Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

bu arada söylemeyi unuttum bamyada koyabilirsin ayıklayıp:)) ve karnıbahar...

çok çok çok ama çok teşekkür ederim

hepsinden azar azar denicem derin dondurucum olsa bütün kışı çıkartacak malzemeyui atarım ama buzdolabının buzluğuna ne sıgdırırsam kardır hazır evdeyken yavaş yavaş yapıp buzluğu doldururum beni bi süre idare eder sonra tekrar doldururum baklagillerle filan eve geldigimde 2 saat yemek yapcam diye uğraşmam tekrar teşekkür ederim artık burayı takip eder püf noktaları alırım sizlerden :KK71:

Bugün gittim pazara bostan patlıcanaldım közleyim atim dolaba diye ama sonra pişman oldum keşke normal yemeklik patlıcan alsaymışım hiç hoş gelmedi bana közledim soyana kadar simsiyah oldular görüntüsü hoş değildi fiğer patlıcanlarla denediğimde güzel oluyodu bilmiyorum yanlışmı tercih yaptım attım bakalım dolaba ama ne olacak ama kırmızı biberleriim güzeldi fırında közledim temizledim attım dolaba ımmm kışın yemek nasip olur inş kırmızı biberi kışın çıkarıp dolapyan çözdürüyorum arasına küp kızartılmış patlıcan koyup kapatıyorum aynı karnıyarık gibi bol sarımsaklı yoğurt üzerine nane offf harika bi lezzet

kızlar kıs ıcın dondurucuda saklamak ıcın dııl de kavanozlara kaldırmak ıcın harıka bı acı sos tarıfı buldum yaptım harıka oldu yapmak ısteyenler ıcın tarıfı paylaşayım

1 kılo domates
1/2 kılo yeşil tatlı bıber
250 gr yesıl acı bıber (ben cok acı olsun ıstemedım )
1 kılo kırmızı salcalık bıber
2 tane köz patlıcan
yarım demet maydanoz
kımyon
kekık
sarımsak
yag
tuz

bıberlerı rondodan gecırıyoruz domatesı de rondoda cekıp tencereye eklıyoruz sarımsagı da ezıp ıcıne koyuyoruz kaynatıyoruz yarım saat 1 saat suruyo ındırmeye yakın yagı ve köz patlıcanı eklıyoruz suyunu cekene kadar (ıstersenız az sulu bırakıp guneste salca gıbı suyunu cektırebılırsınız ) sonra soguması ıcın beklıyoruz dogradıgımız maydanozu kımyonu kekıgı tuzu atıp karıstırıyoruz ıstersenız sıcak sıcak kavanozlara koyun kapagı kapatın konserve olarak saklayın ıstersenız guneste suyunu alıp kavanoza koyup kapakları kaynatarak konserve yapın
ben denedım ve cok begendım afıyettt olsun :) begenenler yorum yaparsa ya da farklı bısıyler eklerse paylassın lutfen

kızlar dondurucuya kaşar peynir koydunuzmu hiç eşim dilimlenmiş almış hani büfeler için olanlardan varya çok fazla bozulmasın diye dondurucuya koycam da fikri olan varmı

kızlar dondurucuya kaşar peynir koydunuzmu hiç eşim dilimlenmiş almış hani büfeler için olanlardan varya çok fazla bozulmasın diye dondurucuya koycam da fikri olan varmı

evet canım gercı sut urunlerını koymayın derler ama ben kasar peynırı sutu bıle koyuyorum tadı degısmıo

ben yoğurtlu çorbalık koymuştum daha sonra çıkarıp ocağa koyduğumda yoğurt kesik gibi oldu şimdi haşlanmış buğday nohutla süzme yoğurdu karıştırıp plastik kaplara koyuyorum 3 pişirimlik falan alıyo dolabın alt rafına koyuyorum çorba yapcam zaman alıyorum 3-5 kaşık 1 yumurta 1 kaşık un karıştır ocağa ver ohh mis gibi çorba kaynanam buna yaş tarhana diyo bence yoğurt çorbası :) ama prtik tavsiye ederim

ben nohut koymuyorum çorbaya sadece buğdayla yaparım üzerine de sos döküyorum güzel oluyor
nohutluda deneyeceğim

şulem nasıl görmemişim burasını ben yaaaa:)

illaki derin dondurucu olacak diye bir kaide yoksa, vişneleri kışa saklamanın başka bir yöntemini sizlerle paylaşmak istedim, bizzat tarafımdan denenmiştir,

vişneleri saplarından ayırıp, 1 veya 2 litrelik kola şişelerine doldurun,üzerine üç yemek kaşığı şeker atın ve kapağı sıkıca kapatın. kaç ay sonra açarsanız açın vişneler taptaze çıkıyor şişeden.. ben komposto ve pasta süslemelerinde çok kullanıyorum vişneyi ve şuan evimde 8 şişe vişne var.bana güvenebilirsiniz.

siteye yeni girdim, yazınız dikkatimi çekti, peki vişneleri oda sıcaklığında mı yoksa buzdolabında mı saklıyorsunuz? Çok pratik bir yöntemmiş. Çekirdeklerini çıkarıyor musunuz? Ben koyu bir komposto gibi çekirdeklerini çıkarıp, şekerli bir şekilde suyla kaynatıyorum daha sonra vişne tanelerini fazla suyundan süzüp küçük saklama kaplarıma koyup vişneli kek yapmak için dipfrize koyuyorum, arta kalan suyu yoğun şekerli oluyo tabii. Onuda limonata bardaklarının diplerine biraz koyup üzerine soğuk su ekleyerek vişne şerbeti olarak tüketiyoruz.

Bende kış için hazırlık yaptım.
fasülyeleri içine domates doğrayıp rengi değişesiye kadar ocakta kavurdum. soğuduktan sonra 1er yemeeklik poşetleyip dolaba attım.
Aynısını bamya içinde yaptım.
sonra kırmızı biberi mahalle fırınında közlettim. soyup temizledikten sonra 5 kg bibere 1 çay bardağı zeytin yağı 1 çay bardağı sirke şeklinde ayarlayıp ocakta kaynattım. önce yağı ve sirkeyi kattım kaynayınca doğranmış biberleri ekledim. tekrar kaynamaya başlayınca içine 1 bütün sarımsağı soyup yarısını dövülmüş yarısını doğranmış şekilde karıştırdım tuzunuda attım sıcak sıcak kavanozlara koyup ters çevirdim. kışın çok güzel oluyor tadı. kahvaltıda yada 5 çayında.
annem kurutmalıklarımı ve turşumu hazırladı sağolsun.
ayrıca melemen yaptım kavanozladım.
şimdilik bu kadar bakalım
ha birde patlıcanları közledim biberle karıştırırarak sos yapmayı deneyceğim yukarda bir arkadaş tarif etmiş merak ettim.

öncelikle herkese selam

bende bu sene yaptiklarimi sizinle paylasmak istedim

10 kilo taze fasülye bahceden toplanmis attim dondurucuya, yapilisini da yazayim kisaca ayiklayip yikadiktan sonra direk tencereye atiyorum kapagini kapattiktan 1-2 dak sonra bir kere karistiriyorum sonra gine 1-2 dak yani rengi dönene kadar tencerede bekliyor, sonra hemen soguk suyun icine atiyorum sok olmasi gerek, rengini ve tazeligini kaybetmesin diye, bide hemen soguyor, torbalayip dondurcuya atiyorum.

10 pisirimlik karisik kizartma attim

robotdan sogan dogradim suyunu cikarmadan hafif irice 3 kilo kadar torbalayip attim

7 pisirim sarma sardim

veee daha yapmak istediklerim insallah bu hafta icinde

6-7 kilo kadar pohca

120 tane kadar dolma, icini dolduruyorum ben, bol kiymali

1 ay sonra da 3-4 kilo kadar köfte

eger birazcik daha yerim olursa pizza da yapmak istiyorum oda cok güzel oluyor:KK66:

yoksa siz, "bizim yenge" misiniz?

benim büyük dondurucum var çok şey alıyor yarısını doldurdum yarısınıda kurbanda inşallah yoksa buzdolabının üstü birşey almıyor

Bu çiğden konan yiyecekler çözdürünce bozulmuyor mu ? Sağlıklı mı bu şekilde kullanmak. Ben sizlere çok özeniyorum ama bir yandan da güvenemiyorum. Kek koydum dolaba taş gibi olmuştu... Fırına verdim yanmış, kurumuş. Gene beceriksizliğimi gösterdim galiba.:2:

Bide benim dondurucumda soğanı dondurmayın yazıyor özellikle. Ama donduran çok burda :S

Son düzenleme:
cevaplar için teşekkürler kızlar ben çıktıktan sonra cevap gelmiş göremedim
dün pazara gittim

Yaptıklarım;:KK19:

-kırmızı biber ve patlıcan alıp közledim buzluğa koydum,
-barbunya alıp ayıkladım, yıkadım onu da iki yemeklik doğrudan buzluğa attım.
-Bamya aldım, ayıklayıp forumda okuduğum şekilde limonlu tuzlu suda 3-5 dk haşlayıp buzlu suda şoklayıp iki yemeklik doğru buzluğa.
-Havuçları, biberleri yemeklik doğrayıp attım.
-salatalıkları da cacıklık porsiyonlar halinde buzluğa kaldırdım.
-bayat ekmeklerimi rondada çekip köfte için yine hazırladım.
-4 tane yufkam vardı dolapta onları da sigara böreği olarak sarıp kaldırdım.
-Mısır haşladım ama ayıklamak çok zor:KK53: kızlar öylece buzdulabına bıraktım bi formülü var mı ya çok yorulmuştum bıraktım artık.:92:

Yapacaklarım;:KK68:

-Fasülye alıp domatesli 3 yemeklik daha hazırlamak
-Soğanları birer yemeklik rondodan çekmek
-Şeftalileri kompostoluk hazırlayıp koymak
-Limonları yine forumda gördüğüm şekilde sularını sıkıp buz kalıplarına koymak

Aklımdakiler bunlar domatesleri kavanozlarda annem hazırlayıp verdi sağolsun epey var, domates yapmıcam bunları bitirip bi de kasaba gidip yemeklik et, tavuk, kıyma alıp porsiyonluk böldürücem bayrama kadar idare edecek kadar.. bi de kemik alıp kaynatıp yine buz kalıplarına kendi tavuk suyu et suyumu hazırlamayı düşünüyorum.:KK6:

Herkese hazırlıklarda kolaylıklar mısırla ilgili püf varsa bekliyorum

kızlar selam daha önce yazdıklarımdan yola çıkarak denediğim ilk buzluk tecrübelerimi paylaşmak istedim

soğanları rondodan geçirip birer yemeklik böldüm yemeklerde çok rahat ediyorum şu an hiç bi lezzet farkı farketmedim
biberleri de minik birer yemeklik doğramıştım o da çok rahat oluyor yemeklere biber katmak istediğim de hemen ekliyorum
salatalıkları cacıklık doğramıştım yoğurdun içinde pek belli olmasa da donduğu için taze halinden biraz farklı yumuşak gibi oluyor eşimle ben yiyiyoruz belki beğenmeyen olabilir
nohutları haşlayıp birer yemeklik koymuştum çok pratik oluyo yemek hemen pişiyor ondan da memnunum
tavuk haşlayıp suyunu buz kalıbına koydum pilav ve çorbalara kattım lezzet verdi
haşladığım tavuğu didip yine bir dolu avuç kadarlık porsiyonlara böldüm ve buzluğa koydum bunu da pilavda, çorbada, hatta sotelediğim mantarın içinde kullandım bunu da çok sevdim
sigara böreği sarmıştım o da süper pratiklikmiş akşam çayın yanına falan ya da gece midemiz kazınınca iki dakkada kızarıyo süper
bayat ekmekleri de rondodan çekmiştim kıyamaya katıp baharat da ekleyip hemen köfte yaptım ama bi dahakine kıymayı bol alıp kötfe halinde dondurup pişirmeye hazır halde yapmayı düşünüyorum.

Şimdilik denediklerim bunlar kızlar poğaça yaptım geçen gün onun bi kısmını buzluğa atmıştım önümüzdeki günlerde deneyince nasıl olduğunu yazarım.

:21:

kızlar selam daha önce yazdıklarımdan yola çıkarak denediğim ilk buzluk tecrübelerimi paylaşmak istedim

soğanları rondodan geçirip birer yemeklik böldüm yemeklerde çok rahat ediyorum şu an hiç bi lezzet farkı farketmedim
biberleri de minik birer yemeklik doğramıştım o da çok rahat oluyor yemeklere biber katmak istediğim de hemen ekliyorum
salatalıkları cacıklık doğramıştım yoğurdun içinde pek belli olmasa da donduğu için taze halinden biraz farklı yumuşak gibi oluyor eşimle ben yiyiyoruz belki beğenmeyen olabilir
nohutları haşlayıp birer yemeklik koymuştum çok pratik oluyo yemek hemen pişiyor ondan da memnunum
tavuk haşlayıp suyunu buz kalıbına koydum pilav ve çorbalara kattım lezzet verdi
haşladığım tavuğu didip yine bir dolu avuç kadarlık porsiyonlara böldüm ve buzluğa koydum bunu da pilavda, çorbada, hatta sotelediğim mantarın içinde kullandım bunu da çok sevdim
sigara böreği sarmıştım o da süper pratiklikmiş akşam çayın yanına falan ya da gece midemiz kazınınca iki dakkada kızarıyo süper
bayat ekmekleri de rondodan çekmiştim kıyamaya katıp baharat da ekleyip hemen köfte yaptım ama bi dahakine kıymayı bol alıp kötfe halinde dondurup pişirmeye hazır halde yapmayı düşünüyorum.

Şimdilik denediklerim bunlar kızlar poğaça yaptım geçen gün onun bi kısmını buzluğa atmıştım önümüzdeki günlerde deneyince nasıl olduğunu yazarım.

:21:

ben kıymayı 1 kilo alırım, köfte yapar şekil verir,kıyma tavuk mantar vs alınca altından çıkan köpük tabaklara yada piknik tabaklarına dizer, poşetler atarım dipfirize. pişireceğim günün sabahında dipfrizden aşağı indiririm, akşama kadar buzu çözülür ve pişiririm ,afiyetle yeriz.

Kızlar benim dondurucuda yer kalmadı bugün kırmızı biber aldım közledim konserve gibi yapsam olur mu acaba, biberi doğrayıp, sarmısak zeytinyağı koysam kavanozda serin yerde saklasam, böyle yapan var mı? anneme sordum açınca hemen bitirmen lazım dedi:KK14:

X