Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

hele sükür bugün 10 günüdr yapmak istedigim pogaca ve dolmalari yaptim

5 kilo un dan pogaca yaptim biraz kiymali biraz da peynirli

100 tane kadar da dolma doldurdum, ama 20 tanesine icim yetmedi onlarida öyle attim dondurucuya.

artik ta yerim kalmadi dondurucuda

daha baska seyler de yapmstim onlari bir kac sayfa önce yazmistim:KK9:

selammm :KK3:

ben bezelye ayıklayıp (araka) attım buzluğa..
domates rendesi yaptım çokça..
taze fasülye yaptım çok çok..(domatesle birazcık sararana kadar pişirdim önce)
barbunya ayıklayıp attım..
küçük küçük doğranmış havuç yaptım..
tabii doğranmış soğan çok çok..
kuru fasülye,nohut,yeşil mercimek haşladım torbaladım..

şimdilik bunlar..

Son düzenleme:
kızlar bahçemizde incir ağacı var her yıl bir kısmı ziyan oluyor yiyemiyoruz

bu yıl biraz kurutmak istiyorum fakat nasıl yapıcam bozulmadan nasıl kurutabilirim özel bir şey yapmam gerekiyor mu bilenler paylaşırlarsa çok sevinirim
inciri tam olarak kurutabilbek için önce ağaçta beklemesi kurumaya yüz tutması lazım yani buruşmaya başlaması lazım biz buna burukmak deriz. burukan incir ya yere düşer ya da elle koparılır. ve tahta üzerinde güneşte 2-3 gün falan bekletilir sonra içine tuz katılmış kaynar su da haşlanıp tekrar güneşte 1-2 gün daha bekletilir en doğal ve güvenilir incir kurutma yolu budur ama biraz zahmetli. bir deyeni bir metod duydum ama ne kadar güvenilir bilemem,aynı şekilde kuruyan incirleri sıcak suda haşlamyıp soğuk tuzlu suda beklettikten sonra kurumaya bırakıyorlar kuruduktan sonra yalnız buz dolabına koyuyorlar çünkü bu metodun kurtlanmama garantisi yok

kızlar bahçemizde incir ağacı var her yıl bir kısmı ziyan oluyor yiyemiyoruz

bu yıl biraz kurutmak istiyorum fakat nasıl yapıcam bozulmadan nasıl kurutabilirim özel bir şey yapmam gerekiyor mu bilenler paylaşırlarsa çok sevinirim

inciri tam olarak kurutabilbek için önce ağaçta beklemesi kurumaya yüz tutması lazım yani buruşmaya başlaması lazım biz buna burukmak deriz. burukan incir ya yere düşer ya da elle koparılır. ve tahta üzerinde güneşte 2-3 gün falan bekletilir sonra içine tuz katılmış kaynar su da haşlanıp tekrar güneşte 1-2 gün daha bekletilir en doğal ve güvenilir incir kurutma yolu budur ama biraz zahmetli. bir deyeni bir metod duydum ama ne kadar güvenilir bilemem,aynı şekilde kuruyan incirleri sıcak suda haşlamyıp soğuk tuzlu suda beklettikten sonra kurumaya bırakıyorlar kuruduktan sonra yalnız buz dolabına koyuyorlar çünkü bu metodun kurtlanmama garantisi yok
tabi, incirin cinsi de önemli, yediveren olursa olmaz, sarı lop veya karayaprak cinsi olursa harika sonuç verir

kizlar nasilsiniz bakiyorum yeni seyler var.cogunu yaptim adini hatirlamixorum ama arkadasin biri bana patlican salata si tarifi vermisti yaptim ve bitirdim.
birde aci sos yazan arkadasim eline diline saglik su gunlarda bir o sosu birde peynir ekmek yiyorum.kizlar ben hamileyim.sizede yazmak istedim kendinize iyi bakin

kızlarrr kırmızı biber közleyecem ve kavanoza koyup ,biraz z.yağı biraz da sarımsak katıp dolaba koymayı düşünüyorum,sizce böyle nasıl olur,,,sizin öneriniz varmı

hele sükür bugün 10 günüdr yapmak istedigim pogaca ve dolmalari yaptim

5 kilo un dan pogaca yaptim biraz kiymali biraz da peynirli

100 tane kadar da dolma doldurdum, ama 20 tanesine icim yetmedi onlarida öyle attim dondurucuya.

artik ta yerim kalmadi dondurucuda

daha baska seyler de yapmstim onlari bir kac sayfa önce yazmistim:KK9:

nasıl yani poğaçayı biliyorum dondurucuya konuluyor ama yaprakda mı sarıp koyuyosun nasıl mesela çiğ olarak mı koyuyosun sarmaları:26:
birde poğaçaları pişirip koyuyosun dimi dondurucuya?

kizlar nasilsiniz bakiyorum yeni seyler var.cogunu yaptim adini hatirlamixorum ama arkadasin biri bana patlican salata si tarifi vermisti yaptim ve bitirdim.
birde aci sos yazan arkadasim eline diline saglik su gunlarda bir o sosu birde peynir ekmek yiyorum.kizlar ben hamileyim.sizede yazmak istedim kendinize iyi bakin

nasıl sos tarifi ney?

selammm :KK3:

ben bezelye ayıklayıp (araka) attım buzluğa..
domates rendesi yaptım çokça..
taze fasülye yaptım çok çok..(domatesle birazcık sararana kadar pişirdim önce)
barbunya ayıklayıp attım..
küçük küçük doğranmış havuç yaptım..
tabii doğranmış soğan çok çok..
kuru fasülye,nohut,yeşil mercimek haşladım torbaladım..

şimdilik bunlar..

nasıl yani doğranmış soğan mı koyuyosun hani şu hazır dondurulmuşlar gibi mi peki yöntemi nasıl ve ne kadar kalabiliyor dolapta her yemek için çıkarığ tekrar mı koyuyosun yani:26::KK53:

bebeğin hayırlı uğurlu olsun kucağınada almak nasip olsun :nazar::nazar::nazar:
patlıcansalatası tarifini ben vermiştim sana umarım beğenmişsindir ağız tadıyla yiyin inşallah

kıssssslaaarrrrrrr bugun domatesleri soyup rondodan gecirdikten sonraa poşetleyip dolaba attım ama şimdi kafam karıştı güzel olmuyo diyenler var biraz daha alıp koymayı düşünüyodumm kaynatıp mı poşete koymalıyım sizce ne dersiniz?

kızlarrr kırmızı biber közleyecem ve kavanoza koyup ,biraz z.yağı biraz da sarımsak katıp dolaba koymayı düşünüyorum,sizce böyle nasıl olur,,,sizin öneriniz varmı

ben dondurucuya sadece közleyip koyuyorum çıkarınca yemeden önce sarımsak zeytinyağı döküyooum üstüne

nasıl yani poğaçayı biliyorum dondurucuya konuluyor ama yaprakda mı sarıp koyuyosun nasıl mesela çiğ olarak mı koyuyosun sarmaları:26:

sarmaları ben çiğden koydum hiç beğenmedim içindeki prinçler kırılmıştı ve tadı da güzel değildi
pişmişi koymadım hiç
poğaçalarıda pişirip koyabilirsin çıkarınca fırında ısıtınca taze yapmış gibi oluyo

evet canim cig den koyuyorum. ama icini birazcik kavuruyorum, eger kavurursan pirincler kirilmaz, bol sogan baharat maydanoz bide nanesini de bolca kullaniyorum, cok güzel oluyor. pisirmeden önce buzunu cözdürürsen tencereye dizmeside kolay oluyor.

pogacalari pisirip koyuyorum, isittinmi yeni pisirmis gibi oluyor, cok pratik oluyor ani misafir baskininda:KK34:

evet canim cig den koyuyorum. ama icini birazcik kavuruyorum, eger kavurursan pirincler kirilmaz, bol sogan baharat maydanoz bide nanesini de bolca kullaniyorum, cok güzel oluyor. pisirmeden önce buzunu cözdürürsen tencereye dizmeside kolay oluyor.

pogacalari pisirip koyuyorum, isittinmi yeni pisirmis gibi oluyor, cok pratik oluyor ani misafir baskininda:KK34:

bebeğin hayırlı uğurlu olsun kucağınada almak nasip olsun :nazar::nazar::nazar:
patlıcansalatası tarifini ben vermiştim sana umarım beğenmişsindir ağız tadıyla yiyin inşallah

ben denemek icin iki kücük sise yapmistim birini acip deneyelim dedik bir kac gun sonra odane tazeden bile guzel ikinciyide ayak ustu ekmek arasi yedik.allah razi olsun.bu hafta yine yaptik.bizimki igrencti kefil oldugun kadar varmis tsk.arkadasim.

kizlar yanlis anlamayinda birsey soracam havuc sogan patates leri ymeklik dograyip dolaba koyuyormusunuz.yemek yaparken kolaylik oluyormus tadi bozulmuyormu.
yapan biri bana yazabilirmi birde nassil yaptigini
kendinize iyi bakin

X