Su içerek nasıl zayıflanır?

PamuKSekeR

artık anne
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2007
1.971
10
Hemen hemen hepimiz suyun ne kadar faydalı olduğunu biliriz. Her diyette 1,5-2 litre su önerilmektedir ancak nedense bu kurala uyanımız son derece azdır. İşte size suyun ne kadar önemli ve kilo vermede ne derece etkili olduğunu kanıtlayan bazı temel bilgiler;

Birçok kişi sinirli ya da üzgün olduklarında ilk iş olarak buzdolabına yönelir. Çünkü bu zamanlarda vücutta salgılanan endorfin hormonu iştah açar ve bizi yemeye yönlendirir. Oysa bu durumda yapılacak en yararlı şey su içmektir. Çünkü su, endorfin hormonu salınımını bloke ederek gereksiz yemek yemeyi engeller.
Su, kasların dengesini sağlayarak kasılma anındaki doğal fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur.
Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar.
Kabızlığı önler. Yeterli su alınmadığı zaman beden ihtiyacı olan suyu bağırsaklardan çektiği için kabızlık oluşur.
Yemeklerden önce içilen su tokluk hissi verir.
Cildi güzelleştirir, kurumayı ve deri sarkmalarını önler.
Yağların vücutta depolanmasını önler. Karaciğerin başlıca görevlerinden biri de depolanmış yağları enerjiye çevirip, yakmaktır. Ancak böbrekler yeterli su alamazsa karaciğer iyi çalışmaz ve yağlar bedende depolanır.
Vücudumuz yeterince su alamazsa bunu bir tehlike gibi algılayıp suyu saklamaya başlar. Bu da vücutta su toplanmasına özellikle el ve ayaklarda ödem oluşumuna neden olur. Bu yüzdendir ki kişinin gün içinde yeterli miktarda su içmesi çok önemlidir.

Not: Susamak, vücudumuzdaki sıvı miktarının azaldığına işaret eder. Günde 0.7 litre maden suyu içerseniz, günlük sıvı miktarınızın yarısını karşılamış olursunuz. Eğer günde 1 saat spor yapıyorsanız, bu miktarı 1 litre arttırmanız gerekir. Genelde insanın 8 bardak (2 litre) suya ihtiyacı vardır. Ancak kilolu kişilerin metabolizmalarını hızlandırmaları için daha fazla su tüketmeleri gerekir. Uzmanlar bunu fazladan her 12 kilo için 1 bardak su olarak ifade etmektedir.

Sağol Pamukşeker.

Ben günde 15 20 bardak su içiyorum kesinlikle içmek istediğim içiyorum ama nedense yine de ödem oluşuyor. :sm_confused:

ben çok su içebilen birisi değilim ama zorlayarakda olsa bir litere falan içiyorum
her insan ihtiyacı kadar içmeliymiş fazlası böbrekleri yoruyor nihayetinde

ben çok su içebilen birisi değilim ama zorlayarakda olsa bir litere falan içiyorum
her insan ihtiyacı kadar içmeliymiş fazlası böbrekleri yoruyor nihayetinde

öyle elbette ama faslasını 2 buçuk ila 3 litreden sonrası olarak değerlendiriyor uzmanlar şekercim yerimseniben

ama benim yolum uzun mesela işe gelip giderken
şimdi gün içinde içiyorum sonra serviste zor durumda kalıyoum :)
hele bi de trafik varsa mecburi mola verdiriyorum :)))

Zayıflamak için sadece suya yüklenmemek lazım .toksınlerı atmamıza yardımcı evet ama biraz spor ve bırazda yedıklerımıze dıkkat edersek daha ıyı olurr. su tek basına zayıflamak için yeterlı degıl bence..

Zayıflamak için sadece suya yüklenmemek lazım .toksınlerı atmamıza yardımcı evet ama biraz spor ve bırazda yedıklerımıze dıkkat edersek daha ıyı olurr. su tek basına zayıflamak için yeterlı degıl bence..

zaten öyle güselim suyun etkilerini anlatıyo bu yazıda hani bilinçli olarak öğrenmek için.. derlerya diyette bol su için diye neden içiyomuşuz öğrenmek içindi..

yoksa tek başına elbette su içerek zayıflanmaz yerimseniben

Ellerine sağlık pamuğum.. Ben de yeri gelmişken bir formül ekleyeyim.

Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Kilonuzu 0.03 ile çarpın. Bulduğunuz rakam, içmeniz gereken günlük su miktarını gösterecektir.
Örnek:
70 kilosunuz.
70 * 0.03 = 2.1
Demek ki 70 kiloluk bir kişi, günde 2.1 lt su içmeli. Vücudun ihtiyacı bu..

Ellerine sağlık pamuğum.. Ben de yeri gelmişken bir formül ekleyeyim.

Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Kilonuzu 0.03 ile çarpın. Bulduğunuz rakam, içmeniz gereken günlük su miktarını gösterecektir.
Örnek:
70 kilosunuz.
70 * 0.03 = 2.1
Demek ki 70 kiloluk bir kişi, günde 2.1 lt su içmeli. Vücudun ihtiyacı bu..

evet püsküütüm bu vucudun ihtiyacı olanı bulduruyo.. e bide zayıflamak istiyosak buna eklememiz lazım yarım ile 1 litre arası herhalde yerimseniben

evet püsküütüm bu vucudun ihtiyacı olanı bulduruyo.. e bide zayıflamak istiyosak buna eklememiz lazım yarım ile 1 litre arası herhalde yerimseniben

Yazdıkların mantıklı pamuğum.. Normal insanlar için geçerli o formül. Yani şart olan miktar o formülle tespit ediliyor. E biz "normal" sayılamayacağımıza göre sen ekle 3 ben ekleyeyim 5 litreee :Roflol: :Roflol:

su sindirime yardımcı oluyor diye biliyorum bende zayıflamak için içmek şart

Emegine saglik canim.ben günde bir iki bardak su ile yetinen biriyim ama son zamanlarda bu konuda cok dikkatliyim.zorlada olsa 2 litreyi iciyorum...

ben çok su içerim.diet yapsamda yapmasamda .yanımdadır sürekli su şişem.küçük pet şişeler var ya ondan abartısın günde 6-7 şişe bitiriyrum.ama fazlasını bilemiyorum.sonra yürürken karnım culuk culuk ses çıkartıyor.birde sık sık wc yolunu tutuyorum.yağ parçalarını idrarla atıyosunuz zaten.su içelim arkadaşlar.diet yapsakta yapmasak da içelim.sevgiler

arkadaşlar bu siteye yeni üye oldum bu diyet bölümü çok ilgimi çekti ve direk su konusuna bir şeyler yazmak istedim su kesinlikle çok faydalı diyet yapın yada yapmayın hiç farketmez.ben yaklaşık günde 3-3.5 litre su içiyorum başlarda faydalı olduğu için şimdi ise ister istemez gün içinde tüketiorum bu kadar suyu ama hergün 1 saat spor yapıorum.ondanda olabilirim umarım hepimiz istediğimiz kiloya ulaşırız.

ben çok su içerim.diet yapsamda yapmasamda .yanımdadır sürekli su şişem.küçük pet şişeler var ya ondan abartısın günde 6-7 şişe bitiriyrum.ama fazlasını bilemiyorum.sonra yürürken karnım culuk culuk ses çıkartıyor.birde sık sık wc yolunu tutuyorum.yağ parçalarını idrarla atıyosunuz zaten.su içelim arkadaşlar.diet yapsakta yapmasak da içelim.sevgiler

canım yağ parcalarını idrarla atıyoruz demişsin benim bildiğim idrarla sadece suda çözünen maddeler atılıyor,yağlar da suda çözünmediğine göre...:sm_confused: emin misin sen?:uhm:

X