Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

Ben sadece bezelye koydum dolaba,daha sonrada barbunya koyacağım..
başka bir şeyi bilmiyordum sizlerden öğrenirim artık :)

smgagol
hepsini güle güle yeyin
Çarliston ,sivribiber ve kırmızıbiberi karıştırıp kavurdum ve poşetleyip dipfrize attım demişsin aynı lezzet oluyor mu.çıkarıp çözülünce tekrar ısıtıyor muyuz.patlıcan kızartmasını denedin mi

Amin ,hep beraber güle güle yiyelim inşaallah canikom..
Elbette aynı lezzet oluyor arkadaşım,biz oda ısısında tüketiyoruz,ısıtmaya gerek yok,nasıl ki karışık kızartma yapıp ertesi gün dolaptan çıkarıp yediğimiz gibi..Patlıcan kızartması elbette olur ancak ben tercih etmiyorum,çünkü dipfrizde kızartma saklamak sağlık açısından pek uygun değilmiş..Ama közleyerek koyuyorum tabi ki..yerimseniben

Bugün ayrıca böğürtlen aldım şekere yatırdım,yarın kısmet olursa reçelini yapacağım..opuyorumnanaktan

Ben de bu hafta sonunu bu işlere ayırıcam da bamya atmak istiyorum, nasıl konuluyor dolaba bilen var mı, çiğ, haşlanmış??

Şuana kadar yazılanları özetlersek

patlıcanları közleyip kabuklarını soyuyorum birazda limon ekleyip koyuyorum

salçalık kırmızı biberi közleyip kaldırıyorum çıkarınca sarımsak ve zeytinyağ sosu ile karıştırıyorum

patlıcanlı börek yapmak için patlıcanları küp küp doğrayıp sarımsak soğan yeşil biber az zeytinyağ ilavesi ile soteleyip koyuyorum

kabak salatası yapmak için kabakları rendeliyorum zeytinyağda soteliyorum
çıkarınca sarımsaklı yoğurt ve biraz cevizle karıştırıyorum

bamyalarıda
limon tuzunda kaynat sararana kadar sonradan deepfrize at

bezelye ve barbunya fasulyesini iç ettikten sonra hiç haşlamanıza gerek yok çiğ olarak atın

enginarıda limonlu suda hafif haşlayıp buzluğa atın

kırmızı biberi fırında közleyin kabuklarını soyun bir kavanoza koyun arasına bol bol soyulmuş sarımsak koyun miktarına göre limon ve sirkede koyun birazda sıvıyağ ekleyin

rondoda çektiğim soğanları ve minik doğranmış domatesleri 1 er pişirimlik olarak poşetlere bölüp dondurucuya atıyorum.

patlıcanları kaynıyarık için kızartıp içini doldurup atıyorum

fasulyeyi,bir taşım kaynatıyorum sonra hemen soğuk suya alıp,şoklama yapıyorum,soğuyunca poşetleyip atıyorum,hiç kokmuyor ve hemen pişiyor,

fasulye çorbası için,fasulyeleri minik minik doğrayıp atıyorum,

brokoli ve bürüksel lahanası nı hiç bir uygulamadan geçirmeden atıyorum,

pırasayı,doğrayıp hafif ateşte karıştırıp,soğutuyorum sonra atıyorum

kuru fasulye ve nohutu haşlayıp atıyorum,

çorbalar için de,havuç,soğan rendeliyorum

kıymayıda hep köfte haline getirip atıyorum,

su boregini tepsiye dosedik biraz bekledikten sonra tepsiden cikardik yuvarlak birer teker gibi posetledik canimiz ne zaman isterse iki yumurta biraz susam firina suruyoruz

güncel :)))

brokoliyi haşlama olarak çok seviyorum haşlayıp mı donduracağız aynı lezzet oluyor mu
smeagol biber kavurmasını yapıcağım canım tşk ederim

brokoliyi haşlama olarak çok seviyorum haşlayıp mı donduracağız aynı lezzet oluyor mu
smeagol biber kavurmasını yapıcağım canım tşk ederim

Rica ederim canikom.Brokoli hakkında bir fikrim yok .Bir üstteki postta işlemsiz atıldığı söyleniyor ama narin bir sebze olduğundan çıktığında diriliği konusunda şüphelerim var.

bir yerde brkoliyi hafif haşlanıyor tebsiye diziliyor sonra buzluğa koyuyorsun donunca
poşete koyup öyle koyuyorsun diye okumuştum.

Kızlar sağolun valla, bilgilendirdiniz beni... akşam köylü pazarına gidicem, yarın da atarım dolaba inşallah. Bi de bişey daha sorucam. Biz 2 kişiyiz evde, 2 kilo barbunya alsam kaç pişirimlik çıkar ki, az mı olur?

Kızlar sağolun valla, bilgilendirdiniz beni... akşam köylü pazarına gidicem, yarın da atarım dolaba inşallah. Bi de bişey daha sorucam. Biz 2 kişiyiz evde, 2 kilo barbunya alsam kaç pişirimlik çıkar ki, az mı olur?

Eğer bezelye aldıysan onunla mukayese edebilirsin mona..Ben daha barbunya almadım..yerimseniben

ben bu sene 5 kg bezelye 5 kg barbunya aldım bi kaç dakika kaynar suda bekletip soğuk suya tuttum, soğuyunca poşetleyip difrize attım, 1 kg vişne aldım poeşetlere bölgüm tek pişirimlik vişne kompostosu için, doğumdan sonra kullanıcam inş :)
şimdili bu kadar ama benimde yapacaklarım çok fazla, bu hafta sonu taşınma işini halledip kışlık hazırlığıma başlıcam, yanlız bu sene patlıcanları kurutmak istiyorum dolmalık değilde yuvarlak kesip kurutuluyormuş sonra haşlayınıyormu nasıl tüketiliyor bilgisi olan varmı
birde salça nasıl yapılır :)

ben bu sene
2 kilo bezelye (4 pişirimlik poşetlere koydum)
2 kilo vişne (5 pişirimlik poşetlere koydum )
2 kilo bamya koydum dolaba

sırada barbunya kaldı
biberi kurutup koycam
patlıcan kızartıp ve közleyip koycam
bide menemen yapcam
yaklaşık 20 kavanoz
süper kullanşlı herkese tavsiye ederim
biberleri az yağda kavuruyoruz
snra kabukları soyulmup doğranmış domatesle domatesler ölünceye kadar kavurup
sıcak sıcak kavanozlara koyup ağzını kapatıp ters çeviriyorum
1gün beklettikten sonra kilere kaldırıyorum ve yaza kadar domate biber kullanmıyorum
kavanozu açıncada miss gibi domates ve biber kokuyoooo
yemeklerde çok kullanmamın dışında kahvaltıda menemen olarakta çok tükettik eşimle
bu sene ayrıca içine küp küp patlıcan kızartıp domates biber karışımına karıştırıp koycam
buda kahvaltılarda çok iyi oluyomuş
forumdan nevyasa arkadaşım verdi tarifi
şimdilik benden bukadar a.s.

ben dolaba bezelye attım akşam börülce haşlayıp attım umarım güzel olur daha önce hiç börülce atmamıştım börülceyi haşlayıp attım salata yapmak için
domates doğrayıp poşete koyup attım
bide dolmalık biberi içini doldurup çiğden atsam nasıl olur deneyen varmı acaba çalıştığım için pratik olur gibi geldi aklıma şoktan çıkarıp su ekleyip pişiririm dedim

ben bu sene 5 kg bezelye 5 kg barbunya aldım bi kaç dakika kaynar suda bekletip soğuk suya tuttum, soğuyunca poşetleyip difrize attım, 1 kg vişne aldım poeşetlere bölgüm tek pişirimlik vişne kompostosu için, doğumdan sonra kullanıcam inş :)
şimdili bu kadar ama benimde yapacaklarım çok fazla, bu hafta sonu taşınma işini halledip kışlık hazırlığıma başlıcam, yanlız bu sene patlıcanları kurutmak istiyorum dolmalık değilde yuvarlak kesip kurutuluyormuş sonra haşlayınıyormu nasıl tüketiliyor bilgisi olan varmı
birde salça nasıl yapılır :)

canım merhaba;
patlıcanları benim k.validemde kurutur.uzun uzun keserek kurutur.tüketirken de, önce haşlıyoruz.daha sonrasında istersen suyunu süzüp kızart istersen suyunu süzüp domates,biber,soğan,sarımsak kavurup içine patlıcanı ekle.az salça ve su ekliorum ben.sonrada pişir.her ikiside güzel oluyor.tavsiye ederim.

acasia, ben mısırı haşlayıp tanelere ayırıyorum ve o şekilde paketleyip yerleştiriyorum, salatalara garnitürlere kullanmak için çok güzel oluyor, birde mısırı bütün olarak kabuklarından bir iki dal üzerinde bırakıyorum o şekilde paketleyip dalaba koyuyorum, kışın çıkarıp üzerinde kalan bir kaç dalını soyup haşlıyorum o şekildede kullanabiliyorum, tavsiye ederim..
yaa haslayip koymak iyi dgil diyorlar bir bilginiz varmi eti pisirmeden koymak lazimmis sebzeyi b ilmiyorum ama bende eriste yaptim kuruttum 1 kilo icin 4 yumurta su tuz 1 kilo un hepsini karistirip yoguruyorsun sert bir hamur elde ediyorsun 4 yumak yapiyorsun 1 yumagi önce ortadan sonra kenarlardan 8 e böluyorsun sonra eriste makinasinda once acip sonra makinada kesiyorsun sonra ipe diziyorsun yada yere gunese seriyorsun bir bezin ustune birde yesil fasul ya kuruttum 3 kilo vardir önce ayikladim sonra kestik yerdim epede yerlestirebilirsin 1o kilo fasulyeden 1 kilo cikiyormus ama pisirince tabiki artiyor

X