Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

ben de domatesleri robottan çektim,buz kalıplarında dondurdum.sonra kilitli poşetlere koydum.

bu yöntemi kullanan arkadaşlara soruyorum,

lezzeti aynı oluyor mu?siz nerelerde kullandnız mesela ??

ben de domatesleri robottan çektim,buz kalıplarında dondurdum.sonra kilitli poşetlere koydum.

bu yöntemi kullanan arkadaşlara soruyorum,

lezzeti aynı oluyor mu?siz nerelerde kullandnız mesela ??

canım ben sadece yemeklerin içine koyuyordum.. tadında herhangi bi değişiklik olmadı bana göre...

kızlar benim kayınvalidem de tarnayı yaş yapıyor(kastamonulu) bana çok tuhaf gelmişti ilkin yaş olduğunu görünce ama aksine kuru tarhanadan çok daha fazla lezzetli. 5 kiloluk yoğurt kabıyla gönderir kayınvalideciğim... ben üzerine biraz sıvıyağ ve çok az tuz serpiyorum. yaza kadar kalıyor buzdolabının alt kısmında. 2 kaşık 2 kaşık kullanıyorum... eşim kırmızı biberi çok sevdiği için kayınvalidem yağlı sirkeli turşu gibi bişi yapıyor...bamya koyuyor buzluğa daha sonra bana getireiyor oğlu çok sevdiği için. bamya fasülye, nohut, mısır, patates, soğan,dereotu,çilek,böğürtlen her yıl gelir bana. kendi bahçemizde yetişiyor

saphıracım seni burda gördüğüme hiç şaşırmadım desm canım...
evet bende yazayım neler yaptığımı..

Domateslari rondodan geçirip buz kalıplarında veya pet bardaklarda dondurup sonra bir yemeklik ayırıp poşetliyorum..ayrıca dometesi güneşte kuruturum çok güzel oluyor tavsiye ederim.

Bende domates kuruttum canim cok guzel oluyor, yalniz bir sorum olacakti siz kuruttuklarinizi yine de dondurucuya atar misiniz?
Ben biraz huylanirim da kurtlanir diye o yuzden, kuru patlicanimi, kuru biberimi, kuru domatesimi ve kuru kayisimi hepsini buzluga attim.

kızlar benim kayınvalidem de tarnayı yaş yapıyor(kastamonulu) bana çok tuhaf gelmişti ilkin yaş olduğunu görünce ama aksine kuru tarhanadan çok daha fazla lezzetli. 5 kiloluk yoğurt kabıyla gönderir kayınvalideciğim... ben üzerine biraz sıvıyağ ve çok az tuz serpiyorum. yaza kadar kalıyor buzdolabının alt kısmında. 2 kaşık 2 kaşık kullanıyorum... eşim kırmızı biberi çok sevdiği için kayınvalidem yağlı sirkeli turşu gibi bişi yapıyor...bamya koyuyor buzluğa daha sonra bana getireiyor oğlu çok sevdiği için. bamya fasülye, nohut, mısır, patates, soğan,dereotu,çilek,böğürtlen her yıl gelir bana. kendi bahçemizde yetişiyor

canımya bende o kırmızı biber tarifini arıyom..bi rsoru versen kayınvalidene nasıl yapıyormuş..sana zahmet...

Bende domates kuruttum canim cok guzel oluyor, yalniz bir sorum olacakti siz kuruttuklarinizi yine de dondurucuya atar misiniz?
Ben biraz huylanirim da kurtlanir diye o yuzden, kuru patlicanimi, kuru biberimi, kuru domatesimi ve kuru kayisimi hepsini buzluga attim.
canım ben cam kavanozlarda saklıyom buzluğa tmıyorum..buzdolapta duruyo..hiç bişide olmuyo.

:roflol:
bu soruya saphira cevap versin:)))
:roflol:

bu arada daha önce hiç sormadım ama buz kalıplarında dondurup poşetleyince daha çok yer kaplamıyormu şahsen ben o yüzden yapmıyorum öyle.bir yemeklik olara poşete koyup,yassı bir biçimde saklamak daha mantıklı geliyor bana.benim ayrı bir derin dondurucum yok,buzdolabmın derin dondurucusunu kullanıyorum o yüzden herşeyi yassı hale getirip o şekilde donduruyorum

arkadaslar derin dondurucu icerisinde sakin patlican saklamayiniz. dondurucuda bekletilen patlican( kizartma,haslama,cig) tehlikeli boyutlarda gida zehirlenmelerine sebep oluyor. Ayrica yaptiginiz konserveleri tuketirken cok dikkatli olunuz, konservenin kapagini acarken herhangi bir gaz sesi duyarsaniz konserveniz bozulmus demektir.

kuru domatesleri sıkıca 2 kat poşetleyip buzdolabında saklıyorum. birşey olmuyor.

domatesleri ben de buzkalıplarında dondurmayı planlıyorum bu sene. yemeklere küp küp atarım. kaydirigubbakcemile2 geçen sene ayrı ayrı poşetlemiştim, kaplara koymuştum. poşetler birbirine yapışmıştı.:çok üzgünüm:

kışa hazırlık doldurdunuz donducunuzu. Huzur içinde doğru yazlığa. Ama eşiniz ihmal etmiş otomatik ödeme talimatı vermemiş elektrik için. 2 ay dolmadan geri geldiniz. yol yorgunluğu olacak ya. Girdiniz kapıdan içeri doğru buzdolabına şöyle soğuk bir su için. gerisini anlatamayacağım... siz olsanız ne yapardınız ee dostlar:KK43:

çok geçmiş olsun canım, buzdolabını temizleyip tekrar işe başla vaktin varsa, çünkü hala zamanın var :KK43: yazık olmuş o kadar emeğe :KK43:

dün dolaba dolmalık biber ve kızartmalık biber de attım

dolmalık biberleri temizledim iç içe koyarap poşetledim

kızartmalıkları ise doğradım kızartacağım şekilde poşetledim ve koydum :)

yok ben senin gibi düşünmüyorum. Kocam olacak adam ya bulacak elk. kesenleri ve beraber yapacaklar yok bulamassa oturup kendi yapacak valla..

kışa hazırlık doldurdunuz donducunuzu. Huzur içinde doğru yazlığa. Ama eşiniz ihmal etmiş otomatik ödeme talimatı vermemiş elektrik için. 2 ay dolmadan geri geldiniz. yol yorgunluğu olacak ya. Girdiniz kapıdan içeri doğru buzdolabına şöyle soğuk bir su için. gerisini anlatamayacağım... siz olsanız ne yapardınız ee dostlar:KK43:

biz de üzülürdük tabiki :çok üzgünüm:
çok geçmiş olsun.emeğine yazık olmuş .
benim bir yakınımında başına böyle birşey gelmişti.o günden beridir kış için hazırlık yapmıyor.buzluğa birşey hazırlayıp da atmıyor.

tatlımm yaa geçmiş olsun.. bende çok üzülürdüm heralde.. çünki bisürü emek veriyoruz hem ev ekonomisi hemde yazlık sebzeleri mis gibi yiyoruz.. ama canınız saolsun hayatım.. eminim eşinde istemezdi böyle olmasını.. tadınızı kaçırmayın.. gözünü karartıp tekrar yap bence bikaç bişey...

3 kilo bezelye
3 kilo yeşil fasulye
3 kilo bamya
ve bunun gibi bi süre sebze koydum kızlarr...
mesela ıspanağı yıkayıp doğrayıpta koyuyorum
sarma sarıp pişirmeden koyuyorum
hazır yufkadan sigara böreği sarıp saklama poşetine koyup bunuda saklıyorum bol bol
halden balık alıyoruz mesela bu günlerden sonra almak mümkün alıp onuda koyuyorum sarmalayıp
bu aralar ucuzladı koçan mısırda alıyorum sarıp koyuyorum..........
ben bunları 3 yıldır yapıyorum tazecik yiyoruz çok memnunuz yani tavsiye ederim kızlar

X