Pap Smear Testi

E

EU1

Ziyaretçi
PAP SMEAR TESTİ
1940 lardan bu yana, rahim boynu kanseri olan kadınlarda ölüm oranı yüzde 70 azaldı. Bunun en önemli nedeni, kadınların çoğunun PAP Smear testi ile taranmasıdır. Tamamen yanılmaz bir yöntem olmasa da, bu test rahim boynu kanserinin yüzde 95 ini ortaya çıkarır.

Daha önemlisi, bunları çıplak gözle görülemeyecek, ama tedavi edilebilecek ve hemen hemen her zaman iyileşebilecek bir safhadayken ortaya çıkarır. PAP Smear testi bazen bir endometrial kanser veya yumurtalık kanserinin varlığını da gösterebilir.

İlk PAP Smear test, cinsel ilişkiye başladıktan hemen sonra, ikincisi bir yıl sonra yapılmalıdır. İkisinin sonucu da normalse, ondan sonraki smear testlerinizi doktorunuzla kararlaştıracağınız aralıklarla yaptırabilirsiniz. Ancak yüksek risk grubuna giriyorsanız, yılda bir defa test yaptırmanız şarttır. Yüksek risk grubuna girenler; cinsel ilişkiye 18 yaşından küçük başlamış, birçok kişiyle cinsel ilişkide bulunmuş, herpes ve sigil gibi cinsel ilişkiyle bulaşan hastalık geçirmiş olan kadınlardır. PAP Smear testi yaptırmayı 60 yaşına geldiğinizde (ve 60 ıncı yaş gününüzden itibaren iki defa normal smear sonucu almışsanız) bırakabilirsiniz.

Eğer anneniz size hamileyken DES denilen sentetik östrojen aldıysa yüksek risk grubuna dahilsiniz demektir. 14 yaşından başlayarak (hatta daha erken adet görmüşseniz daha önce) yılda en az bir defa smear testi yaptırmanız gereklidir.

Rahim boynunun büyük bir bölümüne yayılmış ve rahime atlamış olan bir kanserde radikal histerektomi yapılır. Doktor rahimi (rahim boynuyla birlikte), vajinanın üst kısmını, etraftaki dokuların bir bölümünü, lenf düğümlerini ve fallop tüplerini alır, ancak genç kadınlarda yumurtalıklardan biri veya her ikisi de yerinde bırakılır. Sonra radioterapi uygulanır. Lenf düğümlerine yapılan biopsi, kanserin yayılmış olduğunu gösterirse kemoterapi de yapılabilir.

Teşekkürler sıla,evet bu testin önemini duymuştum her kadının senede bir kere yaptırması şartmış.

valla bn yaptırdım saglık ertelenmeye gelmez kızlar zaten acısız bir işlem korkulacak bişey degil

canım verdiğin bilğiler için teşekkürler dr fobisi olan ben bile yaptırıyorum bu testi hanımlar yılda 1 kez yaptırın lütfen kanser vakfında kanser haftasında ücretsiz yaptırabilirsiniz.

canım verdiğin bilğiler için teşekkürler dr fobisi olan ben bile yaptırıyorum bu testi hanımlar yılda 1 kez yaptırın lütfen kanser vakfında kanser haftasında ücretsiz yaptırabilirsiniz.

bende sana cok tesekkur ederım canm bılgılendırdıgın ıcın bılgı paylaştıkca guzeldır degılmı sevgıyle kall:1hug:

SMEAR TESTİ

smear-test.gif

Smear testi ('Smir' olarak okunur) ; (rahim ağzından) ince yayma, sürüntü alma gibi isimlerle de anılmaktadır. Bu testteki amaç, özellikle rahim ağzı kanserlerinin erken tanınmasıdır. Son yıllarda jinekolojik muayenelerin rutin bir parçası haline gelmiştir.

Vücut dokularının sürekli yenilenmesi nedeniyle kaçınılmaz olarak yüzeylerden hücreler dökülmektedir. Bu dökülen hücrelerin toplanıp özel işlemlerden geçirildikten sonra mikroskop altında incelenmesine "sitolojik inceleme (hücresel inceleme)" denir.

Sitolojik inceleme işlemin en etkili uygulandığı alan rahim ağzından (serviksten) alınan örneklerdir. Servikal hücrelerin bu şekilde toplanması işlemine "smear" (yayma, sürüntü) adı verilir.

Smear testi ilk kez 1930'lu yıllarda Yunanlı bilim adamı "George Papanicolaou" tarafından uygulandığı için onun ismine ithafen "PAP Smear" olarak da adlandırılmaktadır.

Smear testinin önemi nedir?
Kadın üreme sistemine ait kanserler arasında ikinci sıklıkta görülen serviks kanseri erken dönemde yakalandığında tam şifa ile sonuçlanan bir durumdur.

Tüm kanserlerde olduğu gibi serviks kanseri de uzun yıllar süren gizli hastalık döneminden sonra ortaya çıkar. Şikayetler ortaya çıktıktan sonra da ne yazık ki hastalık yayılmıştır. İşte bu nedenle kanserleri erken dönemde tanımlamak için çeşitli testler geliştirilmiştir.

Serviks kanseri'nin erken tanısındaki en önemli test smear testidir.

Smear ile alınan örnekler patolojik olarak incelenerek kanser veya kanser öncüsü hücrelerin olup olmadığı araştırılır.

Sürüntü nasıl alınır?
Smear alınması son derece basit ve ağrısız bir yöntemdir. Jinekolojik muayene esnasında vajinaya "spekulum" denilen bir alet takıldıktan sonra serviks görülür hale getirilir.

jinekolog-muayene.jpg

Jinekolojik muayenelerde sıklıkla kullanılan "spekulm aleti"​

Herhangi bir kanama olmadığından emin olunduktan sonra plastik bir "spatul" ya da "fırça" vasıtası ile serviksten vajinaya dökülen hücreler toplanır. Ayrıca yine bu fırça vasıtası ile rahim ağzından bir sürüntü alınır.

smear-fircasi.jpg
smir-testi.jpg

Smear testinde kullanılan değişik aparatlar​

Alınan bu materyal bir "lam" adı verilen cam parçası üzerine ince şekilde yayılarak alkol veya saç spreyi sıkılarak sabitlenir (fiske edilir). Buna "ince yayma" adı verilir.

smear-testi.jpg

Spatul (tahta aparat) ile alınan sürüntünün lam üzerine yayılması​

Fırça üzerine bulaşmış olan mukus salgıları uzaklaştırdığı için inceleme daha kolay ve sağlıklı olmaktadır.

Fiksasyonun örnek alındıktan hemen sonra yapılmaması hücresel şekillerin bozulmasına ve kurumasına yol açar. Bu da değerlendirmede hatalara neden olabilir.

Uygun şekilde hazırlanan lam üzerindeki bu preparat patoloji uzmanına gönderilir. Patolog preparatı incelerken hasta hakkında bazı bilgilere gerek duyar. Bunlar;

Hastanın yaşı
Hastanın şikayetleri
Son adet tarihi ve adetlerinin düzeni
Gebelik olup olmadığı, önceden kaç gebeliğinin olduğu
Hormonal ilaç kullanıp kullanmadığı
Rahim içi araç (spiral) kullanıp kullanmadığı
Smear’in ne amaçla istendiği ve klinik ön tanıdır.

Bu bilgiler pataloji uzmanının tanısını kolaylaştırır ve şüphede kaldığı durumlarda daha kolay karar vermesine yardımcı olur.
Patolog kendisine gelen prepratı bir takım kimyasal maddeler ile muamele eder (boyar) ve ışık mikroskopu altında inceleyerek tanısını koyar. Smear sonucunun alınması 1-2 gün sürebilir.

Smear alınırken en fazla dikkat edilmesi gereken nokta, rahim ağzını rahim boşluğuna bağlayan kanaldan ve vajinadan ayrı ayrı örneklerin alınmasıdır.

Smear oldukça etkili bir tarama yöntemidir. Bu sayede anormal hücreler son derece erken dönemlerde saptanmakta ve uygun tedavi yöntemleri ile ilerlemiş kansere doğru gidişleri engellenebilmektedir.

A.B.D. de yapılan bir çalışmada smear testinin yaygın kullanımı sonucu serviks kanserinden ölümlerin %72 oranında azaldığı saptanmıştır.
Smear testi ayrıca kadının hormonal durumu ve enfeksiyonlar hakkında bilgi verdiği gibi kanser tedavisi sonrası nükslerin erken tespitinde de önemli rol oynar.

Kimler smear testi ile taranmalıdır?
Serviks kanseri sık rastlanan kanserlerden biri olduğuna ve tarama sayesinde hastalık ve buna bağlı ölümlerde yüksek oranda azalma saptandığına göre bütün kadınlar smear testi ile taranmalıdır.

Ancak burada herkesi aynı sıklıkta taramadan geçirmenin mantıksız olacağı aşikardır. Bu nedenle taramaya kaç yaşında başlanması gerektiği ve kimlerin hangi sıklıkta tarama işleminden geçirilmesinin uygun olacağı konusunda araştırmalar yapılmış ve serviks kanseri açısından yüksek ve düşük riskli kişilerin tespit edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Eskiden taramaya başlamak için 35 yaş kritik nokta olarak kabul edilmekteyken 1988 yılında Amerikan Kanser Derneği kadınları yüksek ve düşük riskli olarak iki sınıfa ayırmayı ve tarama şeklini belirlemeyi kabul etmiştir.

Yaş olarak da 35 yaş değil cinsel yaşantının başladığı zamanı esas almak gerektiğini vurgulamıştır.

Serviks kanserleri açısından yüksek riskli grup;
Sigara kullanan
Poligamik (çok eşli) kadınlar
İlk cinsel tecrübesini genç yaşlarda yaşayanlar
Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu taşıyanlar
Doğum kontrol hapı kullananlardır.

İLK TARAMA 18 yaşında veya cinsel aktivitenin başlangıcında

Yüksek risk grubunda Yılda bir
Düşük Risk
grubunda İlk 3 yıl yılda bir defa daha sonra 3 yılda bir.
Kanser tedavisini takiben İlk 2 yıl 3 ayda bir
3 yıl 6 ayda bir
sonra yılda bir

Smearde neler görülür?

Serviko vajinal smear alınarak hazırlanan preparatlarda hastanın hücresel durumu, hormonal durumu ve mikrobiyolojik durumu değerlendirilebilir.

Smear preparatlarında bulunan elemanlar servikal ve vajinal hücreler, bakteriler, trikomanonas, candida gibi vajinal enfeksiyon etkenleri, kan elemanları ve spermler bulunabilir.

Servikal ve vajinal hücrelerin yapısı kanser ve kanser öncülü lezyonlar hakkında bilgi verirken bu hücre türlerinin sayısı hormonal durumu yansıtır. Dolayısı ile üreme çağındaki ve menopoz dönemindeki kadınlardan alınan smear görüntüleri birbirlerinden farklıdır.

Değerlendirme nasıl yapılır?
Smear testinin sonuçları birkaç değişik ekol şeklinde sınıflanmaktadır. En sık "Papanicolaou Sınıflaması" kullanılır.
Son yıllarda bu sınıflamaya göre çok daha detaylı olan "Bethesda Sınıflaması" popülarite kazanmaktadır.
PAP sınıflaması şu şekildedir;

Klas 1 Normal, atipik hücre yok
Klas 2 Negatif. Selim bazı hücre değişiklikleri (örneğin enfeksiyon)
Klas 3 Şüpheli. Kesin olarak kanser hücresi olmayan anormal hücreler
Klas 4 Zayıf pozitif. Büyük olasılıkla habis hücreler
Klas 5 Kuvvetli pozitif. Tartışmasız habis hücreler

Direkt mikroskopi incelemesinde vajinit yapan etkenlerin görülmesi enfeksiyon tanısına oldukça yardımcı olur. Ancak özellikle trikomonas enfeksiyonlarında hatalı olarak habis tanısı konabilir.

1991 yılında Bethesda sınıflaması yeniden modifiye edilmiştir. Giderek yaygınlık kazanan bu sınıflamaya göre smear testi bir tanı aracı değil sadece tıbbi bir konsültasyondur.

Bethesda Sınıflaması

Yeterlilik

Yeterli, Sınırlı, Yetersiz

Tanımlama

Normal
Benign (iyi huylu)
Epitel hücre anomalisi
ASCUS (önemi bilinmeyen atipik hücreler)
LSIL (düşük dereceli lezyon)
HSIL (yüksek dereceli lezyon)
Glandular hücre anomalisi
AGUS (atipik glanduler hucreler)
Adenokarsinom (kanser)

Anormal smear varlığında sıklıkla rapor edilen tanımlama "servikal intraepitheliyal neoplazi"dir. Kısaca CIN olarak tanımlanan bu bulgu Papanicolaou sınıflamasında klas 3'ün alt gruplarıdır. CIN 1 hafif, CIN2 orta, CIN 3 ise şiddetli dispalaziyi tanımlar.

Bethesda sınıflamasına göre ise CIN 1 LSIL'e, CIN 2 ve 3 ise HSIL'e eşittir.

Raporda, hazırlanan preparatın ve bu preparatta bulunan hücre sayısının sitolojik tanı için yeterli olup olmadığı mutlaka belirtilmelidir.

İdeal olan hamile kalmaya karar verildiğinde genel bir muayeneden geçmek ve bu aşamada smear testini yaptırmaktır ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda ilk hamilelik kontrolünde doktorunuz size en son smear testinizi ne zaman yaptırdığınızı soracaktır. Eğer arada geçen süre uzunsa smear testinizi yapacaktır. Hamilelikte PAP smear yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Gebelikte smear yapılabilir mi?
İdeal olan hamile kalmaya karar verildiğinde genel bir muayeneden geçmek ve bu aşamada smear testini yaptırmaktır. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda ilk hamilelik kontrolünde doktorunuz size en son smear testinizi ne zaman yaptırdığınızı soracaktır.

Eğer arada geçen süre uzunsa smear testinizi yapacaktır. Hamilelikte PAP smear yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Ayrıca gebelik bir kişide ileri yaşlarda görülebilecek rahim, meme ve yumurtalık kanserlerini azaltmakla birlikte rahim ağzı (servix) kanserleri'ni arttırmaktadır. Bu yüzden çoğu hekim tarafından gebeliğin ilk üç ayı içinde rutin smear testi uygulanmaktadır.

İşlem öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar
Smear alınmasından önce 24 saat süre ile cinsel ilişkide bulunulmaması sonuçların daha güvenilir olmasına yardımcı olur.

Smear alınmasından önce en az 72 saat süre ile herhangi bir vajinal krem ya da ilaç kullanılmamalı, vajinal duş yapılmamalıdır.

Test için en ideal zaman son adet kanamasından 10 gün sonrasıdır.

Kanama varlığında adet kanaması gibi çok miktarda değilse smear alınabilir.

Önemli olan noktalardan birisi de smear'ı değerlendirecek olan patoloğun özellikle bu konuda deneyimli olmasıdır.

Güvenilirliği nasıldır?
Smear taramasında yanlış negatif oranı yaklaşık %25'dir. Yani klinik olarak habaset (kötü) olduğu halde smear'ın normal çıkması olasılığı %25'dir. Burada smearın alınış tekniğindeki hatalardan patoloğun deneyimine kadar pek çok faktör rol oynar.

cok sag olun yaa bılgıler ıcın.. gercekten onemı oldukca buyuk.. yaptırmak gerek.. ama ben o aletten cok tırstım yaa.. yakın zamanda bı muayene ıstıyordum ama sımdı tereddutdeyım.. cok azcık gordum canımı..

Kesinlikle senede bir kere yapılması gereken bir test. Hayat kurtarıcı niteliğinde. 30 yaşındayım ve bu yaşıma gelene kadar hiç yaptırmamıştım. Taki şu meret hastalık ortaya çıktığında, yüksek kanser riskli hpv tipi taşıdığımı öğrenene kadar. Bir musibet bin nasihatten iyidir mi diyim ne diyim bilmiyorum. 4. ayda yapılan test temiz çıktı şükür ama 6 ayda bir devam. Şimdi 10. ayda test yapılacak tekrar. Bir şey çıkmasını beklemeyin arkadaşlar, bir şikayet olmasını beklemeyin. Çok basit bir işlem bu. ıhmal etmeden yaptırın testinizi lütfen. Sevgiyle sağlıkla kalın...

bende yaptırdım arkadaslar ilk defa acılı bişey deil bencede hemen yaptırın nolur nolmaz ertelemeyin.bende 21 agustıs ta alıcam sonucumu.

Gecen hafta bende yaptırdım , ertelememek lazım... Birde dorktorum Gardasil adlı aşıdan bahsetti. Rahim ağzı kanseri aşısı.. 6 ay içerisinde toplam 3 doz olarak yapılıyormuş. Fiyatı bayağı pahalı , herdoz 250 tl olmak üzere toplamda 750 tl maloluyor. Ayarlayabilirsem yaptırmayı düşünüyorum.

Ben de bu haftasonu smear yaptırdım, haftaya sonucunu alıcam. Kesinlikle korkulacak, can acıtacak bir şey yok, vajinal açıklığa yerleştirilen spekulumu hiç kafaya takmayın. Rahat olun, kasmazsanız herşey çok kolay, tüm işlem 2 dak'da bitiyor. Mutlaka yaptırılması gereken bir test..

kızlarr bende bugün yaptırdımm ve kesinlikle saniyelik bişii hiç acıma olmuyo.sadece o sandalyeye oturmak geriyo beni okadar.yani mutlaka yaptırın ve hiç korkmayınn inşallah sonucumda temiz çıkar

kızlar haklsınızda ben o masaya oturunca kendimi nasıl kasıyosam spiral takıcaktı takamadı.nasıl yapıcam omasaya oturucam biklmiyorum evlendiğim 6 yıl olacak hiç smear yaptırmadım

kızlar haklsınızda ben o masaya oturunca kendimi nasıl kasıyosam spiral takıcaktı takamadı.nasıl yapıcam omasaya oturucam biklmiyorum evlendiğim 6 yıl olacak hiç smear yaptırmadım

cnm spiral takmak nasıl oluyo bilmiyorum ama emin ol smear testinde hiç bişi yok.bende okadar çokkorkuyodum ki hel o masaya oturuncaa gerildim birdeneyvahedigeldismileama doktor bak hiç acı olmıcak dedi ve birden bitti bile deii kesinlikle acımıyo eğer alttan vajinal ultrason olmuşsan düşün ondan bile az bişi hissediyosun rahat olve yptırman gerekiyosa yaptır

tam da bunu arıyordum sağolun :122:

bugün doktorum banada dedı smear testı yapmamız gerekıyor dıye :26: ne bıleyım bı korku var sankı
korkulcak bırşey yok yazmışsınız ama :26:
off uyuyamam şımdı bunu düşünmekten :KK14:

HPV DEN YANİ RAHİM AĞZI KANSERİ VE SİĞİLLE UGRASMAK İSTEMİYOSANIZ DERHAL GARDASİL AŞINIZI OLUN YOKSA ÇOK ÇEKERSİNİZ SÜREKLİ HPVLYE UĞRASIRSINIZ . VE DİĞER HASTALIKLAR İÇİN HER ZAMAN KORUNUN İLİŞK SONRASI DUŞ VE AĞIZ GARGARASI YAPIN CİNSEL İLİŞKİYE GEREK YOK NEREDEYSE BÜTÜN HASTALIKLAR CİNSEL TEMAS SÜRTÜNMEYLE BULAŞIR BU VİRÜSLER CİLTTE ÇIPLAK GÖZLE GÖREMİCEGİNİZ CATLAKLARDAN GİRİYOR AYRICA JİLET SAKIN YAPMAYIN JİLETİN ACTIGI GÖREMEDİGİNİZ YARIKLARDAN DA GİRER KORUNUN AŞI OLUN DUŞ ALIN AĞIZ GARGARASINI UNUTMAYIN !!

X