Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

fasulyeleri kaynamış suda 5-10 dk haşlıyıp süzüp saklıyorum,dolmalık biberleri kızartıyorum,çarlistonu fırında kızartıyorum,patlıcanı fırınlıyorum bu şekilde hazırlıyorum

kıslar difrize hangi sebzeleri koyduğunuzu liste halinde yazarmısınız mesela pırasa yemeğiinin pişmiş halini difrize atan oldumu.benim koyduklarımı şöyle sıralıyim

taze fasulye
sütfasulye
barbunya
bamya
pişirilmiş ıspanak yemeği
karnıbahar

aklıma gelen bunlar sizde sadece böyle liste halinde eklermisiniz???

arkadaslar merhaba, daha once yazildi mi bilmiyorum ama lutfen bana onerilerinizi yazabilir misiniz; kirmizi dolmalik biberi, kozleyip de dolabinda ya da baska turlu saklayan var mi? saklama yonteminedir? sadece kozleyip mi koyuyorsunuz? ek olarak yaptiklariniz, kattiklariniz var mi? ben cok seviyorum yemek yaninda yemeyi ama konserve almak degil kendim yapmak istiyorum artik.
yardimci olursaniz cok sevinirim kizlar...
közleyerekte buzluğa atabilirsin.Ben daha kolayıma geldiği için fazlaca biberi büyük tencerede haşlıyorum,zarını soyup paketleyip buzluğa atıyorum.Ayrıca yine haşlayıp ayıkladığım biberleri bol sarımsak,sirke ve zeytinyağla kavona hazır meze yapıyorum uzun süre dayanıyor çok güzel oluyor.Bir de yuvarlak yuvarlak kesip çiğden paketliyorum atıyorum buzluğa kızartmalık olarak.Pişireceğim zaman donuk haliyle kızgın yağa atıyorum,üstüne sarımsaklı veya sade yoğurt döküyorum tadı da görüntüsü de muhteşem oluyor cokacimcoook

buzluğa köfte hazırlayıp koymuştum.bu akşam kızartmayı düşünüyorumda acaba bilen varmı donunu sabahtan çıkarıp çözdürsemmi yoksa buzluktan çıkarır çıkarmaz kızarırmı?
cevabınıza acil ihitiyacım var.

kızarır ama bol yağda kızartma şeklinde denemedim öyle.yalnız teflon da ızgara olarak gayet güzel pişiyor üzerine kapak kapatırsan daha iyi olur tabi

buzluğa köfte hazırlayıp koymuştum.bu akşam kızartmayı düşünüyorumda acaba bilen varmı donunu sabahtan çıkarıp çözdürsemmi yoksa buzluktan çıkarır çıkarmaz kızarırmı?
cevabınıza acil ihitiyacım var.

daha önceden çıkartıp çözdürüpte kızartsan daha ii ben öle yapıyorum öteki türlü çok buzlu ve yapışık oluyolar..

Bu akşama kızartmayı planlıyordum.ben en iyisi her iki metoduda deneyim.
royall,cevabıınız için teşekürler

közleyerekte buzluğa atabilirsin.Ben daha kolayıma geldiği için fazlaca biberi büyük tencerede haşlıyorum,zarını soyup paketleyip buzluğa atıyorum.Ayrıca yine haşlayıp ayıkladığım biberleri bol sarımsak,sirke ve zeytinyağla kavona hazır meze yapıyorum uzun süre dayanıyor çok güzel oluyor.Bir de yuvarlak yuvarlak kesip çiğden paketliyorum atıyorum buzluğa kızartmalık olarak.Pişireceğim zaman donuk haliyle kızgın yağa atıyorum,üstüne sarımsaklı veya sade yoğurt döküyorum tadı da görüntüsü de muhteşem oluyor cokacimcoook

saphira

.Bir de yuvarlak yuvarlak kesip çiğden paketliyorum atıyorum buzluğa kızartmalık olarak.Pişireceğim zaman donuk haliyle kızgın yağa atıyorum,üstüne sarımsaklı veya sade yoğurt döküyorum tadı da görüntüsü de muhteşem oluyor
demişsin.hangi tür biberi böyle yapıyorsun.çok ilgimi çektia.s.

Bıldiğimiz kırmızı biberi yapıyorum o şekilde.Hani kalın,etli etli,salçalık biber de denir,onlarla yapıyorum

buzluğa hazır yufkadan sarıp attığnız böreklere nasıl bi uygulama yapıyorsunuz ben çıkardım ama birbirinden ayrılmıyordu bu yüzden çözülmesini bekledim yumurta sarısı sürüp fırına verdim ama hem kuru oldu hem de kabarmadı hiç güzel olmadı bunun püf noktası nedir?

bende katmer yapıp koyuyorum kahvaltıya çok güzel oluyor dondurucudan çıkarıp çözülmesini beklemeden teflonda ısıtıyorum

68 sayfayı 2 günde okuyaak kendimi aştım ve rekorumu kırdım sayenizde kızlar..
hepinizin ellerine emeğine sağlık..allah ağız tadıyla yemek nasip etsin..
birsürü şey öğrendim ama bir o kadar da kafam karıştı:)
sonunda domatesi rendelemeye,birazınıda biberle haşlayıp kavanozlamaya karar verdim..bamya ve taze fasülye konusunda hala karışığım..soğanla şöle bir çevirip soğutmayı düşünüyorum..pişirirkende doğradığım domateslerle pişiririm.
burda görmediğim bir yöntemi yazmak istedim bende..
annem köyde asma yapraklarını toplar ve kola şişelerinde saklar..yaprakları yıkamamz sadece siler.5-6 yaprağı üstüste koyar rulo halinde şişenin içine atar..kapağını sıkıca kapatır..hiç bozulduğunu görmedim..saracağı zaman çıkarır haşlar kullanır..
çorbada tuzum olsun benimde dedim..buzlukta hatta dolapta uerim yok diyenler için bir öneriydi..dışarda durur bişey olmaz..:icecream:

asma yaprakların saklanması
yaprakları zeytin yaglı ve etli diye büyük kücük ayırıyorum birer pisirimlik yıkamadankavonozlara sıkıca dolduruyorum kapaklarınıda kaynamıs suda biraz bekletip kavonozları sıkıca kapatıyor bir havlunun üstüne ters koyuyorum iyice soguduktan sonra kontrol ediyorum eger kapak sıkıysa 2 sene bile saklayabilirsiniz eger hemen acıldıysa islemi tekrarla not eski kapaklar basarılı olmuyor bu yöntemi herseyde kullanabilirsiniz

kullanacağımız zaman yaprağı haşlıyor muyuz canıma.s.

X