Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

ben rendelenmiş havucu tavada az ağ ile soteleyerek koydum .çıkarttığımda yoğurt ile karıştırıp servis yapıyorum , ama salata içinde de havuç severim ben onları rendelemek yerine bıçakla ufak ufak kesiyorum ,daha sonra da ihtiyacım kadar salata içine kullanıyorum ,
bugün kırmızı lahana yaptım sirkeli sulu kavanoza ilk kez inşallah güzel olmuştur ,
birde bu kış sirkeli biber e feci dadandık eşim çok sevdi, 2 kez yaptık , keşke daha önce öğrense idim de kırmızı biber ucu iken yapsaydım şöyle koca bir kavanoz ,
bu arada bu topic in bana çok faydası oldu , herkese bilgiler için teşekkür ederim , sayenizde artık her şeyi israf etmeden kullanıyorum :) bilmiyorsam bile nasıl yapabileceğimi hemen buralara göz atıyorum , bir domates püresini yapmayı hem gözüm kesmedi hemde yerim olmadığı için yapmadım ama ablam getirmişti bir kavanoz ,çok işime yaradı , yapsam mı acaba diye hala düşünüyorum

bu arada bir sorum olucak ,şimdi buzlukta karnıbaharım var benim , havuç ile karışık turşusunu kursam diye düşünüyorum ama olurmu ki acaba?

yani rendeleyip ya da soteleyip buzluğa koydun. salata için olan bozulmuyorsa tamamdır.

domatesı nasıl koyabılırz acaba? esımden dolayı karsın dıgor ılcesındeyız ve kışın sebzeler cok pahalı oluyor o yuzden dondurmak en ıyısı oluyo bnm ıcın

domatesı nasıl koyabılırz acaba? esımden dolayı karsın dıgor ılcesındeyız ve kışın sebzeler cok pahalı oluyor o yuzden dondurmak en ıyısı oluyo bnm ıcın
Ben geçen yıl domatesi tüm tüm hiç doğramadan poşetleyip buzluğa attım:KK34:Kışın çok güzel oldu dolap kokusu olmadı ,kabukları hemen soyuldu bayağı bir zaman kullandım:KK31:Tavsiye ederim:KK56:Nisan-mayısa kadar hiç domates almadım:KK31:

Ben geçen yıl domatesi tüm tüm hiç doğramadan poşetleyip buzluğa attım:KK34:Kışın çok güzel oldu dolap kokusu olmadı ,kabukları hemen soyuldu bayağı bir zaman kullandım:KK31:Tavsiye ederim:KK56:Nisan-mayısa kadar hiç domates almadım:KK31:

bunu bi komşumuz denemiş ama hiç olmamıştı içi su gibi olmuştu. belki domatesin kalitesine göre değişiyordur
konserve gibi yapmayı düşünüyorum ben bu sene ama dahazamanı var domates yapmanın bence biraz daha ucuzlaması lazım
geçen yıl kesip buzdolabı poşetlerine koymuştum menemenlik ve yemekler için az az ama pek kullanışlı olmadı bu sene konserve yapmayı deniycem inş..

bunu bi komşumuz denemiş ama hiç olmamıştı içi su gibi olmuştu. belki domatesin kalitesine göre değişiyordur
konserve gibi yapmayı düşünüyorum ben bu sene ama dahazamanı var domates yapmanın bence biraz daha ucuzlaması lazım
geçen yıl kesip buzdolabı poşetlerine koymuştum menemenlik ve yemekler için az az ama pek kullanışlı olmadı bu sene konserve yapmayı deniycem inş..
Ben çok memnun kaldım:44:Hatta bu yıl daha çok koyacağım:KK31:Ben de konserveyi çok sevmiyorum kokusu oluyor:44:Zamanı daha var tabi ki:KK31:

biz eşimle vişne hoşafını çok sevdigimiz için dün 20 kg vişne yaptım... vişneyi temizledik suda 5 dk beklettim sonrada 4 kere sudan geçirip yıkadım, süzgecde suyunu süzdürdüm , buzdolabı poşetine havasını aldırıp kapattım hemen dolaba attım...:KK16: :KK16: :KK16:

Öncelikle domateslerin kabuğunu soyarım. Bu işlem için; tencerede kaynamakta olan su içerisinde, bıçak ile çizdiğim domatesleri 1-2 dakika tutar, kabuğunu soyarım. Bu soyulmuş domatesleri özellikle yemeklerde kullanmak için, iri kuşbaşı doğrar ve 2 ila 3 kepçe ölçüsünde poşetlerim. Robottan geçireceğim domateslerin ince kabuklu olanlarının kabuğunu soymam. Fakat, sivri domateslerin kalın kabuklarını mutlaka soyarım.Domatesler donmuş veya çözdürerek kullanılır. Dondurucuda depolama süresi 12 aydır.

nevrestecim bende domates koyacağım zaman önce domatesleri ateşe tutuyorum ya da sıcak fırına atıp geri çıkartıyorum
böylece hemen kabuğu soyuluyor ve soyduktan sonra atıyorum derin dondurucuya
tavsiye ederim koku oluşmasınıda enğelleyen bir yöntem
çok güzel oluyor

merhabalar
kış için dondurucuya bu yıl için bezelye attım 4 kilo yarım kilo olarak ayırdım
vişne attım 4 kilo temizledim poşetledim koydum
taze fasülye koyucam 5 kilo kadar domates rendesi ile yağsız kavuruyorum soğutup poşetliyorum
domatesleri küp küp kesip poşetliyorum
biberleri küp küp kesip poşetliyorum bulgur pilavına yemeklere iyi oluyor

birbirimizden yeni şeyleri öğrenelim bari iyi oluyo kışın dolaptan hazır çıkarıp pişirmek.. hemde daha sağlıklı oluyo

İster kahvaltıda ekmek üzerinde ister makarnada sos olarak kullanın
Malzemeler
3 kilo domates
2 kilo etli kırmızı biber
1 kilo patlıcan

1,5 çay bardağı sirke1 baş sarmısak
acı biber(isteğe bağlı)
2 yemek kaşığı tepeleme tuz
1 yemek kaşığı toz şeker
1 su bardağı zeytinyağı

Yapılışı
Kırmızı biberi yıkayalım ve bir kaç yerinden deldiğimiz patlıcanlarla birlikte közleyelim, kabuklarını ve çekirdeklerini temizleyelim; bıçakla doğrayıp bir kenara alalım..
Domateslerin kabuklarını soyalım doğrayalım.

Hazırladığımız tüm bu sebzeleri pişirmek üzere derin bir tencereye alalım ve orta ateşte sos koyulaşana kadar ara ara karıştırarak kaynatalım..
Bu aşamadan sonra sosu el blendırından geçirelim.
Tuz, şeker, sirke,zeytinyağ ve rendelediğimiz sarmısağı ilave edip koyulaşana kadar ateşte karıştırmaya devam edelim
Sosumuz suyunu çekip koyu bir kıvam alınca, kaynar kaynar kuru cam kavanozlara paylaştıralım , kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp ters çevirelim..
...
Lutenitsamız hazırdır artık kahvaltıda kızarmış ekmekle yiyebilirsiniz.

*Biber ve patlıcan közleme işini ocağınızın üzerinde yapabileceğiniz gibi daha pratik olması açısından fırınınızın ızgara ayarında da yapabilirsiniz..
En güzeli ve lezzetli olanı odun ateşinde közlenmiş olanıdır oysa..
*Kavanozlarınızı ters şekilde 6-7 saat üzerine bir örtü örter bekletirseniz daha iyi olur
*Kavanozları güneş görmeyenserin bir yerde muhafaza etmelisiniz.
Kullanmaya başladığınızda ise buzdolabında saklayın benden size tavsiye.
Kullanım kolaylığı aşısından bu sosu 500grlık yada 250 grlık kavanozlara koyarsanız
daha kullanışlı olacaktır..

tesekkurler deneyecegım bunu ıyı mı kotu mu olcanı gorcem :KK70: 2 kısı oldumuz ıcın kotude olsa cok faZLA zıyan olmams olur :KK66:

arkadaşlar taze fasulyeyi dolaba koyacağınız zaman haşlayıp sade olarak koyarsanız istediğiniz zaman istediğiniz yemekte kullanmanız daha kolay olur ister kızartın ister yoğurtlayın isterseniz yemeğini yapın ama domatesle beraber haşlayıp koyarsanız her yemeğe uygun olmuyor:KK34::KK34::KK34::KK34::KK34::KK34:

Canım ben memnun kaldım:KK31:Bu yıl daha fazla koyacağım umarım sende memnun kalırsın:KK34:Hatta kkda bazı arkadaşlarda koydu birlikte denedik memnun kaldı onlarda:KK31:

peki o şekilde salataya konabiliyormu sulanmıyormu ben kışın domates almam yazında her kahvaltıda yemekte eksik etmem
kışın sadece dondurucuya koyduğum dolmabiberlere kapak yapmak için alırım domatesi eğer öyle güzel oluyorsa birazda ben atıyım
kaynatıp kavanozlara koyuyorum sosluk ama domateste isteniyor

X