Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

bende domatesleri kabuklarını soyup bütün şekilde streç film,e hava almıyacak şekilde sarıp deepfrez,e koyuyorum,kışın çıkarıp 5 dakka beklettikten sonra kullanıyorum salatanın dışında yemeklerde ve sosta harika oluyor,kışında domat var demeyin yaz dom.yerini tutmuyor(y alnız tarla dom.olacak)...

Bende t.fasulyeyi domatesle kavurup atarım df 'e.Barbunya,bezelye,k.fasulye,börülceleri de 15-20 dk düdüklüde haşlar,süzer,soğuduktan sonra da b.dolabı poşetlerine koyar saklarım.Onun haricinde yazın kiraz,vişne,böğürtlen,dağ çileğini de temizler 1 saat tuzlu suda bekletir öyle koyarım df 'e ve bütün kış tatlılarımda kullanırım.Ya da kayısı,erik,vişne veya kiraz temizlerim bi gece az şekere yatırırım.Ertesi gün az su ile kaynatıp blender'dan geçiririm.O marmelatı da sulandırıp m.suyu olarak değerlendiririm.Çalışan biri olarak epey zaman kazanıyorum.Çünkü eşim benden sadece 1 saat sonra geliyor.Anca yetiştiriyorum.Umarım faydasını görürsünüz :)

bamyayı nasıl koyuyorsunuz kızlarr??

bamyayı gzelce ayıklarım süzgeçe koyarım kurusun diye,acelem varsa tek tek kağıt havluyla kurularım.sonra huni gibi saplarını ayıklarım.1 kg bamyaya 1 büyük limonun suyunu gezdirirm,içine hiç kaşık sokmadan,kabı sallayarak karıştırırm.sonrada poşetleyip deepfreeze e atarım.donuk olarak kullanıyorum,çözdürmyorum.

taze fasulyeyide güzelce yıkarım,ayıkalrım,bi daha yıkarım,tencereye koyarım.üstüne bolca rende domates koyarım.tencerenin kapağını kapatıp pişirirm.domatsler pişince kapatırım altını,soğumaya bırakırım.poşetleyip buzluğa atarım.donuk olarak kullarım.soğanını kavurum,salçasını tuzunu koyarım tamamdır.

bezelyeyi çiğ olarak atarım ve yine donuk olarak kullanırım.
rende domates poşetlerim ve buzluğa atarım
rende salatalık koyarım
közlenmiş patlıcan koyarım
haşlanmış börülce koyarım
haşlanmış mısır daha önce koymuştum ama ayıklaması çok uğraştırıyor
ben hiç denemedim ama denicem annem kalın dilimler yapıp atıyo buzluğa domatesleri
buzluğa atılan domatesten daha çok sevdiğim ve kullandığım bir yöntem var aslında.10 kg kadar domatesi rendelerim,büyük tencerede iyice pişirim.2 saat filan sürüyor pişmesi.içine tuz dahil hiç bir şey koymam.pişince burgu kapaklı cam kavonozlara koyarım,kapağını kapatıp ters çevirirm.soğuyana kadra öyle bekletirim.soğuyunca yerine kaldırım.buzdolabına koymam,aynı salça gibi dayanıklı oluyor.sadece açtığım kavonoza biraz yağ koyarım üstüne,ve açılanı buzdolabında saklarım tabiki
aynı yöntemle menemen de yapılabiliyor

şimdilik aklıma bunlar geldi,daha sonra yine yazarım
iyi geceler :a015:

bamyayı gzelce ayıklarım süzgeçe koyarım kurusun diye,acelem varsa tek tek kağıt havluyla kurularım.sonra huni gibi saplarını ayıklarım.1 kg bamyaya 1 büyük limonun suyunu gezdirirm,içine hiç kaşık sokmadan,kabı sallayarak karıştırırm.sonrada poşetleyip deepfreeze e atarım.donuk olarak kullanıyorum,çözdürmyorum.

taze fasulyeyide güzelce yıkarım,ayıkalrım,bi daha yıkarım,tencereye koyarım.üstüne bolca rende domates koyarım.tencerenin kapağını kapatıp pişirirm.domatsler pişince kapatırım altını,soğumaya bırakırım.poşetleyip buzluğa atarım.donuk olarak kullarım.soğanını kavurum,salçasını tuzunu koyarım tamamdır.

bezelyeyi çiğ olarak atarım ve yine donuk olarak kullanırım.
rende domates poşetlerim ve buzluğa atarım
rende salatalık koyarım
közlenmiş patlıcan koyarım
haşlanmış börülce koyarım
haşlanmış mısır daha önce koymuştum ama ayıklaması çok uğraştırıyor
ben hiç denemedim ama denicem annem kalın dilimler yapıp atıyo buzluğa domatesleri
buzluğa atılan domatesten daha çok sevdiğim ve kullandığım bir yöntem var aslında.10 kg kadar domatesi rendelerim,büyük tencerede iyice pişirim.2 saat filan sürüyor pişmesi.içine tuz dahil hiç bir şey koymam.pişince burgu kapaklı cam kavonozlara koyarım,kapağını kapatıp ters çevirirm.soğuyana kadra öyle bekletirim.soğuyunca yerine kaldırım.buzdolabına koymam,aynı salça gibi dayanıklı oluyor.sadece açtığım kavonoza biraz yağ koyarım üstüne,ve açılanı buzdolabında saklarım tabiki
aynı yöntemle menemen de yapılabiliyor

şimdilik aklıma bunlar geldi,daha sonra yine yazarım
iyi geceler :a015:

rende salatalıgı ne yapıyorsun?
çiğ olarak tüketılebılıyor mu cacıkta falan???

Arkadaşlar bamyayı huni gibi nasıl temizliyorsunuz ben yapamadım ve illa huni gibi mi olması lazım yani düz kessek olmaz mı?:bbo:

maalesef olmaz meltemcim.eğer düz kesersen içindeki o sümüksü sıvı çıkar ve yemek kötü olur.şimdi bamyanın sapı zaten yukarıya doğru incelen bir şekilde ya,yani huniye benziyo.heh işte onun kenarlarını alacaksın yani.tepesini kesmeyeceksin.elma soyar gibi bıçağı hiç kaldırmadan ,bamyayı elinde yavaşça döndürerek yapacaksın.başaracağına inanıyorum arkadaşım.bende eskiden bilmiyodum ve o huni gibi ayıklama işne uyuz olurdum.ama aslında çok basitmiş.bir kaç taneden sonra elin alışacak.hadi göreyim seni,klay gelsin opuyorumnanaktan

o da olmadı konserve alıver sende,atma buzluğa.konservelerde çok güzel oluyor :KK66:

nette bunu buldum kızlar faydası olur umarım

Mevsiminde bol ve ucuz bulunan meyve ve sebzeler, daha fazla miktarlarda alınarak donduruculara konulursa ekonomik bakımdan kazançlı olur.

Aynı zamanda yemek yapma kolaylığı sağlayarak zamandan da kazanç sağlanmış olur. Öte yandan marketlerden dondurulmuş ürün almanın fazla bir avantajı yoktur. Çünkü gıda teknolojisinde dondurulmuş ürünlerin fiyatı yüksek, paketlenmiş olanlar da en fazla dört kişilik olduğundan evlerdeki derin dondurucular, ekonomik açıdan daha uygundur.

Ayrıca dondurulmuş ürünlerin marketlere gelinceye kadarki aşamalarında çözülüp tekrar donma ya da düşük sıcaklıkta kalma gibi hâller yaşamış olma ihtimali bulunmaktadır. Bu durum, gıdanın bozulmaya başlamasının ilk göstergesidir.

Gıdalar Dondurucuya Girmeden Yapılması Gerekli ışlemler

Bu işlemleri, genel olarak “ön işlem, dondurma ve çözme” şeklinde sıralayabiliriz.

Öncelikle dondurulacak sebze ve meyveler zedelenmemiş, taze ve iyi vasıfta olmalıdır. Sebze ve meyvelerin en iyileri seçilerek, hijyenik bir ortamda yıkanıp temizlenmeli, yıkanıp temizlenen sebzelerden gerekene “şok haşlama” yapılmalıdır. Sonrasında soğuk suya konulmalıdır. Böylece sebzelerin renklerinin bozulmaması ve bakterilerin öldürülmesi sağlanmış olur.
“Şok haşlama”, her sebze için olmaz. Haşlama yapılacak gıdalardan; doğranmış lahana 1.5, patlıcan 4, yeşil fasulye 2-3, soğan ve ıspanak 2, kabak 1, bezelye 2-3, havuç 3-5, karnabahar, biber ve kereviz 3’er dakika haşlanır.

Pırasa, soğan, yeşilbiber, dolma biber ise yıkanıp ayıklanır ve kurulandıktan sonra haşlamadan poşetlere konularak dondurulabilir.
Haşlanan sebzelerin de suları iyice süzülmeli, kâğıt havlularla kurutulmalıdır. Böylece poşette birikebilecek buzlu su kristalleri, sebzenin niteliğini bozmamış olur. Gerek sebzeler, gerekse et ve diğer yiyecekler, bir kerede pişirilecek porsiyonlar hâlinde paketlere konulmalıdır. Poşet olarak alüminyum folyo yerine plastik torba ve streç film kullanılmalıdır. Buzdolabı poşetlerine konulurken hava, koku, nem geçirmemesine dikkat edilmeli ve üzerine tarihi yazılmalıdır.

Meyvelerin ise, zedesiz olanları seçilmeli, yıkanmalı, çekirdekleri çıkarılmalı, kabukları soyulmalı ve doğranmalıdır. Saklama kaplarında bir miktar boşluk kalacak şekilde yerleştirilmelidir. Çünkü meyveler genleşir, çilek, kiraz gibi bazı meyveler ise, doğrudan dondurulabilir. Meyveler aslâ haşlanmamalıdır!.

Anlatılan hususlara dikkat edildikten sonra poşetlere ve kaplara konulan meyve ve sebzeler, eksi 18 ya da eksi 21 derecede dondurucuya konulur.

Dondurma ile ortamdaki su tutulup mikro-biyolojik faaliyet durdurulursa da enzim faaliyeti devam edeceği için vitamin ve mineral kayıpları da görülür.

Gıda mühendisi Akif Kundakçı’nın verdiği bilgiye göre, dondurulan yeşil sebzelerin renklerinde açılma görülmektedir. Meselâ bezelye eksi 12 derecede bir yıl depolanırsa, B vitaminin tamamı parçalanır. Şayet eksi 18 derecede depolanırsa, C vitamininin % 10’u kaybolur. Balık eti için de eksi 18 derecede 9 ay saklama, balıktaki E vitamininin % 50’sini kaybettirir.

Dondurulmuş Ürünlerle ılgili Bilinmesi Gereken Diğer Hususları Şöyle Sıralayabiliriz:

1- Dondurulmuş ürünler çözdürüldükten sonra, aslâ tekrar dondurucuya konulmamalıdır.
2- Sebzeler, pişirme suyuna çözdürmeden atılmalıdır. Eğer çözülerek pişirilirse, hücre yapıları bozulur ve besleyicilik değerleri kaybolur.

3- Donmuş sebzelerin pişme süreleri, taze sebzelere oranla 3 kat daha kısadır.

4- Et ve ürünlerini çözdürerek aynı taze et pişirir gibi pişirmek gerekir. Fakat çözdürme işlemi, buzdolabında eksi 4 derecede olmalıdır.

5- Dondurulacak yemeklere fazla miktarda baharat konulmamalıdır. Zira baharatların tadı, dondurulduktan sonra daha da keskinleşir.

6- Kızartılmış gıdaları dondurmamak gerekir. Çünkü lastik gibi bir yapı kazanırlar.

ıyi bir dondurma işleminde, sığır, koyun, tavuk etleri 6-12 ay, dana eti 4-14 ay, balık eti 2-8 ay, meyve ve sebzeler ise 6-24 ay arasında başarı ile saklanabilir.

Elektrikler kesilince derin dondurucular açılmamalıdır. Eğer içi doluysa, iki gün kadar sıfır derecede, az doluysa 24 saat sıfır derecede gıdalar bozulmadan kalabilir. Az dolu olan derin dondurucular, daha uzun süre dayanması için buz poşetleri ile doldurularak daha uzun süre gıdaların bozulmadan kalması sağlanabilir.

Her ne kadar değişen dünya, bu ürünleri kullanmayı zorunlu kılsa da sağlık bakımından en uygunu, yiyeceklerin mevsiminde ve taze olarak tüketilmesidir.

Bizlere düşen, kıymetli vücudumuza girecek her yiyeceğe dikkat etmektir. Öyle ki, alışveriş yaptığımız yerden, yemeği pişirirken ettiğimiz tefekkür ve çektiğimiz besmeleye kadar her şey bedenimize de, rûhumuza da sirâyet etmektedir.

Son düzenleyen: Moderatör:
bende birkaç gün önce iki poşet bamya yapıp attım buzluğa...
bamyaları ayıklayıp yıkadım kaynayan suya biraz limon tuzu şeker tuz koyup bamyaları içe attım biraz pişince süzgece aldım soğuduktan sonra içine domates biber doğradım ve bamyalarıda kattım karıştırıp poşetleyip buzluğa attım bu şekildede denemenizi tavsiye ederim çok güzel olur..

Son düzenleme:
kızlar yaa ben Şeftalı , vıŞne ve kayısı aldım pazardan. Bunları nasıl deepfreeze koyabılırım... Mesela kayısı ve Şeftalıyı komposto olarak kullanacaĞım daha sonra... EŞımın en Çok sevdıĞı Şeydır ramazanda... ılk defa yapacaĞım bana yardımcı olurmusunuz?

mesela Şeftalının kabukları soyulacak mı?

X