Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

acasiaa .!.:
yani derin dondurucuya koymadan önce bir hazırlık yapıyomusun yoksa aldığın gibi koçanını ayıklayıp poşetleyip koyuyomusun ? ben daha önce fasulye koyarken sıcak suya bastırıp çıkarıp soğuttuktan sonra koyuyodum geçen sene sadece yıkayıp koydum tadı çok kötüydü arkadaşlar değişik bir işlem yapan varsa yazsın lütfen

ben fasulyeleri üç dakika kadar kaynatıyorum. börülceyide aynı şekilde koyuyorum 3 yıldır koydum bi sorun olmadı. tadında da bi değişiklik yoktu. dolmalık biberi,kırmızı yağ biberini de içini çıkartıp aynı şekilde. yanlız bamyayı yemek yaparmış gibi temizleyip su değdirmeden koyuyosun yani bamyayı yıkamadan koyup dolaptan çıkarınca yıkıyosun. benim buzdolabımın kullanım kulavuzunda herşey yazıyor ama ben sadece şimdiye kadar bunları koydum.

selammm
bizim buralar nemli olduğu için dolmalık biber yada patlıcan falan kurutamıyorum ama ben dolaba kırmızı etli biberleri ve patlıcanı fırında pörsüleyip ayıkladıktan Dolmalıkbiberleride yıkayıp başlarını kapak gibi kesip ic ice koyduktan sonra buz dolabı poşetlerine koyup difrize attım.Bunun yanında barbunya bezelye taze tane börülce ve taze fasulye de koydum Ama taze fasulyeleri sizlerin yaptığı gibi yapmadım ayıklayıp yıkadıktan sonra birtencerenin içine koyup üzerine bolca domates rendeleyip ateşte bi kaç dakika cevirip öyle poşetliyorum. Bunun yanında sivri biberleri yıkmayıp kurulayıp ikiye yada üçe böldükten sonra poşetleyip difrize atıyorum. Kışın biber kızarması yapmaya falan güzel oluyor. salamura yaprak yaptım bir tek hafta sonu ezme yapıcam o kaldı. Ezme ne diye sorarsanız; domates kırzı etli biber tatlı sivri biber acı süs biberi sarımsak maydonoz zeytin yağı bunların hepsini rondodan geciriyorusunuz zeytin yağı ve tuzu ekleyip ateşte kaynatıyorsunuz.sonra şişelere koyup buz dolabında saklıyorsunuz nefis oluyor kahvaltıda garnitürlerde kısaca acı seviyorsanız her yerde kullanabiliyorsunuzzzz benden tavsiyeeee sevgiler

peki bir soru dondurucudaki sebzeleri taze fasülye vs kışın çıkarıp normal yemek gibi yapıyosunuz öylemi ben denemedim işinaçığı dolabım normal zaten

tarhana tarifi
3 kilo un
1 kilo yoğurt
1 kilo domates
1 kilo kırmızı biber
maya(ben tarhana yapan teyzelerden 1 bardak alıyorum)
yeterince tuz

domatesler rendelenir biberler haşlanır ve süzgeçten geçirilir bütün malzemeler karıştırılıp yoğrulur.hamur sert olacak .Temiz bir kabın içine bez serilir ve yoğrulan hamur sarılır (BEZ SUYUNU ÇEKMESİ İÇİN)7 gün hergün yoğrulmak suretiyle bekletilir. 8.inci gün temiz bezin üzerine ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp güneşe serilir ve ters-düz edilerek kurutma işlemi yapılır elle ufalanacak kadar kurutulur ufaladiklarımzı süzgeçten geçiririz bukısım biraz zordur

samanyolu biz bu şekilde yapıyoruz içine soğan nohut nane falanda koyulabiliyor yaparsan şimdiden afiyet olsun canım

ince süzgeçten geçmiş tarhanamızı 3-4 gün serili bırakıp bez torbalarda muhafaza ederiz

HanimAga .!.:
Konserveler marketlerde daha ucuz degil mi?
evet daha ucuz ama lezzeti ve kalitesi aynı değil canım

elifcim dondurucuya şoklama yapılarak konulan yiyeceklerin tadında pek değişme olmuyor ve kışı çok ucuza çıkarıyorsun

canım ilgine ve tarifine teşekkür ..mayayı nasıl bulabilirimki..yufka bildiğimiz un su tuzlamı başka tariflemi yapılıyo..

un su tuzla yapıyorum sacta pişirip kurutuyorum kışın suyla veya sütle ıslatıp börek yapıyoru çok hafif oluyor ve elimin altında herzaman yufkam oluyor

Arkadaşlar çoğumuz yazlık ürünleri bir kaç işlemden geçirip kışa hazırlık olsun deepfreze atıyor.
Ben bamya, taze fasülye, patlıcan, mantar, bezelye atıldığını biliyorum. Ama bunları ne şekilde yapıyorsunuz?
Bide başka şeylerde konuyor mu?

ben patlıcanları közleyip kabuklarını soyuyorum birazda limon ekleyip koyuyorum
birde salçalık kırmızı biberi közleyip kaldırıyorum çıkarınca sarımdak ve zeytinyağ sosu ile karıştırıyorum çok nefis oluyor
patlıcanlı börek yapmak için patlıcanları küp küp doğrayıp sarımsak soğan yeşil biber az zeytinyağ ilavesi ile soteleyip koyuyorum
kabak salatası yapmak için kabakları rendeliyorum zeytinyağda soteliyorum
çıkarınca sarımsaklı yoğurt ve biraz cevizle karıştırıyorum (bunu bilmiyorsanız mutlaka deneyin içinde kabak olduğunu söylemeyin anlaşılmıyor:1yes2: asla kabak yemem diyen arkadaşım şimdi sürekli yapıyor)
aklıma geldikçe yazarım

ben her dondurucuya atılanı yiyemiyorum sanki koku geliyor mesela patlıcandan,taze fasulyeden.
bamyalarıda limon tuzunda kaynat sararana kadar sonradan deepfrize at enfes oluyor tadı.
valla benim kayınvalidede herşeyi atıyor deepfrize yakında korkuyom kendini atıcak diye ehhehhehe:)))sarımsak,kırmızı erik(kışın iyi oluyor fırında tatlısını yapıyor),vişne ,mısır aklıma gelenler bunlar şimdilik

kızlar bezelye ve barbunya fasulyesini iç ettikten sonra hiç haşlamanıza gerek yok çiğ olarak atın çıkardığınızda hiçbişey olmuyo.enginarıda limonlu suda hafif haşlayıp buzluğa atın ama kırmızı biberi buzluğa atmayın başka bir yöntemi var biberleri fırında közleyin kabuklarını soyun bir kavanoza koyun arasına bol bol soyulmuş sarımsak koyun miktarına göre limon ve sirkede koyun birazda sıvıyağ ekleyin aynı turşu gibi biraz bekletin sonra deneyin nefis oluyo inanın tazesini yapsanız bu lezzeti vermiyo.

arkadaslar kıs hazırlıgına erken baslamıssınız ben patlıcanları közlüyor hemen soyuyor ve soguduktan sonra buzdolabı posetlerine koyuyorum yassıltıp derin dondurucuya koyuyorum yassıltmamın nedeni üst üste cok malzeme alıyor tavsiye ediyorum kokusu bile kalıyor yeni yaptım sanıyor herkes

domatesleride ister dograyın ister rende yapın buz dolabı posetinde incelterek koyun derin dondurucuya koyacagınız herseyi incelterek koyarsanız cözülmesi kolay olur ve cok sey sıgdırabilirsiniz dolaba yesil biberleride dograyarak koyuyorum yemeklerde kolay oluyor pismesi gerekiyor salatada falan kullanılmaz kararıyor

tarhana yapacakların dikkatine maya kullanmak isterseniz hazır ekmek hamuruyla yapabilirsiniz ekmek hamuru alamadınız sorun yok hamur uzun süre bekleyecegi icin zaten eksiyor maya tarhananın eksi olması icin kullanılıyor
tarhanasını eksi istemeyenler maya kullanmasın ve kurutmadan önce cok bekletmesin yogurup 1 gün sonra kurutmaya alabilirsiniz
kurutma cok önemli ufalamadan önceki asama sık sık kontrol edin cok asırı kurursa ufalamanız cok zor olur kolay gelsin hamarat hanımlar

asma yaprakların saklanması
yaprakları zeytin yaglı ve etli diye büyük kücük ayırıyorum birer pisirimlik yıkamadankavonozlara sıkıca dolduruyorum kapaklarınıda kaynamıs suda biraz bekletip kavonozları sıkıca kapatıyor bir havlunun üstüne ters koyuyorum iyice soguduktan sonra kontrol ediyorum eger kapak sıkıysa 2 sene bile saklayabilirsiniz eger hemen acıldıysa islemi tekrarla not eski kapaklar basarılı olmuyor bu yöntemi herseyde kullanabilirsiniz

Bende taze fasulye koyucam simdi yikadim sila'nin dedigi gibi yapicam bakalim...Insallah bozmam :))))ilk yapicam cunku...

X