin de metabolizmayı yavaşlattığı biliniyor. Süt ve sütlü besinler, vücudun kalsiyum ihtiyacını giderirler. Vücudunuzda kalsiyum eksikliği olmaması için çeşitli haplarla kalsiyum ihtiyacınızı gidermelisiniz.

AB grubu

Daha önce de belirttiğimiz gibi, AB grubu, diğer kan gruplarından çok daha kısa bir geçmişe sahip. AB grubundaysanız, yiyeceklerinizi seçerken çok dikkatli davranmalısınız. A ve B gruplarının beslenme düzenlerini dikkatle incelemek gerekir. A ve B gruplarına uygun olmayan yiyeceklerin çoğu AB grubu için de sakıncalıdır. Ancak diğer kan gruplarına tavsiye edilmeyen domates AB grubundakilere öneriliyor.

Kilo alma konusunda AB grubundakiler A ve B gruplarındaki genlerin özelliklerini taşıyabilirler. Bu da zaman zaman problem yaşatır. Örneğin A grubundakiler gibi mide asidinizin miktarı az olabilir. B grubundakiler gibi et yemeye kalkıştığınız zaman sindirim sorunuyla karşılaşırsınız. Yediğiniz et, vücudunuzda yağ olarak depolanabilir. Eğer kilo vermek istiyorsanız, et yemekten kaçınmalısınız. Et yerken de yanında mutlaka sebze bulundurmalısınız ve de etin miktarının çok az olmasına dikkat etmelisiniz. Deniz ürünleri, süt ürünleri ve taze sebze kilo vermenize yardımcı olur

A grubu

Et tavsiye edilmez

A grubu için hazırlanan diyeti uygulamak kilo vermeyi sağlar. Metabolizma açısından A grubu, 0 grubunun tam tersidir. A grubundaki kişiler kırmızı et yedikleri zaman ağırlık hissederler, enerji kaybına uğrarlar. Ama proteinli besinler ve sebzeler bu kişilere enerji verir, daha canlı olmalarını sağlar.

A grubundakiler zaman zaman vücutlarının su tutmasından yakınırlar. Sindirim sistemleri uygunsuz yiyecekleri eritmekte geciktiği için vücutta su birikir. O grubundakiler için et, vücuda enerji veren bir yakıttır. A grubundakiler ise eti yağ olarak vücutlarında depolarlar. A grubundakilerde mide asidi miktarı çok azdır.

Deniz ürünleri faydalı

A grubundakiler, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için her türlü eti yemek listelerinden çıkarmalıdırlar. Bu öneri pek de gerçekçi sayılmaz. Daha gerçekçi davranalım ve şöyle diyelim: Mümkün olduğu kadar az et tüketilsin.

Sebze meyve öncelikli
A grubu için hazırlanan diyetlerde, sebzeler birinci sırada yer alıyor. Vücudun mineral, enzim ve antioksidan ihtiyacının giderilmesi için sebze çeşitlerine ağırlık verilmeli. Sebzelerin mümkün olduğunca doğal durumda olmalarına özen gösterilmeli (çiğ ya da buharda pişirilmiş.) A grubundakilerin sebze ağırlıklı yemek listelerinde biber, domates, patates ve lahana yer almamalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
HAKKETTENDE ÇOK DOĞRU BE ELİFİM BENİM KAN GRUBUB 0 RH - GERÇEKTENDE METOBOLİZMAM ÇOK YAVAŞ BENDE DİYOM Kİ SU BİLE İÇMİYOM BU KİLOLARI NERDEN ALIYOM:Roflol:
İŞİN ŞAKASI BİR YANA GERÇEKTEN METOBOLİZMAM AĞIR ÇALIŞIYO AMA BENDE ETİ HİÇ SEVMEM SÜT ÜRÜNLERİNİ SEVERİM YUMURTA HARİÇ:1closedeyes:

arkadaşlar benimde kan grubum 0 ama tam tersiyim..et yemeyi bırakın kasabın önünden dahi geçemiyorum....artı yıllardır kilo almaya çalışıyorum. süt ve yumurta grubunuda yediğimde mideme kramplar giriyor...ancak bu kadar ters olabilirim herşeye....

0 RH + benimki.. ama etden nefret ederim.. yemem bil dogru düzgün.. ayrıca süt ve süt ürünleri metalbolizmayı yavaşlatır denmiş.. fakat beslenme uzmanları bas bas bagırıyor yogurt yiyin.yoğut yağ yakımını hızlandırır die.

Bende 0RH+ im. Metabolizmam yavaş, makarnaya bayılırım ayrıca, yoğurdu çok severim ama etle pek aram yok, yumurtayla ise meraba meraba o kadar işte kaydirigubbakcemile3

Bu makaledekiler bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası, ancak hipotez olabilirler.0'dan başlayıp toplumsal yaşamdaki değişime göre A, B ve AB olarak devam etmesi çok düz mantık geldi.
Ben 0 rh+ im ama metabolizmam hızlıdır.

bende a grubuyum diyetisyen kan grubu diyeti verdim yapılınca verililiyo kilolar bi ara yaptım verdim sonra baktım agır geldi kafama göre yapmaya basladım :jeyyar: yasaklar ne içindir çignenmek içindir demi süt grubu yasak bana ama en sevdigimde yogurt :sm_cool: az yicen öz yicen ben kendi çabalarımla 18 kilo verdim kaydirigubbakcemile2 halende veriyorum yılmak yok işte o kadar kilolarım artık beni esir alamaz çünkü ben onu esir aldım ben ona boyun eymiyorum artık o bana boyun eyiyor :jeyyar:

eski alimler mizaca göre beslenmekten bahseder, günümüzde buna en uygun kan grubuna göre beslenme oldugu söyleniyor, ilk mesajda yazılanlar arastırmaların sonucunda ortaya cıkmış..

grubum 0 ve tam bir etoburum kaydirigubbakcemile2
zeytinayğı hastasıyım
özellikle salatada zeytinyağı ve nar ekşisi karışımına bayılırım cokacimcoook
süt ürünlerini fazla sevmem ama yumurtaya hayır diyemem delikafadulden

Benim kan grubum AB.Hem et hem de süt ve süt ürünlerini çok severim.
Ama en çok zeytinyağlıları ve yeşil sebzelere hayır diyemem...
Meyve ve sebzeye aşırı derecede düşkünlüğüm var.
kaydirigubbakcemile2

Ben 0 grubuyum fakat direncim yüksek olmasına rağmen bağışıklığım çok düşüktür.Gerçi bunun nedeninin küçükken yeterince anne sütü almadığıma yoruyorum.Süt var,sorun bendeymiş. Zar zor ve sadece biberonda içermişim. kaydirigubbakcemile Sindirim sistemim de güçlü değildir hani benim.Ben istisna mı oluyorum şimdi? fisfisfis

benim kan grubum da 0 rh ama ben karbonhidrat diyeti yapıyorum 3 gündür ve yumurta yoğurt yiyorum ben şimdi kilo veremicemmi

GEÇEN haftaki aktüel dergisinin en ileri çıkan başlıgıydı tekrar tekrar okudum ve saçma buldum o yasaklı gıdalardan alınması gereken vücut için ihtiyacı olan gıdalar ne olacak a grubuyum süt ve ürünlerini almayayım da formda olayım ;ama bu sırada kemik erimesi olsun mühim degil !!!!!!!!

B RH+ kan grubundan biri olarak kuzu - koç etine bayılırım. Soğuk sütü de pek bi severek içerim. Tavuk etini eve bile sokmam. Neyse, aynen ben yani...

X