Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

Selamlar bende yeni evliyim..
Bende şimdiden bir sürü şey hazırladım koydum buzluğuma.
Sizin de söylediğiniz gibi 3 kilo taze fasulya yaptım koydum rengi değişene kadar domates ile kavurdum sadece.
2 kg kadar barbunya koydum ve yaklaşık 2 kg kadar taze yaz domatesini rendeledim ve buzdolabının buz dondurma kısmına döktüm orda dondurulmuş küpleri buzdolabı poşetlerine paylaştırarak saklıyorum kış için.
Etli yaprak sarması yaptım ve onları pişirip dondurma kutusunda saklıyorum acil misafirler için :KK66:
Bir de ben mümkün olduğu kadar zamanım olduğunda kıymadan köfte yapıp onları köfte halinde saklıyorum ya da tavuk veya kuşbaşı etleri kavuruyorum aldığımda o şekilde kavrulmuş saklıyorum. çok ama çok pratik oluyor

afiyet olsun yalnız domatesi rendeleyerek koyarsanız ekşir. asiti ile beraber almış olursunuz tavsiyem: domatesleri soyun. enine doğrayın -boyutu önemli değil enine ne kadar ince kesilirse o ısıtıldığında o kadar çabuk erir- sonrasında elinizle tencereye koyun yalnız kalan suyunu kesinlikle koymayın. o su tamamen asidiktir domatesi ekşitir. sonrasında bir kaç taşım kaynatın. soğutun poşetleyin.

canım fasulyeyi ve minik küpler halinde doğranmış domatesi yağsız bir şekilde hafif rengi değişene kadar soteliyoruz.Domatesin suyunu çekmesi beklenmiyor çünkü domates fazla sulanmıyor hafif kavurma esnasında.
Bu arada domatesi çok koyulursa tadını ekşitir der annem hep.Aklınızda bulunsun :KK66:

Sotelenen fasulye iyice soğuduktan sonra poşetleyip kaldırın.

cvp için teşkkürler canım,bende aynen dediğin gibi yaptım ,poşetleyip kaldırdım,,,inşlhh güzel olur,,,

bende kendimce bişeyler yaptım.
buradaki hatunlar kadar hamarat değilim ama seviyorum uğraşmayı elimden geleni yapıyorum
kırmızı ve yeşil biber doğrayıp koydum hem yemeklik hem kızartmalık
2 kilo barbunya
2 kiloda bezelye koydum
yağ biberi közleyip koydum
taze yaprak koydum birazda dolmalık biber temizleyip koydum
taze fasulye ve börülce domatesle kavurup koydum
anneciğim domates yapıyor kavanozlara
birde 100 tane kuru yufka yapıp verecek
adana dan da salçam ve kuru biberim ve patlıcanım gelecek
kış hazırlığım bu kadar
zaten 2 kişiyiz yetiyor bunlarda

temizleyip çiğden koydum
yemeklik ve kızartmalık kestim de
buzluktan çıkartıp yahemen yağın içine yada yemeğe ekliyorum.
hiç birşey olmuyor canım. hemde çok büyük rahatlık

arkadaşlar önceki sayfalarda mısırın tanelerini nasıl kolay ayırabileceklerini sormuşlardı.küçük çatalı dibine batırıp yukarı doğru çekerseniz kolayca sökülüyor,kısa zamanda halledebiliyorsunuz..

bizde bu kış köyden fasulye geldi annemle soganda soteleyip bellı ıktarda poşetlere ayırıp buzluga koyduk..
köyden kiren de geldi onlarıda kompostu icin buzluga attık..
onun dısında baska bişi yapmamışız::

Selamlar bende yeni evliyim..
Bende şimdiden bir sürü şey hazırladım koydum buzluğuma.
Sizin de söylediğiniz gibi 3 kilo taze fasulya yaptım koydum rengi değişene kadar domates ile kavurdum sadece.
2 kg kadar barbunya koydum ve yaklaşık 2 kg kadar taze yaz domatesini rendeledim ve buzdolabının buz dondurma kısmına döktüm orda dondurulmuş küpleri buzdolabı poşetlerine paylaştırarak saklıyorum kış için.
Etli yaprak sarması yaptım ve onları pişirip dondurma kutusunda saklıyorum acil misafirler için :KK66:
Bir de ben mümkün olduğu kadar zamanım olduğunda kıymadan köfte yapıp onları köfte halinde saklıyorum ya da tavuk veya kuşbaşı etleri kavuruyorum aldığımda o şekilde kavrulmuş saklıyorum. çok ama çok pratik oluyor
CANIM gule güle yersin ins. ama eti pisirip koyma bir daha etli yemekleri pisirmeden koy olurmu mikrop uretiyormus okey birde et urunlerini bir kere cözdurdukten sonra sakin daha atmayin bunuda unutma!!!uzmanlar söyluyor canim aeo

bende 3 kilo bezelye koydum
3 kilo barbunya
2 kilo taze fasulye
2 kilo kırmızı biber kzöleyip attım
ben domatesleri rendeleyip pişirip kavonozlara koyup saklıyorum kış için
3 kavonoz yaptım onuda
sigara böreği fısratım olunca yaparım atarım hiç eksik olmaz
yaprsakı sarmamda eksik olmaz :)

şimdi turşu kurucam bakalım beyaz lahanadan
annecim sağoılsun yeşil domatesten kurmuş bana cokacimcoook

yaa yesil domatesten tursu hic yemedim nasil oluyorki birde tarif lutfen...

süper oluyor ama ben hep kayınvalide ve görümceden otlanıyorum nasıl yapıldığını bilmiyorum. börülce ya da çalı fasulyesi turşusu da süper oluyor. bi de patlıcan turşusu yaparız oo tam harika oluyor canıııım turşu çekti cokacimcoook

Etli biber doldurdum
barbunya,bezelye poşetleyip koydum.
Bamya yaptık anneciğimle onlardanda koydum.
Rabbim hepimize sağlıcakla yemeyi nasip etsin

kızlar merhaba,4 kilo kadar taze barbunya aldım,dondurucuya ayıklayıpta öylece mi koyayım?hiçbir işlem yapmadan...yoksa haşlayıpta mı koyayım?acil yorumlarınızı bekliyorum,hangisi daha güzel oluyor,,,,şimdiden paylaşımlarınız için teşekkürler...a.s.

Son düzenleme:
kızlar merhaba,4 kilo kadar taze barbunya aldım,dondurucuya ayıklayıpta öylece mi koyayım?hiçbir işlem yapmadan...yoksa haşlayıpta mı koyayım?acil yorumlarınızı bekliyorum,hangisi daha güzel oluyor,,,,şimdiden paylaşımlarınız için teşekkürler...a.s.

kesinlikle ayıkla. sebzeler hafif bir işlemden geçerse daha uzun süre dayanıyorlar. bence bir iki taşım suda haşla hafif bir yumuşamadan sonra soğuk suya atıp şokla sonra deep freeze koy. sağlıkla yiyin. :1hug:

kesinlikle ayıkla. sebzeler hafif bir işlemden geçerse daha uzun süre dayanıyorlar. bence bir iki taşım suda haşla hafif bir yumuşamadan sonra soğuk suya atıp şokla sonra deep freeze koy. sağlıkla yiyin. :1hug:

çok teşekkür ederim canımmopuyorumnanaktan

Canım ben ayıklayıp buzdolabı poşetlerine koyup yıkamadan dondurucuya atıyorum,pişiriceğim zaman da yıkayıp buzu çözülmeden tencereye ekliyorum...Allah sağlıcakla yemeyi nasip etsin...opuyorumnanaktan

Canım ben ayıklayıp buzdolabı poşetlerine koyup yıkamadan dondurucuya atıyorum,pişiriceğim zaman da yıkayıp buzu çözülmeden tencereye ekliyorum...Allah sağlıcakla yemeyi nasip etsin...opuyorumnanaktan

çok saol canım...bende öyle yaptıma.s.:1hug:

X