Ortopedi Skolyoz Hastalığı..Paylaşım alanı

benim kardeşimde skolyoz ameliyatı oldu 10 yaşında falandı 8 yıl oldu ameliyat olalı.25 derece eğrilik vardı. şu anda allaha şükür iyileşti hem boyu da uzadı.

benim 40 derecemiş sizin skolyosunuz kaç derece peki :uhm: ben de en çok hamilelik döneminden korkuyorum nasıl olur acaba diye sizce ameliyat olmalımıyım kızlar
ameliyat ol canım hiç korma,ileride hamilelikte sıkıntı yaşarsın daha fazla ilerlemesin uzun sürüo ameliyat ama sabır gerek biraz....yaş geçtikçe daha da zorlaşır...

benim doktorum hastalığımın büyük olasılıkla büyüme çağında başladığını söyledi,ergenlik dönemine kadar hızla ilerlermiş ancak büyümenin durmasıyla birlikte,bu 24-25 yaşlara tekabul edermiş,artık ilerleme dururmuş...rahatsızlığın ilerlemez ancak her yıl kontrol ettirmen gerekiyor dedi,sizin bu konudaki fikirlerinizi almak istiyorum kafam çok karışık:uhm:

arkdaşlar bi skolyozlu olarak bende sizlerle deneyimimi paylaşmak isterim.Bu hastalıkla 13 yaşımda tanıltım henüz 7.sınıfa giderken tesadüfen denizde babamın sırtımdaki eğikliği farketmesiyle ortaya çıktı.ılk başlarda çok fazla olmayan bu eğrilik yaşım küçük olduğundan ve en önemlisi ergenlik çağında bulunmam nedeniyle arttı.Henüz adet olmamıştım ve çoğu kişinin bildiği gibi adet dönemine kdr boy uzaması hızlı bi şekilde artar.Adet döneminden sonra ise yavaşlar.Neyseki çok zmn geçmeden ilk adetimi oldum.Doktorlarım şanslı olduğumu sölediler ve bundan sonraki aşamaların çok hızlı ilerlemeyeceğini bol bol spor yapmam gerektiğini önerdiler.Bu dönemde korse kullanmaya başladım.Bi kız olarak belkide en çok utandığım ve kendimi kötü hissettiğim dönemlerimdi.Beden eğitim derslerine katılamazdım.ıstediğim elbiseleri giyemezdim.:KK43::KK43: Ve daha bir sürü şey...
Bu arada kontrollerim devamlı oluyordu.Ve doktorum derecemin 40 olduğunu gördüğünde bana hiç vakit kaybetmemem gerektiğini ameliyat olmamı önerdi.Tabiki kıyametleri kopardım.Çocuktum,korkuyordum,,ama direnemedim.Ailem ve doktorum ikna etmek için çok çaba gösterdiler.Özellikle doktorumun beni odasına alıp bak bunlar ameliyat olmayan çok ileriki derece skolyoz hastalarının geldikleri durumu gösteren röntgen fimleri ve MR lar dediğini.Bölemi yaşmak istiyosun die sordu.Daha fazla direnemedim.ve ameliyat oldum.
Aradan aradan 9 sene geçti.şuan 23 yaşımdayım gayet sağlıklıyım.Yakın bi zmn sonra nişanım olucak erkek ardaşm her ne kdr bu konuyu kafasına takmasada ben özellikle evlilikten sonraki hamilelik döneminde yaşanabilcek sorunlardan korkuyorum.Kimileri sorunsuz geçiriyo kimileri sorunlu.
Sizlerden istediğim evli ve çocuk sahibi olan skolyoz ameliyatı olmıuş olan bayanlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.
Normal doğummu yaptınız sezeryanmı bel ağrılarınız oldunmu doğum sonrası bi sıkıntı yaşadınızmı
gerçekten bunları kafama çok takıyorum yardımcı olursanız sevinirim :)

gelmiş geçmiş olsun canım,benimki ameliyat boyutunda değil henüz,hastalığımıda doğumdan sonra öğrendim...hamilelikte çok ağrılarım oluyordu,bunu hamileliğin getirdiği normal durumlardan sanıp endişe etmedim.doğum yaptım,ilk zamanlar emzirmem ço sıkıntılıydı,yanlış pozisyonlarda emziriyordum ağrılarım atmıştı bende yanlış emzirme tekniklerime bağlıyordum...sonra yaşamım düzene girdi ama benim sırtımdaki ağrı bi türlü geçmedi,özellikle sabah yataktan kalkamıyordum resmen...ortopediste göründüm,sonrası bildiğin gibi işte...skolyoz...ilaç kullanamadım emzirdiğim için,sadece egzersiz bile öyle rahatlattı ki...
şimdi diyorum ki hastalığımın farkında olsaydım hamileliğimdede egzersizlerime devam ederdim ve böylece ne gebeyken ne doğumdan sonra bu kadar sıkıntım olmazdı...
bana kalırsa sıkıntı yaşamazsın egzersiz planında ona göre belirlenir...skolyoz ameliyatı olmuşların doğum şekli konusundada bir fikrim yok canım...

benimle birlikte bu ameliyatı geçiren bi arkadaşım var şuan evli ve çocuk sahibi oldu.6 aylık bi oğlu var.Hamileliği boyunca sıkıntı çekmedi ama hep kontrol altında oldu.çünkü kilo almaması beline fazla baskı yapmaması gerekiyordu.Doğumuda sezeryan oldu.Normal doğum genelde pek önerilmiyo skolyoz rahatsızlığı olanlara.Merak ettiğim esas noktada bu aslında skolyozlu olup normal doğum ypan varmı
sanada çok geçmiş olsun mervecim inş ameliyata gerek kalmaz ama olursada ameliyattan korkma kısa sürede toparlıyosun :KK66:

slm kızlar ben de ameliyat olmaktan çok korkuyodum ama burada ki yorumları okuyunca ameliyat olmaya karar verdim ama kışın olmak istiyorum biraz yatak istirati gerektirdiği için yazın zorlanırım diye düşündüm ne kadar süre istirat gerektiro peki bilgisi olan var mı:uhm: bir de sigorta bu ameliyatı karşılıyo mu:uhm: bilenler yardım edebilir mi:uhm: acaba :enbuyukkk:

slm kızlar ben de ameliyat olmaktan çok korkuyodum ama burada ki yorumları okuyunca ameliyat olmaya karar verdim ama kışın olmak istiyorum biraz yatak istirati gerektirdiği için yazın zorlanırım diye düşündüm ne kadar süre istirat gerektiro peki bilgisi olan var mı:uhm: bir de sigorta bu ameliyatı karşılıyo mu:uhm: bilenler yardım edebilir mi:uhm: acaba :enbuyukkk:

cnm geçmiş olsun öncelikli olarak ben ameliyatımı çapa tıp fak.hastanesinde oldum.Orda bu işi yapan en iyi ortopedist doktorlar var.Üniversite hastanesi olduğu için ekipte çok kalabalık.
Göstepe hastanesinde tanıdık bi doktorumuzn yardımıyla ameliyat günü beklemeden hemen gün aldık.Şimdiki sistem değişmişmidir bilmiyorum.Devlet hastanelerinde işler biraz zor hallediliyor biliyosundur.Ameliyatım çok iyi geçti çabuk toparladım.Hastanede 10 gün kdr kaldım ama evde 15 günlük bi istirahat dönemim oldu.Yani bir ayda toparlayıp günlük işlerimi tamamen yapabilir hale geldim.Sana tavsiyem ameliyat olucaksan çok iyi araştır.Türkiyede skolyoz üzerine uzmanlaşmış profösörler var.Kendini kime teslim edeceğini çok iyi bil.Özel hastanelerdeki her ortopediste güvenme.Çünkü basit bi ameliyat değil.
Olduktan sonrası çok rahat ama inan.ıleride daha kötü sıkıntılar yaşamaktan sa ben her ilerlemiş skolyoz durumu bulunan hastalara bu ameliyatı öneriyorum.Ameliyat sonrası bol bol spor yapmayı öneriyolar özelliklede yüzme.2-3 ay kdr da koruma amaçlı korse kullanıyorsun.Sonrasında tamamen özgürsün.
tekrr geçmiş olsun sorun olursa yanıtlarım :KK66:

Son düzenleme:
kızlar benimde kardeşimde skolyoz var hem bel hem boyunda aslında biz daha doğuğunda fark ettiik 95 senesiydi annem doğumda çıkınca fark etti ama iki kızdan sonra erkek olunca millet fazla incelediğimizi söyledi ama biz dr gittik ve o zamanlar bize türkiyenin öbür ucunda bile bunun çağresi olmadığını söylediler dünyamız başımıza yıkıldı Çok üzgünüm çoook 2002 senesinde annem iş kazası geçirince kardeşim de ağrıları olduğunu söyledi çünkü tüm ilgi annemin üstündeydi tekrar ortapedi dr gittik yani ilk gittiğimiz dr o zaman bizi göztepeye sevk etti orasıda çapaya 2003 senesinden bu yana çapa ya gidip geliyoruz ama ilaç yok çelik yelek yok sadece gelişmeler takip ediliyor ama akşam bi arkadaşımla konuştun 25 yaşında ve 2 kere ameliyat olmuş bana baya anlattı bursa da bir dr de olduğu ameliyatını falan nasıl geçtiğini akşam kardeşime anlattım ağlamaya başladı dayanamıyorum ya daha bu sene liseye başlıcak bende onu o arkadaşımla konuşturmaya karar verdim sonuç ta aynı şeyleri yaşmış belki faydası olur bazen ayda 3 kere ist gidiyoruz ve maddi olarak çok zorluyor ağustosta tekrar gidilcek ve sonrasında bursada ki dr götürmeye karar verdik allah cümlemizin yardımcısı olsun inşş bunda da hayır vardır demekten başka bişey gelmiyor elimizden ...

bende amelıyat oldum ve suanda hıcbı sorunum yok ayrıca 0 derce egım ve doktorum herkesten daha saglam oldugumu soluyo :) senede 1kontrole gıdıorum ayrıca korse falanda kullanmadım doru duzgun amelıyattan sonrada 20cm fln uzadım korkulcak bişi yok bı omur sıkıntı cekıcene amelıyat olup en fazla 1sene sıkıntı cek bence ayrıca bende ızde fazla kalmadı 22tane platınım ve sırtmda sadece 1cızgı var o kadar bu yaz 4sene oldu ılerde nolur bılemem ama gorcez bakalım :)

kızlar kısa bi süre önce yazdığım bu bölüme sormak istediğim bi kaç şey daha var benim merakım genelde ileride hamilelikte yaşanabilecek sıkıntılarla alakalıydı ama şimdiki farklı
özellikle ameliyat olmş arkadaşlar sırtınızda olan iz her nekdr kiminiz az belli oluyor deseniz de eminimki farkediliyor dikkatli bakınca bu sizi rahatsız edip etmediğini merak ediyorum..ben çoğu zmn bunu unutuyorum ama özellikle yazın sırtı açık badiler yada bikini giydiğimde çok kafama takıyorum..utandığım için değil ama insanlara açıklama yapmak zor geliyor bazen..
bunun en tipik örneğini bu yaz yaşadım..1.5 aylık nişanlıyım ve kıyafet almaya gittiğim zmn denediğim elbisenin sırt dekoltesi vardı..mağaza sahibi bu ne ameliyatı böleeee dediği anda anında soğudum elbiseden ve çıktım dükkandan..sizdede böle şeyler oluyormu..yoksa ben mi fazla takıntılıyım
paylaşımları bekliyorum.. :))

slm kızlar ben kısmetse aralık ayında ameliyet olucam ama sigorta ne kadarlık kısmını karşılıyo ve platinlere ayrıca para ödeniyo mu lütfen yardım edermisiniz ? şimsiden çok teşekkür ederim.

kızlar kısa bi süre önce yazdığım bu bölüme sormak istediğim bi kaç şey daha var benim merakım genelde ileride hamilelikte yaşanabilecek sıkıntılarla alakalıydı ama şimdiki farklı
özellikle ameliyat olmş arkadaşlar sırtınızda olan iz her nekdr kiminiz az belli oluyor deseniz de eminimki farkediliyor dikkatli bakınca bu sizi rahatsız edip etmediğini merak ediyorum..ben çoğu zmn bunu unutuyorum ama özellikle yazın sırtı açık badiler yada bikini giydiğimde çok kafama takıyorum..utandığım için değil ama insanlara açıklama yapmak zor geliyor bazen..
bunun en tipik örneğini bu yaz yaşadım..1.5 aylık nişanlıyım ve kıyafet almaya gittiğim zmn denediğim elbisenin sırt dekoltesi vardı..mağaza sahibi bu ne ameliyatı böleeee dediği anda anında soğudum elbiseden ve çıktım dükkandan..sizdede böle şeyler oluyormu..yoksa ben mi fazla takıntılıyım
paylaşımları bekliyorum.. :))

bence sen cok takıntı yapmıssın canım ama ilk basta bende oleydım hatta hıc sırtı acık bıse gıymıyodum sırtı kapalı yuzucu mayosu falan aldım ama sadece 1kere gıydım :) hatta bı keresınde kumsalda bı adam sırtın cok seksı duruyo demıstı moral vermek ıcınmı bılmıyorum cunku kendı kızıda benım yaşımdaydı o da amelıyat olmustu ama ona da hep aynısını soluyomus bence cok hos gorunuyo dıye :) sımdı hıc oyle bı takıntım yok hatta sevıyorum bıle ızımı bana hıc bı sorun yasatmıyo evet soran olursa acıklama yapması zor oluyo genelde trafık kazasımı gecırdın falan dıyolar ama artık o bızım bı parcamız ve kabul etmemız gerek a.s

valla cnm benim ameliyatımn üstünden 8 sene kdr fialn geçti..ameliyatımıda çapa tıp fak.de azmi beye ve onun yardımcısı olan doç.dr.cüneyt şar vardı ozmn ikisi birlikte yaptı..bu konuda türkiyedeki skolyozun merkezidir azmi bey bi çoğunuz bilir bunu..
öle ameliyattan sonra hiç iz kalmıyo zmnla geçiyor diyenler bence bunu önemsemeyenlerdir benim düşünceme göre...
iz hiç de öle geçmiyor besbelli ortada..çünkü yaptıkları dikiş estetik dikiş değil zmnla kendiliğinden eriyebilen ipliklede dikmiyorlar...stapler adı verdikleri zımba benzeri bi alet..bununla dikiş yapıyorlar..estetikle alakası olmayan bu dikiş sonrası kas dokusu tamamen zedelendiği için doku kendiliğinden kaynaşmaya başlıyor..
bi çoğunuz dikkat ettimi bilmiyorum dikiş izinin yanlarında noktalar bulunur işte bu küçük izler o zımbaların izleri...:KK43:(
ben bunları nerden biliyorum onuda açıkliyım sağlık söktöründe olduğum için çalıştığım bi özel hastanenin ameliyathanesinde de bulundum kısa bi süre ve bu ameliyatı izleme şansım oldu ama yarıda bırakıp çıktım çünkü mide bulandırıcıydı..her neyse öle böle attalık
şuan çok sağlıklıyım elbet buna şükretmek lazım ama iz meselesini kafama takımıyor değilim..
sırtı açık dekolte kıyafetler giyemiyorum..yada spor salonuna gittiğimde belli hareketleri yapamıyorum..vücudum yeterince esnek değil...sürekli dik duruyosun...bi koltuğa şöle gömüliyim de rahat rahat oturıyım durumu yok yani..çok sık ayakta kalınca bel ağrıları başlıyor..
ben yeni ameliyat olucak arkdaşlarn moralini bozmak için sölemiyorum tüm bunların tam tersi..iyiki ameliyat olmuşum yoksa şuan çok dha kötü bir durumda olabilirdim..ameliyatın getirdiği tüm avantajlar benim bu saydığım dezavantajlardan daha fazla..ama her iki tarafıda iyice düşünmek lazım..ameliyat oldğumda yaşım küçük olduğundan bu kararı ben değil ailem vermişti neye uğradığımı bile anlamadan hastanede buldum kendimi.şimdi aynı şeklide düşünmüyorum...belki şu yaşımda başıma gelseydi dha farklı yöntemleri izlerdim..sadece kabullenmek zor ben ergenlik çağımda bunu yaşadığım için zmn zmn çok utanıyordum..şimdi kimseden saklamıyorum ama fiziği düzgün sırtı pürüzsüz olan bayanlara hala hayranlıkla bakarım asla onlar gibi olamicağım için...şuan nişanlıyım erkek arkdaşıma ilk paylaştığımda çok güzel tepkiler verdi şuan sağlıksın ya benim için problem değil dedi buda benim şansım herhalde...inş ileride sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilirim belki bilirsiniz skolyoz rahatsızlığı bulunanlara normal doğum pek önerilmiyor...bakalım zmn ne göstericek
ameliyat olucak olan arakdaşlara geçmiş olsun şimdiden
sağlıcakla kalın

Son düzenleme:
Ben dede 55 derecelik eğrilik vardı 1.5 ay önce ameliyat oldum.şuan iyileşme sürecindeyim.ciddi bir sıkıntım yok.
ameliyat olacak arkadaşlara önerim çok fazla kafaarını karıştırmamaları doğru dktorubulduktan sonra ona güvenmeleri.ben öyle yaptım ve ameliyat öncesi bi skolyoz hastasının olabileceği en iyi moralle girdim ameliyata..
her doktorn yöntemi farklı..dikiş olayı mesela,ameliyat olan kişilerle konuştuğumda,zımba dikiş,misina dikiş atılıyo alınırken çok acıyo demişlerdi.ama bana kendiliğinden eriyen dikişlerden atıldı ve çok ince bir iz var kremde sürüyorum zmanla çok azalacaktır.azalmasada önemli değil bence önemli olan kendimizi nasıl hissettiğimiz içimizdeki malzemelere uyum sağlayablmemiz.sonuç olarak bu çok zor bir ameliyat ve bu gibi ameliyatlarda dikiş izinden çok ameliyat sonrasındaki yaşamımızın kalitesi önemli.geri kalan şeyler psikolojik..
Herkese geçmiş olsun...
yardımcı olabileceğim birşey varsa mesaj atmaktan çekinmeyin..

valla cnm benim ameliyatımn üstünden 8 sene kdr fialn geçti..ameliyatımıda çapa tıp fak.de azmi beye ve onun yardımcısı olan doç.dr.cüneyt şar vardı ozmn ikisi birlikte yaptı..bu konuda türkiyedeki skolyozun merkezidir azmi bey bi çoğunuz bilir bunu..
öle ameliyattan sonra hiç iz kalmıyo zmnla geçiyor diyenler bence bunu önemsemeyenlerdir benim düşünceme göre...
iz hiç de öle geçmiyor besbelli ortada..çünkü yaptıkları dikiş estetik dikiş değil zmnla kendiliğinden eriyebilen ipliklede dikmiyorlar...stapler adı verdikleri zımba benzeri bi alet..bununla dikiş yapıyorlar..estetikle alakası olmayan bu dikiş sonrası kas dokusu tamamen zedelendiği için doku kendiliğinden kaynaşmaya başlıyor..
bi çoğunuz dikkat ettimi bilmiyorum dikiş izinin yanlarında noktalar bulunur işte bu küçük izler o zımbaların izleri...:KK43:(
ben bunları nerden biliyorum onuda açıkliyım sağlık söktöründe olduğum için çalıştığım bi özel hastanenin ameliyathanesinde de bulundum kısa bi süre ve bu ameliyatı izleme şansım oldu ama yarıda bırakıp çıktım çünkü mide bulandırıcıydı..her neyse öle böle attalık
şuan çok sağlıklıyım elbet buna şükretmek lazım ama iz meselesini kafama takımıyor değilim..
sırtı açık dekolte kıyafetler giyemiyorum..yada spor salonuna gittiğimde belli hareketleri yapamıyorum..vücudum yeterince esnek değil...sürekli dik duruyosun...bi koltuğa şöle gömüliyim de rahat rahat oturıyım durumu yok yani..çok sık ayakta kalınca bel ağrıları başlıyor..
ben yeni ameliyat olucak arkdaşlarn moralini bozmak için sölemiyorum tüm bunların tam tersi..iyiki ameliyat olmuşum yoksa şuan çok dha kötü bir durumda olabilirdim..ameliyatın getirdiği tüm avantajlar benim bu saydığım dezavantajlardan daha fazla..ama her iki tarafıda iyice düşünmek lazım..ameliyat oldğumda yaşım küçük olduğundan bu kararı ben değil ailem vermişti neye uğradığımı bile anlamadan hastanede buldum kendimi.şimdi aynı şeklide düşünmüyorum...belki şu yaşımda başıma gelseydi dha farklı yöntemleri izlerdim..sadece kabullenmek zor ben ergenlik çağımda bunu yaşadığım için zmn zmn çok utanıyordum..şimdi kimseden saklamıyorum ama fiziği düzgün sırtı pürüzsüz olan bayanlara hala hayranlıkla bakarım asla onlar gibi olamicağım için...şuan nişanlıyım erkek arkdaşıma ilk paylaştığımda çok güzel tepkiler verdi şuan sağlıksın ya benim için problem değil dedi buda benim şansım herhalde...inş ileride sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilirim belki bilirsiniz skolyoz rahatsızlığı bulunanlara normal doğum pek önerilmiyor...bakalım zmn ne göstericek
ameliyat olucak olan arakdaşlara geçmiş olsun şimdiden
sağlıcakla kalın

evet canım bende azmi hocaya ameliyat oldum benım 4sene oldu bana estetık dıkıs yaptıklarını soyledıler aman dedıgın gıbı usttede yine alınan dikisler oldu 1hafta sonra belki zımbadır ama yandakı nokta şeklindeki izleri goremedım ben şuan bi cizgi şeklinde iz var bilmeyenler uzaktan baktıgında anlaşılmıyo zaten uzaktan 1cizgi seklinde ama yakından bakınca iz oldugu belli oluyo bide diren izleri var sırtımın ust kısmında 2taraflı yuvarlk şeklnde onlr dha ck moralmı bozuodu benım acıkcası :KK43: bide egilmeye gelince bende eğilemiorum sırtım hala dimdik kontrole falan gittigim zamanlar azmi bey egiyodu sırtımı ama ben kendım denedıgımde olmuyo egılsemde sırtım yıne dumduz gorunuyo yıne etrafmda skolyz olms bıkac ksıye soledıgımde normal deıl dıolar spor yapmadıgın ıcınmı acaba falan dıolar ama gercektende onlar egılebılıo acaba bendemı sorun var dıye dusunmeye basladım yınede iyiki olmusum dıorum iz dısında bıde kısıtlı hareket dısında şuan saglıklıyım umarım sorun cıkarmaz hıcbırımızınkı sende umarım saglıklı bı cocuk dunyaya getırırsın ılerde dedgn gbı normal dogum onermıolar bıde 1cocuktan fazlası sakıncalı olablrms.. nısanlında cok guzel yaklasmıs cnm şanslısın. evt ameliyat olck arkdslara gecms olsun..

evet canım bende azmi hocaya ameliyat oldum benım 4sene oldu bana estetık dıkıs yaptıklarını soyledıler aman dedıgın gıbı usttede yine alınan dikisler oldu 1hafta sonra belki zımbadır ama yandakı nokta şeklindeki izleri goremedım ben şuan bi cizgi şeklinde iz var bilmeyenler uzaktan baktıgında anlaşılmıyo zaten uzaktan 1cizgi seklinde ama yakından bakınca iz oldugu belli oluyo bide diren izleri var sırtımın ust kısmında 2taraflı yuvarlk şeklnde onlr dha ck moralmı bozuodu benım acıkcası :KK43: bide egilmeye gelince bende eğilemiorum sırtım hala dimdik kontrole falan gittigim zamanlar azmi bey egiyodu sırtımı ama ben kendım denedıgımde olmuyo egılsemde sırtım yıne dumduz gorunuyo yıne etrafmda skolyz olms bıkac ksıye soledıgımde normal deıl dıolar spor yapmadıgın ıcınmı acaba falan dıolar ama gercektende onlar egılebılıo acaba bendemı sorun var dıye dusunmeye basladım yınede iyiki olmusum dıorum iz dısında bıde kısıtlı hareket dısında şuan saglıklıyım umarım sorun cıkarmaz hıcbırımızınkı sende umarım saglıklı bı cocuk dunyaya getırırsın ılerde dedgn gbı normal dogum onermıolar bıde 1cocuktan fazlası sakıncalı olablrms.. nısanlında cok guzel yaklasmıs cnm şanslısın. evt ameliyat olck arkdslara gecms olsun..

çok geçmiş olsun..
senin platinlerin nerden nereye kadar?
belindede varsa belki ondan eğilemiyosundur

kuzu123 saol cnm bnm platınlerım omuzlarımın hizasından tam belime kadar eğilsemde sırtımı bükemiyorum dimdik duruyo herzaman doktora sordugumda kontrollerde falan egilirsin egilirsin diyo hala umutla bekliorum bakalım egilebilcekmiyim diye :sinifsinif:

kuzu123 saol cnm bnm platınlerım omuzlarımın hizasından tam belime kadar eğilsemde sırtımı bükemiyorum dimdik duruyo herzaman doktora sordugumda kontrollerde falan egilirsin egilirsin diyo hala umutla bekliorum bakalım egilebilcekmiyim diye :sinifsinif:

böyle bi şikayet duymamıştım hiç açıkcası ürktüm biraz benimde3 ayım dolmadığı için eğilmem yasak.doğal olarak test edemiyorum..inşallah eğilebilirim bende.
benim l2 ye kdr vida var senin kaça kdr?

X