Biberiye: Zayıflamaya ve güzelleşmeye yardımcı bir bitki daha

azeri

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2007
255
2
48
hanımlar,biberiyeyi hiç böyle duymuş muydunuz,ben bu kadar yararlı olduğunu bilmiyordum:

Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi, mükemmel bir güzelleştiricidir. Önce bitkinin tıbbi etkilerinden söz edelim:
-Kan dolaşımını hızlandırır.Kılcak damarları açar.
-Karaciğeri tedavi eden bitkilerin başında gelir.
-Biberiye yağı,kanser tümörlerinin ve vücuttaki yağ bezelerinin zamanla eriyerek kaybolmasını sağlar.
-Sinirleri uyarır ve güçlendirir.
-Mide ve bağırsakları uyarır. Böylece sindirime (özellikle yağlı yiyecek yendiğinde) yardımcı olur.
-Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür.
-Safra salgısını artırır.
-İdrar söktürücüdür.
-Kadınlarda aybaşını düzene sokar. Gecikmeleri önler. İyi bir adet söktürücüdür.
-Etkili bir toniktir.

Bu etkileri sağlamak için, biberiyenin yaprak ve taze sürgünleri yaz boyunca toplanır. Bitkinin tıbbi etkisi, çiçek açtığı zamanlarda en fazla olur. Yaprak ve ince sürgünler, aşın sıcak olmayan, çok havadar ve gölge bir yerde ağır ağır kurutulur. Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı yaprak ve taze sürgün konulup 10-15 dakika demlendirilerek yapılan infüzyon istendiği kadar içilebilir.

Bitkinin öteki tıbbi etkilerini şöylece sayabiliriz:
-Kas ağrılarını, siyatik ve nevraljiyi hafifletir
-Romatizma ağrılarını azaltır.
-Burkulma ve eziklerde iyileştiricidir.
-Saç diplerindeki bezleri uyarır. Erken saç dökülmelerini önler. Bu nedenle özel şampuanların yapımında kullanılır.

Bu etkileri sağlamak üzere, biberiyenin yaprak ve genç sürgünleri suya atılıp iyice kaynatılarak bir dekoksiyon hazırlanır. Bu dekoksiyon, ağrılı yerler ya da saç dipleri elle iyice ovularak deriye yedirilir.

Güzellik kremlerinin bazılarının bileşiminde de bulunan biberiyenin cildi güzelleştirici niteliklerini de şöylece sıralayabiliriz:
-Biberiye infüzyonu ile yıkanan saçlar gürleşip güzelleşir .
-Bir bez torbaya konulan biberiye yaprak ve taze sürgünleri banyo musluğunun altına asılarak üzerine sıcak su akıtılıp böylece doldurulan küvette banyo yapıldığında cildi derinden temizler , teni kayganlaştırır ve güzelleştirir. Şampuanla yıkanmaktan yıpranan saçları canlandırır.

Bitkinin yaprak ve genç sürgünleri ezilerek yapılan lapa, kırışıklıkları gidererek cildi güzelleştirir.

-Ülkemizde bir kaç bölgede doğal olarak yetişmekte ve az miktarda bulunduğundan Orman Bakanlığı'nın denetiminde istihsaline izin verilmektedir.Özel teşebbüs ise bitki özü üretmek ve yaprak olarak ihraç etmek amacı ile kültür dikimini yapmaktadır.

Bunu biliyor muydunuz?
Biberiye kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi sayesinde metabolizmayı uyararak zayıflamada etkili olur.

biberiye çayına ve yağını içmeye başlayalı 2 gün oldu,müthiş idrar söktürüyor,ve cildim güzelleşti,şişlik gitti,bağırsaklarım çalıştı,vallah ,bu şikayetleri olanlar içebilir

biberiye çayına ve yağını içmeye başlayalı 2 gün oldu,müthiş idrar söktürüyor,ve cildim güzelleşti,şişlik gitti,bağırsaklarım çalıştı,vallah ,bu şikayetleri olanlar içebilir

sayende öğrenmiş oldum teşekkürler
poşet çay mı kullanıyorsun yoksa aktardan açık mı aldın?

sayende öğrenmiş oldum teşekkürler
poşet çay mı kullanıyorsun yoksa aktardan açık mı aldın?

aktardan almak makbul tabii ammma ben sokaklarda dolu olduğu için,çünkü bu aynı zamanda bir süs bitkisi annemin şahsen toplayıp kuruttuğunu içiyorum,öğle bir idrara çıkıyon ki tulibs içinde bir sızıntı olup olmadığından şüpheleniyorsun,bi de güzel tarafı sık sık tuvalete gitmen değil,gidişinde bol idrar atmana.s

aktardan alırken yaprakların yeşil olmasına dikkat edin kızlar,koyu yeşil

merhaba azeri ben kk ne yeni üye oldum.senini zayıflamayla ilgili yazılarını dışarıdan çok takip ettim.daha önce solea ile ilgili yazdıklarınıda okudum.soleayı tavsiye edermisin.birde biberiye yağını nasıl kullanıyorsun

bak mesela sen şimdi yoksun ama ben yazayım:
biberiye yağını günde 2 defa limon ve kekik yağı da ekleyerek balla içiyorum,eğer bu uğraştırıcı diyorsan kesme şekerin üzerine 2 damla damlatarak da tok karnına yutabilirsin arkadaşım

bak mesela sen şimdi yoksun ama ben yazayım:
biberiye yağını günde 2 defa limon ve kekik yağı da ekleyerek balla içiyorum,eğer bu uğraştırıcı diyorsan kesme şekerin üzerine 2 damla damlatarak da tok karnına yutabilirsin arkadaşım

Nasıl yani yağını mı ben çayını içiyordum bu etkili olmaz mı acaba:uhm:

benim nickim boşunamı biberiye. çok faydalı bir bitki olduğunu biliyordum. tadıda hoş sayılır. ben çayını içiyorum bazen. ama aynı zamanda yemeklerdede kullanıyorum. tavsiye ederm

Bende Belli Bir Süre Kullandim O Arada Daha çabuk Kilo Verdigimi Gördum.

Bende Belli Bir Süre Kullandim O Arada Daha çabuk Kilo Verdigimi Gördum.

doyurucu iftar yemeği yediysem eğer yemekten sonra mutlaka biberiye yağı damlatılmış(1 damlacık)limonlu biberiye içiyorum kızlar ve rahatlşıyoruma.sa.s

doyurucu iftar yemeği yediysem eğer yemekten sonra mutlaka biberiye yağı damlatılmış(1 damlacık)limonlu biberiye içiyorum kızlar ve rahatlşıyoruma.sa.s

biberiye çayının içine mi damlatıyorsun yoksa bal +limon yağı + biberiye yağını mı kastediyorsun azericim:uhm:

biberiye çayının içine mi damlatıyorsun yoksa bal +limon yağı + biberiye yağını mı kastediyorsun azericim:uhm:

onlar da olabilir tabi,benim şu an stokta limon yağı bitti de sadece biberiye kullanıyorum,gidip almam lazım,limon yağı yerine limon sıkıyorum içine
evet biberiye çayı yapıyorum artık,o da müthiş faydalı canım,düzenli kullanılırsa vücuttaki küçük tümörleri bilem yok edyormuş varsa eğera.s

biberiye çayını günde 2 fincandan fazla tüketmeyinizzzzzzzzzz

ben çok yazmıştım burada da. bende ilk 4 kilomu biberiye suyu ile verdim.aktarlarda hazır su şeklinde satılıyor ve 3/1 sulandırıp içiyosunuz.yağ parçalıyor ve mide bağırsak rahatlatıyor.ama ender saraça sorduğumda günde 1 bardaktan fazla içmeyin dedmişti.

X