Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

Turunca bi şey soracam sana ya,
biberleri kızartıp domates sosunu döküp atıyorum demişsin,
çıkarınca tadı aynı oluyormu,
biberlerde bi değişme olmuyormu?
eğer olmuyorsa bende atıyım accık vakit geçmeden

canım buzluktan çıkan hiç bişey ilk günkü gibi taze olmuyor maalesef.Haliyle biraz lezzet kaybına uğrasada yenmeyecek gibi değiller hani.a.s
soslu biberide kışın kahvaltı sofralarında üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek tüketiyoruz biz,ve lezzet kaybı yok denecek kadar az diyebilirim.
istersen az bişey koyarak deneyebilirsin a.s.

ayy bende buzluğa birşeyler yapıp koymaya bayılıyorum.boş vakitlerimde sürekli bişeyler yapmak istiyorum ama tabi annem çok doldu yeter diyip beni engelliyor:bbo:evlendiğimde bol bol kafama göre yapıp koymayı düşünüyorum kaydirigubbakcemile2

nacızane bende bırsey soylemek ısterım
domates konservesı yaparken bırgun onceden domateslerı 3 e 4 e bolup uzerıne tuz serpıp sabaha kadar suzgecte bekletın asıtı cıkıyo ve daha lezzetlı oluyo

arkadaşlar bende bu sene heveslenip dolabı doldurayım dedim.Ancak biberler acı olduğu için ellerim acıdan mahvoldu sabaha kadar suyun içinde tutmak zorunda kaldım..aynı problemi yaşayan olursa ilaç ismi verebilirim..

annem semiz otunu 2-3 dakika sıcak suda bekletip sonra iyice süzüyor.Kurutup bez torbada muhafaza ediyor.Kışın yemeğini yapıyoruz,ben tazesinde daha çok seviyorum.

Turuncu patlıcanı domatesle koyuyorum demişsin nasıl yapıyorsun anlatır mısın? çünkü kızartma yaptım koydum koku oldu eğer böyle kokmuyorsa yapayım

Ben domatesleri soyup küp küp doğradım ve poşetleyerek attım dolaba. Kışın yemeklerde kullanmak için güzel oluyor...
Taze fasulye de atıcam inşallah...

ben ankarada yaşıyorum buradaki fasulyeler çok kötüü ve kilosu 3 lira filan degmez yanii
demek ki bölge bölge degişiyor

ben ankarada yaşıyorum buradaki fasulyeler çok kötüü ve kilosu 3 lira filan degmez yanii
demek ki bölge bölge degişiyor

Daha düne kadar babaannem dalından da topluyordu burda var yani...
Kilosu 3 tl baya çokmuş burda 1.5 2 tl falan en fazla :)

ne güsel vallaaa iklöim farkı işte
birde çok kötü yani degecek olsa neyse dersinn

bu arada 4 kavanoz kahvaltılık yapmıştım 1 saglam kaldı 3 gitti akıtmış hepp

fasulye burada da pahalı... 2.5 tan aldık ama baya güzeldi... kılçıksız ve taze... onu az domatesle kavurup attım buzluğa...
biber kızartması yaptım,
karnıyarıklık patlıcan kızarttım
domates doğradım küp küp öyle poşetledim
top patlıcan derler yuvarlak yuvarlak onları közledim
kırmızı biber közledim
dolmalık biberleri oyup hepsini buzluğa attım...
vişne ve kayısı koydum poşetlere onları da buzluğa attım

çemen kaynattık kayınvalidemle
biber ve domates salçası yaptık
tarhanayı da yapıyoruz henüz bitmedi

bezelye ve barbunya da koyasım vardı ama zamanı geçti sanırım bulursam onları da koyacağım...

Turuncu patlıcanı domatesle koyuyorum demişsin nasıl yapıyorsun anlatır mısın? çünkü kızartma yaptım koydum koku oldu eğer böyle kokmuyorsa yapayım

Patlıcanı yemeklik doğradım.Küp doğranmış domatesle tencerede hafif öldürdüm yağsız.Soğuduktan sonra poşetleyip buzluğa kaldırdım.

İlk defa bu sene deniyorum domatesli patlıcanı.Umarım güzel olur.

fasulye burada da pahalı... 2.5 tan aldık ama baya güzeldi... kılçıksız ve taze... onu az domatesle kavurup attım buzluğa...
biber kızartması yaptım,
karnıyarıklık patlıcan kızarttım
domates doğradım küp küp öyle poşetledim
top patlıcan derler yuvarlak yuvarlak onları közledim
kırmızı biber közledim
dolmalık biberleri oyup hepsini buzluğa attım...
vişne ve kayısı koydum poşetlere onları da buzluğa attım

çemen kaynattık kayınvalidemle
biber ve domates salçası yaptık
tarhanayı da yapıyoruz henüz bitmedi

bezelye ve barbunya da koyasım vardı ama zamanı geçti sanırım bulursam onları da koyacağım...

Maşallah sen baya hazırlık yapmışsın...
Babaannem ev bezelyelerinden koymuş dolaba ama ben bulamadım pazarda...
Barbunya hala var burda, alıp koyasım var aslında...

Ben bu yaz sadece
Bezelye
Patlıcan Karnı yarıklık kızarttım
Sivri biber çiğden koydum kızartmak için
Vişne koydum kompostoluk bu kadar
2 Adet acılı verdi kayın validem
1 şişe de mememenlik koydum konserve
Patlıcan kuruttum 4 kğ kadarda
3kğ kadarda sivri biber kuruttum o kadar daha ne salça yaptım ne fasulye koydum.
Ankarada fasulye çok pahalı ve çok sert kılçıklı herhelde bu yıl koyamıycam.
Bu sene kış zor geçecek diyorlar ya hayırlısı.

bilmiyorumkismile

yufkadan peynirli börek yapıp atmayı düşünüyorum ama hıc denemedım...tarif yazarmısınız kızlar

buzluğa hazır yufkadan sarıp attığnız böreklere nasıl bi uygulama yapıyorsunuz ben çıkardım ama birbirinden ayrılmıyordu bu yüzden çözülmesini bekledim yumurta sarısı sürüp fırına verdim ama hem kuru oldu hem de kabarmadı hiç güzel olmadı bunun püf noktası nedir?

işte bende bundan endişelenyrum

arkadaşlar tarifler için cok tşk ederim cok fazla.fikir edindim burdan.bilmedigim bir çok şeyi ögrendim.emeginize saglık valla.hepiniz bir birinden hamaratsınız maşşallah.yanlız sizlere birşey sormak istiyorum.kışlık hazırlıgım bittisayılır.
sizlere sormak isetedigim acil durumlar için derin dondurucuya pogaca yapıp koymak istiyorum ama bu zamana kadar denedigim tarifler hiç tutturamadım.bildiginiz uzun süre saklayabilecigim bir tarif varmı.tarif yazarsanız cokkk memnun kalırım.

Patlıcan saklamak istiyorum ama nasıl saklayabilirim buzlukta ? İlla kurutmak mı gerekiyor?Öyle soyup soyup buzdolabı poşetiyle koysam olmaz mı?

X