Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

harzem yakalamışken sorayım. bende bu sene vakitsizlikten bamyaları sadecece temizledim attım. ama böyle çok önceden yapmıştım pek güzel olmamıştı.
ben hep soğanla,domatesle accık çeviripte koyardım ama dediğim gibi bu sene vakitsizlikten öylece attım.
Şimdiiiiii,
nasıl pişireyim ki bunu tazesi gibi olsun deyiver bacım.

evet denemek lazım.ama 20 gün de bile dışarda birşey olmamışsa çok iyi bence.
ben aslında yanlış bile yapımışım :eek:klava:,komşular bana dediki keşke havalar biraz daha serinleseydi de öyle yapsaydın.(burada havalar biraz sıcakta mevsim normallerine göre)

sardıklarını yemeye başla, kışlık yine sararsın yahuu.naniknanik

Kızlar ben bişey sorucam derin dondurucuya bu sabah kaşar peyniri koydum küp şeklinde keserek buzdolabında küfleniyor.....bozulmadığını duydum ama kullanmak istediğim zaman nasıl yapacağım onu bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz??? Teşekkür ederim şimdiden ...

Kızlar ben bi soru sormuştum ama cevap alamadım hala bilgisi olan yok mu ? :uhm:

anacım ne marifetli hatunsun tü,tü maşallah,
ellerine sağlık, afiyetle yemek nasip olsun.
Gelelim tuzlu yoğrt ve çökelekle sürk'e.
accık açılımını yap bacı, ilgi alanıma girdi decokacimcoook
sağol canım..........ev hanımı olunca işin gücün yemek oluyor.........yemek yapmayı seviyorum değişik şeylerde yapmayı seviyorum...........tuzluyoğurdu bizim burda çok yaparlar antakya mutfağında mutlaka vardır gerçi ben antakyalı değilim ama aynı şeyleri yapıp yiyiyoruz......... süt alıyoz onu mayalıyoz bez torba içine döküp 2 3 gün suyunun tamamen süzülmesini sağlıyoz suyu süzüldükten sonra büyük kazanın dibine 1 çaybardağı zeytinyağı koyuyoz üstüne yoğurdu koyup karıştırıyoruz ateşte kesilmesine izin vermeden devamlı karıştırarak katılaşana kadar pişiriyoruz içine pişmesine yakın tuzunu koyuyoruz ateşten indiriyoruz ama baya katı olacak cıvık olursa bozuluyo kışa dayanmıyo 5 kilo sütten 1 kilo tuzluyoğurt çıkıyor benim annem yapar yıllardır ben ondan görüyorum annemigilin evi bahçeli yer ocağında odun ateşiyle pişiriyor yoksa 3 tüp dayanmaz valla ..... annem az uz yapmaz 70 kilo sütten yapar zaten yarısı suyunda gidiyor geri kalanınıda pişiriyoz bu yıl anneme yardım ettim 10 kiloya yakın çıktı tabi bütün çocuklarına 1 er kavanoz verdi canımcım.....kışın çorbasını yapıyoz güzel oluyor bide kahvaltıda yiyoruz bütün yağı içinde kaldığı için baya lezzetli ağır tadı olmuyor......çökeleğide yoğurdu ayran gibi yapıyolar ateşte pişirip kestiriyolar içine pişerken kaya tuzu koyuyolar bir gün pişen suyunda bekletip yüzündeki kesniği alıp bez torbalara koyuyolar 2 3 gün üzerine ağırlık koyup suyunu iyice süzdürüyolar.....lor gibi görüntüsü ama tadıda yapımıda faklı farklı ama tipi aynı.......çökeleği kekikle çörek otuyla az tuzla yoğurup kavanozlara basıyoruz....birkaç ay serin yerde bekletiyoz istersek toprağa gömüyoruz en az 3 4 ay kalıyor toprak altında çokkk lezzetli oluyo......sürküde çökelekle yapıyoruz çökeleğin içine kekik biber salçası çörek otu az bişe zeytinyağığla iyice yoğuruyoruz elimizle mandalin büyüklüğünde yuvarlıyoruz siniye düzüyoruz sonra güneşli günlerde üzerine tülbent örtüp bir kaç bekletiyoruz suyunu tamamen çekene kadar çok sertleşmesine izin vermeden ister poşette ister kavanozlarda buzdolabında bekletiyoruz.....bizim kahvaltılarımızın eksik olmayan öğesidir sürkleri doğrayıp üzerine zeytinyağı gezdiriyoz mükemmel oluyo.....çökeleği sürkü böreklerde kahvaltıda ve bizim buranın meşhur biberli ekmeğinde kullanıyoruz ...baya uzun anlattım bea
harzem yakalamışken sorayım. bende bu sene vakitsizlikten bamyaları sadecece temizledim attım. ama böyle çok önceden yapmıştım pek güzel olmamıştı.
ben hep soğanla,domatesle accık çeviripte koyardım ama dediğim gibi bu sene vakitsizlikten öylece attım.
Şimdiiiiii,
nasıl pişireyim ki bunu tazesi gibi olsun deyiver bacım.
canım bende bundan önce bir arkadaşımın tavsiyesiyle denemelik olarak 1 poşet temizleyip yıkamadan koymuştum çıkartınca yıkadım limonlu suda beklettim pişirdim güzel oldu.....ama ne yaparsak ilk tazeliğini vermiyor canım tadıda kötü olmuyor tabiki...... bende hep domatesle sarartıp koyuyorum dolaba.....bu yılda hem sade hemde domatesli yaptım sadeleri libyana arkadaşımızın bamya kızartması tarifi yardı onu yapmak için koydum bakalım nasıl olacak........efsuncum benimde bilgim yok bu konuda zaten sarımsaklarıda öyle kullanmam

Sevgili Harzem ,libyeyi öğrenirsem yazayım demişssin.
Lıbye ; Hatay'da libye ,
Adana'da börülce ,acibek
Maraş'ta loğlaz diye söylendiğini biliyorum.

arkadaşlar ben bamyeyi alır atlar yıkarım suyu süzülünce limon suyu sıkarım bolca karıştırırm bir kilo bamyay bazen iki üç limon sıkarım sonra onu suyu ile beraber poşetler derin dondurucuya kaldırırm.
Taze fasulyeyi atladıktan sonra domateslarin kabuklarını soyarım, fasulyeyi bir tencereye doğrarım domatesleride doğrarm hiç yağ ve tuz koymadan kendi suyu ile kısık ateşte sararana kadar kavururum soğuğunca bunuda birer pişirimlik poşetlere koyar dondurucuya kaldırırm. Bunları yemek yepeceğım zaman çıkarır çözdürmeden yemek yaparım yoksa kararırlar özellikle bamye.
Dolma biberleride yıkarım dolma yapacak şekilde temizlerim onlarıda poşetlere düzgünce yerleştirir derin dondurucuya kaldırırm dolbanın içini hazrlayınca dolaptan çıkartırım kararmaması için

arkadaslar merhaba, daha once yazildi mi bilmiyorum ama lutfen bana onerilerinizi yazabilir misiniz; kirmizi dolmalik biberi, kozleyip de dolabinda ya da baska turlu saklayan var mi? saklama yonteminedir? sadece kozleyip mi koyuyorsunuz? ek olarak yaptiklariniz, kattiklariniz var mi? ben cok seviyorum yemek yaninda yemeyi ama konserve almak degil kendim yapmak istiyorum artik.
yardimci olursaniz cok sevinirim kizlar...

Ben yaklasik 10 kilo taze fasulye attim dondurucuya.

Ayrica dolmalik yesil biber koydum 3-4 poset.

Gerisiyle ugrasmak istemedim...şakkıdı

ewet canim arkadasta var vakum makinesi havasini alip agzini kendisi yapistiriyor cok kullanisli bisey normal dolaptaki kasar sucuk vs. icinde mükemmel hem taze kaliyo hem bakteri üremiyo bende alicam yakinda

X