Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

BarbunyaPilaki

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
826
7
Kızlar kış için hazırlık yapan varmı yapan varsa neyi nasıl yaptığınızı anlatırmısınız
ben böyle şeylerle uğraşmayı çok seviyorum ama çoğu şeyleri bilmiyorum
yazarsanız sevinirim

ben biber kuruttumm...dolmalık biberleri ayıkladım,bir kısmını 4-5 parçaya (dikine)ayırarak bir tepsiye yaydım,gölgede bıraktım:yes: kalan biberleri de yine ayıklayıp ipe dizdim,balkonun güneş gören kısmına astım:eyes: , bugün baktım epeyce olmuşlar,iyice kızarıp kuruyunca bez torbalarda 1(hatta 2 )yıl bile muhafaza ederek tüketebilirsiniz:smile: hem çok kolay hem de lezzetli:razz:

yarım kilo bamya ayıklayıp buzluğa koydum o kadar. daha tatile gitmedim gelince derin dondurucuyu doldurucam. dolmalık biber,fasülye, bamya,börülce koyucam o kadar zaten iki kişiyiz ben yemek ayrımı yapmıyorum bunlarda eşimin sevdiği yemekler o yüzden.

bende kış için bamya, taze fasulye ayıklayıp dondurucuya koydum.ayrıca 20 ad.mısır alıp ilave ettim.geçen yılda mısır alıp koymuştum lezzetinden birşey kaybetmedi. :eyes:

:smile: Ben tarhana yaptım, biber kuruttum, bezelye ayıklayıp dondurucuya yerleştirdim, tarhana biraz emek istiyor ama..

yani derin dondurucuya koymadan önce bir hazırlık yapıyomusun yoksa aldığın gibi koçanını ayıklayıp poşetleyip koyuyomusun ? ben daha önce fasulye koyarken sıcak suya bastırıp çıkarıp soğuttuktan sonra koyuyodum geçen sene sadece yıkayıp koydum tadı çok kötüydü arkadaşlar değişik bir işlem yapan varsa yazsın lütfen

Kızlar aslında bende dolmalık biber, patlıcan kuruttum
reçel yaptım dondurucuyada bir şeyler koyuyorum bu gün turşuda kuracağım ama konserve çemen v.b. şeyler nasıl yapılır bilmiyorum ben onlardanda yapmak istiyorum
İlgilendiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim

acasia, ben mısırı haşlayıp tanelere ayırıyorum ve o şekilde paketleyip yerleştiriyorum, salatalara garnitürlere kullanmak için çok güzel oluyor, birde mısırı bütün olarak kabuklarından bir iki dal üzerinde bırakıyorum o şekilde paketleyip dalaba koyuyorum, kışın çıkarıp üzerinde kalan bir kaç dalını soyup haşlıyorum o şekildede kullanabiliyorum, tavsiye ederim..

ben fasulyeyi ayıklayıp soganla kavurup ,soguyunca buzdolabı poşetlerine koyuyorum.pişirecegimde az çözdürüp,üzerine domates ,salça vs..iresini ekli yorum.hep böyle yapıyorum.kışın acil misafir gelince rahat oluyor.düşünsenize sogan dograma derdi yok.

ben mısırın tane tane olarak koyulduğunu biliyorum da ama bütün olarak koyulduğunu ilkkez duydum ben mısırı çok severim de bu sene ben de koyayım dolaba kış akşamlarında güzel olur yaw. özgür sende çok pratik akıllısın valla. soğan doğramak çok iyi fikir ben soğan doğramaktan nefret ediyom da fasulyeye de iyi olur herhalde çok pratik kullanımlı olur. teşekkürler paylaşımınız için. bu arada kışlık reçel yaptım bende kayısı,çilek ve vişne kışa doğru da ayva reçeli yapcam çok güzel oluyooo. tarifini de vereyim

MALZEMELER
1.5 kg ayva
1.5 kg şeker
6 su bardağı su
2 çorba kaşığı limon suyu

HAZIRLANIŞI
Ayvaların kabuklarını soyup, ikiye bölün, çekirdekerini ve çekirdek yatağını çıkarın. Ayvaları yarım santim genişliğinde parçalara doğrayın. Bir tencereye altı su bardağı su koyup, ayvaları bu tencereye atın. Ayvalar yumuşayıncaya dek haşlayın. Sonra şekeri katın ve karıştırarak şekeri eritin. Reçelin şurubu koyulaşıncaya dek tenceredekileri kaynatın. Şurup kıvamını bulduğunda, iki çorba kaşığı limon suyunu katıp, biraz karıştırın. Bir taşım kaynattıktan sonra tencereyi ateşten alıp, hemen kuru kavanozlara boşaltın daha sonra soğumadan ağzını sıkıca kapatın bir örtünün arasına sarıp soğuyana kadar bekletin ( bu şekilde yaparsanız recel açılmadan 2-3 sene bile kalsa bozulmuyor aynı konserve gibi ) .

yapmak istediğin konservenin içine ne koyacaksın ? mesela fasulye ve domates koyacaksan fasulyeyi kaynayan suyun içine at yaklaşık 3-4 dakika kalsın içinde ve al soğut. domatesleri bir güzel soy ve doğra fasulyeyi kavanoza boşluk kalmayacak şekilde diz. üzerine domates koy en üstüne de doğranmış yeşil biber yerleştir. kavanozun ağız kısmına bir çay kaşığı kadar tuz at ve üzerine 1,5 su bardağı kadar su koy. ağzını sıkıca kapat ve kavanozları ters çevir suyun akıp akmadığını kontrol ettikten sonra büyükçe bir tencereye diz ve yaklaşık 1-1,5 saat kaynat.

arkadaşlar daha önce mısırı çiğ olarak koyuyorduk buzluğa ama çıkarıp pişirince tuhaf bir koku oluyor sanki(fasulyede de aynı şey sözkonusu)ama haşlayıp saklandığında tazeliğini aynen muhafaza ediyor:yes: hepinizin ellerine sağlık ...(domates nasıl kurutuluyor merak ediyorum bilen var mı?)

acasiaa .!.:
yapmak istediğin konservenin içine ne koyacaksın ? mesela fasulye ve domates koyacaksan fasulyeyi kaynayan suyun içine at yaklaşık 3-4 dakika kalsın içinde ve al soğut. domatesleri bir güzel soy ve doğra fasulyeyi kavanoza boşluk kalmayacak şekilde diz. üzerine domates koy en üstüne de doğranmış yeşil biber yerleştir. kavanozun ağız kısmına bir çay kaşığı kadar tuz at ve üzerine 1,5 su bardağı kadar su koy. ağzını sıkıca kapat ve kavanozları ters çevir suyun akıp akmadığını kontrol ettikten sonra büyükçe bir tencereye diz ve yaklaşık 1-1,5 saat kaynat.
aynı işlemi tekrarlayıp tencerede kaynatmak yerine bulaşık makinasında da konserve yapılabiliyor arkadaşlar...ben denemedim ama yapanlar var:yes:

ya aslında bu tarif yıllardır annemin uyguladığı tarif. ama annem derin donduruculu dolap aldıktan sonra bıraktı yapmayı. bak bir de melemen yapmak için olan var bu daha da pratik kışın açıp pişirip üzerine yumurta kırıyorsun sadece. domatesleri güzelce soy doğra biberleri de doğra büyükçe bir tencereye koy kaynayana kadar pişir tabi içine göz kararı tuz da atmak gerekiyor.kaynadıktan sonra domatesin suyu çoksa biraz azaltmak gerekiyor. 5 dakika filan kaynadıktan sonra kuru kavanozlara koy ve beklemeden ağzını sıkıca kapat hemen kalınca bir örtünün arasına sar ve soğumasını bekle.

1kilo kırmızı salçalık biberleri çekirdeginden ayır.temizle.yarım kilo yeşil çerliston yada acı biberide temizle.ikisini birlikte robottan geçir.2çorba kaşıgı tuz ekle karıştır.pet plastik şişelere doldur.1er kullanımlıkta yapılabilir.çorba,dolma,yemeklerde kullanın.bana dua edin.unutmayın..tuz burda koruyucu görevde.kullanırken yemege tuz koymazsınız.bütün kış kullandım.bozulmadı.biberli ekmek yaparken sadece bunu koyun neffis.acasiaa seninkileride yazdım.teşekkürler. hepsi cok güzel.daha çok tarifim var .siz yazarsanız bende veririm.

leydi500 .!.:
kızlar banada konserve ve çemen tarifi ne olur

bende tarhana yaptım dolmalık kuruttum,erişte kestim şimdide dondurucuya geçicem bakalım .
bu arada leydicim çemen tarifi istemişsin başkaları nasıl yapar bilmemde ben maraşlıyım sana tarifini verim
-yarım kg iri yapraklı pul biber
-6,7 diş sarımsak
-biraz kemik suyu(ölçü göz kararı bazen değişiyor biber az yada çok çekebiliyor) bol yağlı olacak
-yedi türlü baharat

yaklaşık 2 çorba kasesi et suyu tencereye bırakılır
sarımsaklarda ezilip et suyunun içine bıraktıktan sonra,yaklaşık 1 tatlı kaşığı baharatıda suya bırakıp tencerenin altı yakılır.et suyu kaynayınca kırmızı biberler tencereye bırakılır biberler kaynatılıp pişirilir tuzu az ise tuz bırakılır.bu arada biberler çok yumuşayıp ezilmiş olucak altını kapadığındada sulu olucak .eğer suyu pişerken azına giderse et suyu ilave eder ayarlarsın canım
pişip soğuyuncada cam kavanoza bırak üstünden sıvı yağ gezdir buzdolabına bırak kullan

not:kıvamı hazır domates salçası gibi cıvıkça olusa altını kapadığında iyi olur

umarım işina yarar leydicim

ama onlarda katkı maddesi var.uzun süre dayanması için e katkı maddeleri koyuyorlar.el emegi göz nuru olunca daha bir iştahla yeniyor.hazırlayıp dolaba atınca zaten zorlugu kalmıyor kullanırken pratik oluşu ekonomik olmuyormu..

X