Gülümsemenin Faydaları

yessillim

Nirvana
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2007
822
203
38
İçten gelerek, kahkalarla gülmek kalpten bağışıklık sistemine kadar bütün sağlığımız üzerinde büyük ölçüde etkili.

Gülmenin insan sağlığı üzerindeki sayısız faydalarına işaret eden uzmanlar, gülerek daha uzun ve mutlu bir hayat sürebilirsiniz diyor. İşte kahkaha ile ilgili bazı bilgiler.

- Öfke ve kin duygusu bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Neşeli ve bol kahkaha atan kişilerin ise bağışıklık sistemi daha kuvvetli.

- Güldüğümüzde yüzümüzde 15 kas birlikte çalışıyor.

- Gülmek erkek ve kadın arasında da farklılık gösteriyor. Erkekler daha kısa süreli gülerken kadınlar daha uzun kahkaha atıyor.

- Güldüğümüz zaman tümör ve virüslerle savaşan hücrelerimizin sayısı da artıyor.

- Özellikle ruhsal bazı hastalıkların tedavisinde gülme terapisi kullanılıyor. Hastalar üzerinde olumlu etkileri olduğu gözleniyor.

- Patch Adams isimli doktorun çalışmaları bu konuda örnek olarak gösteriliyor.

- Çocuklar günde yaklaşık 300 kez gülüyor, yetişkinler ise günde ortalama 17 kez gülüyor.

- Yanımızda biri olduğunda yapılan espri ya da komik bir olaya yalnız olduğumuzdan on kat daha fazla gülüyoruz.

- En çok yapılan şakalara gülüyoruz. Rakamsal olarak bu oranı yüzde 80 şeklinde ifade etmek mümkün.

- Kadınlar erkeklerden % 126 oranında daha fazla gülüyor.

Gülümsemenin faydaları gerçekten çok fazlaymış arkadaşlar bilimsel olarakta ispatlanmış hafife alıyoruz ama öyle bir video buldum arkadaşlar izleyin süper açıklamalar var

[video=youtube;bPDl7dJNtAA]http://www.youtube.com/watch?v=bPDl7dJNtAA[/video]

Ben de cok gülüyorum ya hatta arkadaslarım sen hiç ağlamaz mısın hep gülüyosun falan derler :)) Allah ağlatmasın .

X