Cuma Zayıflama Yarışması 7. Takım

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.069
2073311

SPORSÜRE/ADETPUAN
HIIT Cardiodk5 Puan
Spinningdk4.5 Puan
Eliptikdk4 Puan
Koşudk4 Puan
Tempolu Yüzmedk4 Puan
Jilliandk4 Puan
Cardiodk3.5 Puan
Zumbadk3.5 Puan
Stepdk3 Puan
Kondisyon Bisikletdk3 Puan
Egzersiz (Bölgesel çalışmalar: Pilates,
mekik,şınav,kol ve bacak hareketleri vb.)
adet100 e kadar 10 tanesi 1 Puan
100 den sonrası 5 tanesi 1 Puan
Lesliedk3 Puan
Stepperdk2.5 Puan
Tempolu Yürüyüşdk2.5 Puan
Yavaş Tempo Yürüyüşdk1 Puan
Keyfi Yüzmedk1 Puan
Park Aletleridk1 Puan
İp atlama5 Adet1 Puan

ben rüyamda replerin geri veridiğini gördüm:Roflol: kafayı sıyırtıcak bu klüp bana
eveet dönüşüm listesi geliyor

1 dilim ekmek =30 gr çavdar ekmeği veya tam buğday ekmeği=25 gr beyaz ekmek
=150 gr çorba
=200 gr sebze çorbası
=45 gr makarna
=45 gr pilav
=100 gr kuru fasulye, nohut, barbunya,y.mercimek
=90 gr patates
=1 porsiyon meyve
=1/2 paket form veya maviyeşil bisküvi
=30 gr bal,reçel,pekmez
=4 orta boy zeytinyağlı sarma
=1 orta boy zeytinyağlı dolma
=20 gr nohut vaya leblebi
=1/8 yufka
=2 adet light kremalı bisküvi
=1 su bardağı patlamış mısır
=40 gr tane mısır
=1/2 orta boy haşlanmış mısır

1 porsiyon et grubu=1 yumurta=30gr az yağlı beyaz peynir=30 gr dana eti=30 gr tavuk eti=30 gr balık=30 gr hindi eti=20 gr kaşar=20 gr sucuk,salam,sosis,pastırma

1 tatlı kaşığı yağ=1/2 yemek kaşığı yağ=5 siyah zeytin= 7 yeşil zeytin=2 bütün ceviz=6 fındık=6 badem=10 fıstık=1 tatlı kaşığı tahin= 1 tatlı kaşığı mayonez

şimdilik bu kadar meyveler ve diğer yiyecekler daha sonra yazıcam

1 adet evde yapılmış poğaça = 1 tk yağ+ 1 dilim ekmek
1 hamburger = 2 dilim ekmek+ 60 gr et grubu
1dilim ( 2parmak genişliğinde) yaşpasta= 2,5 dilim ekmek+ 2 tk yağ
1 porsiyon sütlü tatlı= 150 gr süt veya yoğurt+ 1,5 dilim ekmek
1 porsiyon pide= 120 gr et+ 6 dilim ekmek+ 1 tk yağ
1 petek çikolata= 1/3 dilim ekmek+ 1/2 tk yağ
1 simit = 3 dilim ekmek+ 1 tk yağ
1 adet lahmacun= 2 dilim ekmek+ 2 porsiyon et grubu
250 gr balık (brüt)= 4 porsiyon et grubu
250 gr tavuk butu= 4 porsiyon et grubu

hayatım soya mısır gibi gıdaların genetiğiyle çok oynandığını duyduktan sonra ben mısır yağını da bıraktım soya da kullanmadım seviyosan dene tabi kıymadan farkı yokmuş tadının kk da okudum ben de ben denemedim yani ben halismulis yağsız dana kıyması kullanıyorum magnezyum eksikliine bağlı kramp yaşadım bi dönem haftada 2-3 kez kıyma önerdi diyetisyenim ona göre yiyorum ama ilaçsız geçmedi tabi kramplarım ekstra magnezyum aldım şimdi iyiyim
ben de yemek yiycem sonra görüşürüz

Mısırın Kalorisi

1) 1 koçan mısır 60

2) 1 koçan misir 60

3) 1 koçan misir 60

Son düzenleyen: Moderatör:
hepiniz en derin uykunuzdasınız.. ama ben hala ağrı çekiyorum bi yandanda bakıyorum bişeylere.. kitap okuyum dedim ama yapamadım olmadı kafamı veremedim.. aşkım aradı konuştuk şimdi..

şimdide sitelerde gezerken gözüme takılanları hoşuma gidenleri paylaşıyım dedimdi sizlerle..

Dilediğinden ye ama ille de var diye değil, canının çektiğini ye, az ye.
Şuna inanıırm, istediğin birşeyi yememenin sende yarattığı stresin verdiği zarar, yedikten sonraki zarardan çok daha büyüktür.
Bu benim bir felsefem.
Diyetini bir yerde baltalar birikip birikip.

-Kiloların gidişiyle insan nasıl da değişiyor, yapıyor işte namussuz kilolar, yürüyüşü duruşu kılık kıyafeti bile farklılaşıyor insanın. annemin anneannemin gibi giyinmek zorunda kalmak çok acıydı, şimdi ne istersem giyiyorum şükürler olsun yüce Allah'ıma.

-Öğrendim sanırım beslenmeyi ,eski yaptığım gibi tıkınmak değil şimdi besleniyorum. Bir dönem çöp öğütücüden farksızdım yeminle.

- Diyetle indiniz indiniz veee durdu, artık gitmiyor işte meret kilo aşağı, aaa bir de yukarı çıktı stresten yemeleriniz üzerine...Belki böyle durumda birkaç kilo almak vücudu şaşırtma yönünde katalizör bile olabilir, düşünsenize aşağı trendde hoop yukarı bir pik , ne yapacağınıza karar veremeden vücutcağız, kafasına balyozu indirirsiniz bile kilocukların.

Sofranin basina geçtiginizde acaba ne kadar saglikli besleniyorsunuz? Testi yapin ve sonuçta beslenme düzeninizi degistirmeniz gerekiyorsa hemen harekete geçin.

C vitamini
# Günde en az iki kere taze meyve yer misiniz? (Hayir)
# Her gün taze sebze yer misiniz? (Hayir)
# Sebze ve meyveleri, pismis ya da konserve mi yersiniz? (Evet)
# Sigara içer misiniz? (Evet)

SONUÇ:
3 sorudan fazlasina parantez içinde yer alan cevabi verdiyseniz, yeterince C vitamini almiyorsunuz. C vitamini bagisiklik sistemi üzerinde önemli bir rol oynar. Narenciye, kivi, çig brokoli ve sivri biber C vitamini deposudur.

Iyod
# Düzenli olarak iyodlu tuz kullanir misiniz? (Hayir)
# Iyodlu tuz içeren ürünler alir misiniz? (Hayir)
# Haftada en az bir kere deniz ürünleri yer misiniz? (Hayir)

SONUÇ
Iki sorudan fazla hayir yaniti verdiyseniz yeterli iyod almiyorsunuz. Iyod yetersizligi, guatra neden olur. Yeterince iyod almayanlar, iyodlu tuz kullanmali ya da bol balik yemelidir.

Demir
# Yetiskin bir kadin misiniz? (Evet)
# Sporla ugrasir misiniz? (Evet)
# Yalniz meyve mi yersiniz? (Evet)
# Sebzeyi az mi yersiniz? (Evet)
# Haftada bir balik yersiniz? (Evet)
# Yalniz et mi yersiniz? (Evet)
# Favoriniz ispanak mi? (Evet)
# Günde dört bardaktan çok çay-kahve içer misiniz? (Evet)

SONUÇ
6'dan çok soruya evet dediyseniz demir açisindan yetersizsiniz. Demir eksikligi anemiye neden olur. Belirtileri, solgunluk, yorgunluk ve istahsizliktir. Çok çay ve kahve içmek, fazla miktarda ispanak da demir eksikligine neden olur.

Kalsiyum
# Her gün çeyrek litre süt içer, peynir yer misiniz? (Hayir)
# Haftada iki gün yogurt yer misiniz? (Hayir)
# Peyniri eritip yemeklerde kullanir misiniz? (Hayir)
# Kolali içeceklerden sakinir misiniz? (Hayir)
# Günde alti fincan kahve, dört bardak çay içer misiniz? (Hayir)
# Her gün taze sebze yer misiniz? (Hayir)
# Kalsiyum bakimindan zengin su içer misiniz? (Hayir)

SONUÇ
4'ün üzerinde hayir yaniti verdiyseniz kalsiyum açisindan sorunlariniz var. Kalsiyum kemikler için en temel mineraldir. Dengede tutulmasi kadinlarda menopoz sonrasi gözlenen osteoporozu önler. Süt, yogurt ve peynir kalsiyum bakimindan zengindir.

Lifler
# Haftada üç kez pilav ya da makarna yer misiniz? (Hayir)
# Haftada en az iki kere bakliyat yer misiniz? (Hayir)
# Günde iki porsiyon taze meyve yer misiniz? (Hayir)
# Günde üç porsiyon taze sebze yer misiniz? (Hayir)
# Sikça kuruyemis yer misiniz? (Hayir)
# Sikça sebze yer misiniz? (Hayir)

SONUÇ
4'ün üzerinde hayir dediyseniz lifli besinleri daha çok yiyin. Çünkü bunlar bagirsagin düzenli çalismasinda etkilidir. Kabizligi da çözer.

Kolesterol
# Her gün et yer misiniz? (Evet)
# Tercihiniz kizartma mi? (Evet)
# Her gün salam ve benzeri etler yer misiniz? (Evet)
# Haslanmis patates ve sebze yemeklerini az mi yersiniz? (Evet)
# Haftada üç gün tatli, patates kizartmasi yer misiniz? (Evet)
# Her gün peynir yer misiniz? (Evet)
# Haftada bir gün fast food tarzi yer misiniz? (Evet)
# Sakatat yer misiniz? (Evet)
# Haftada üç gün salata yer misiniz? (Evet)
# Her 15 günde bir balik yer misiniz? (Evet)
# Haftada 5 yumurtayi asar misiniz? (Evet)

SONUÇ
Eger 7'den çok evet yaniti verdiyseniz, vücudunuz fazla miktarda kolesterol depoluyor. Kolesterol, hem yag metabolizmasini yükseltir, hem de damarlar için tehlikelidir.

bakalım bakalım ne okuyomuşum :1closedeyes:

Vücudunuzun şişmesini engelleyin!

Hava sıcaklıklarının aşırı arttığı durumlarda sıvı alımı da yetersizse vücutta ödemler oluşur. Göz kapakları, eller ve ayaklarda aşırı şişme, ağırlık artışı, bacaklarda aşırı terleme, yüksek kan basıncı ve nabız ödem durumunda görülen belli başlı belirtilerdir.

Ödemi engellemek için;
• Yeterli miktarda su tüketin. (2.5-3 litre).
• Su ile birlikte ayran, süt, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, kefir gibi içeceklerden yararlanın.
• Sodyum alımını azaltın. Yüksek sodyum sıvı tutumunu artırır.
• Tükettiğiniz besinlere dikkat edin. Karahindiba (dandelion), kabuklu armut, maydanoz, salatalık, elma, üzüm, kabak, portakal, tam tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, tarçın ve karanfille yapılmış çay, kiraz sapı, mısır püskülü, avokado yaprağından hazırlanmış karışım vücuttan ödemi atmaya yardımcıyken, salamura ve turşu gibi tuzlu yiyecekler, alkol, kola, kafein, çikolata, şeker, soya sosu gibi besinler, fazla protein ve süt ürünleri tüketimi, meyankökü içeren besinler vücutta ödemi artıran besinlerdir.
• Sağlıklı kilo diliminde yer alın. Fazla kilo damarlar üzerinde ekstra basınç oluşmasına ve dolaşımın yavaşlamasına ve sonuçta vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına neden olur.
• Egzersiz yapın. Düzenli fiziksel aktivite dolaşım sistemi için uyarıcıdır ve sıvı dengesini düzenlemeye yardımcıdır.
• Masaj yaptırın. Masaj vücudun ödeminin çözülmesine yardım eder.

Hem tıkınıp, hem zayıflamak da mümkün. 13 dakika arayla bir şeyler atıştırarak bir ayda 2 kilo verilebilir mi? Bu ilginç diyetin püf noktası, metabolizmayı sürekli çalıştırmak. Ama püf noktaları gözden kaçırmamak da şart.

13 dakika diyetiyle ayda 2 kilo garanti İngiliz beslenme uzmanı Norah Lane nin 13 dakika diyeti bir ayda en az iki kilo zayıflama garantisi veriyor. Diyetin püf noktası 13 dakikada bir ufak atıştırmalar yaparak metabolizmayı sürekli çalıştırmak. İşte mucize diyetin kuralları....

- Hedef sık yemek ye, daha fazla kilo ver. Çünkü ne kadar sık yersek, metabolizma o kadar çok çalışıyor. Dolayısıyla yağ hücreleri kolayca yakılıyor.

- Günde üç öğün yemek ye ancak bunların çok fazla abartılı olmamasına dikkat et.

- Öğün aralarındaki atıştırmayı gereğinden fazla abartarak asla 13 dakikanın altına düşürme.

- Atıştırma olarak yoğurt, tavuk salatası, marul gibi kalorisi çok düşük gıdalara ağırlık ver.

- Karbonhidrat içeren pirinç, bulgur, baklagiller, patates, sebze-meyve, börek, ekmek gibi gıdalar ve hamur işlerinden kesinlikle uzak dur.

- Daha çok albümin açısından zengin tavuk, hindi, sığır eti ve sütten yapılan hayvansal gıdalara ağırlık ver

Merhaba kızlar size misafirliğe geldim tabi kabul ederseniza.s.Tabi elim boş gelmedim,baktım kaliscim ekmek değişim listesi yazmış,bende size et değişim listesi yaziiim.Birebir diyetisyen kontrolünde hazırlanmıştır bir listedir.

ET DEĞİŞİM LİSTESİ(1 KÖFTE KADAR ET'E EŞ DEĞER OLAN BESİNLER)

YUMURTA:1 ADET
BİFTEK:1 KÜÇÜK BOY
BALIK:1 YUMURTA BÜYÜKLÜĞÜNDE
SALAM:1 İNCE DİLİM
DANA JAMBON:1 İNCE DİLİM
SOSİS:1 ADET
DİYET TON:160 GR
KARİDES:5 ORTA BOY
MİDYE:5 ADET
KURU FASÜLYE:4 YEMEK KAŞIĞI
MERCİMEK:4 YEMEK KAŞIĞI
BEYAZ PEYNİR:1 ADET KARPER BÜYÜKLÜĞÜNDE
KAŞAR PEYNİR:1\2 KERPER BÜYÜKLÜĞÜNDE
TULUM PEYNİRİ:1 YEMEK KAŞIĞI

Bende bu listelerden bir sürü var ama pek bakan olmuyo evde:1no2:Sizlere yaziim dedim.Belki bir faydası dokunur,bende elim boş gelmemiş olurum.
Hepinizi kocaman öpüyorum sağlıklı kilo vermelerŞeniz

Emelcim.. a.s. a.s.

Umarım işine yararlar:

Sayfanın altına inersen “bel için egzersizler” başlığını bulabilirsin.

Bu linkte de beli güçlendirmek için egzersizler ve dikkat edilmesi gerekenler yazıyor.

Görebildiğim kadarı ile kürek çekmek dışında hiçbir sporun bel fıtığı için zararlı olmadığı yönünde açıklamalar var.. Isınmanın çok önemli olduğunu da aklından çıkartma emelcim. Hah 5 dakka vaktim var diyip paldır küldür spor yapmayacaksın demek ki (tabii ki sen de kallisim) Öncelikle ısınmak şart! Aman diyeyim, unutmayın lütfen..

2. cezamı da yerine getirdim. Kallisimden ve pamuğumdan ceza bekliyom şakkıdı

püsküütümün 8 dolmasını yanlış anlamışım 'vayy nelerden vazgeçmişiz' diye geçirmiştim oysa o an içimden...yine şu bir kaç günde kurulan bu cümle 'farkında olmadan kızların içinde bir şeyler yapmış oluyorsun aslında' dediğinde ise 'neleri kazanmaya başlamışız' düşünceleri geldi aklıma....biraz toparlamaya çalıştım yinede karışık oldu ama olsun...

4 ay oldu hayatımın en uzun diyetine başlayalı..en uzun savaş demem gerekirdi fakat yalnız olmadığım için en uzun maraton demeyi tercih ettim...önceleri bir çok kez savaş halinde sürdürdüm bu olayı...daha başındayken çoğu kez pes dedim..olmuyor olmuyordu...profesyonel yardımlar bile aciz kaldı her seferinde.. diyete adapte olma fikri beynimi yerken bir gün bu yarışma çıktı karşıma....şansmı acaba dedim, bu kez olurmuki...olmaz demeye fırsat kalmadan günler geçmeye başlamıştı bile...bir sürü duygu ve düşünce seli ile günler ilerledi bile...koskoca 4 ay geldi çattı ilk günümden bu yana...neler geldi neler geçti aklımdan dün oturup düşündüm öylece...hayatımmı değişmeye başladı nedir...bunun cevabı evet oldu..evet, hayatım değişmeye başladı..öyleki;
listelere bağımlı kalarak en fazla 1 ay gibi bir zaman dilimine dayanabilirdim oysa şimdi,elimde liste yok, kısıtlama yok..canım istediğinde istediğimi yiyorum zamanla dahada artacak bu liste sanırım, ama yediğim zaman kilo veriyorum..yememek gibi stresim yok...beslenme alışkanlığımı değiştirmeye başladım, sonuç almaya az kaldı, zamanla her alışkanlık gibi buda yerine oturacak...diyette iken vazgeçtiklerim ve kazandıklarımı düşündüm biraz....vazgeçmemeyi öğrendim...diyeti bozsam dahi yola devam etmeyi yani..öncesi sonrası var bu işin tabi..öncesimi? liste dışında bir şey yesem, tamam o diyet suya düşüyor haftaların emeği unutuluyor, bir pazartesi başlanmak üzere ileri tarihe atılıveriyordu....yemek yemeği öğrendim, kahvaltı alışkanlığım yoktu...asla sabah yemez öğlen ne bulsam yer akşamsa siler süpürürdüm...aç gezmemeyi öğrendim..sürekli tok olarak kilo veriyorum ne hoş bir duygu bu....şöyle bir sıralarsam 1 mayıstan itibaren ekmek yemiyorum, yesem bile ayda 2 kez..ama ekmek yememek bana acı vermiyor, onsuzda yaşanabileceğini öğrendim...evde hamur işi, tatlı, açma poğaça bu tür şeyler pişmiyor, öncesi neredeyse her güne bir hamur işi pişerdi evdeki fırında mis gibi kokular yayılırdı, ama şu anda bu kokunun yokluğundan kimse üzüntülü değil gördüğüm kadarı ile...15 günde bir hazır yufkadan bir şeyler yapıyorum çocuklara yada bir kek, hepsi bitmiyor, günlerce sürünüyor mutfakta..sanırım o günlerce sürünen benim yokettiğim kısım...ben yemeyince zavallı geziniyor ortada işte...evde her gün ya pilav yada makarna pişerdi şu an haftada 2 kez...kahvaltılarda mutlaka ya tereyağ yada kutu margarin bulunurdu soframızda...4 aydır evden içeri girmedi, yokluğunu farkedip kimsede sormadı...artık mutfağımda eskiden bana yabancı olan zeytinyağı var, çokta mutluyuz beraberliğimizden....eve 4 ekmek alınırdı ortalama şimdilerde 1..çok seyrek 2 alınıyor...haftanın her günü için ortalama 2.5 litre kola ve 2 kutu meyve suyu alırdım..şu anda bu sayı meyve suyu için 14'ten 4'e düşmüş durumda..kolayı ise 2 kez diyet kola alıyorum 2 kezde 1 litrelik normal kola...ne korkunç rakamlar aslında..haftalık market alışverişinin 1 koca poşeti sadece cips, bisküvi,çikolata dolardı..şimdilerde ise cips hiç buraya uğramıyor, haftada 3 paket çikolata 3 pakette bisküvi giriyor poşete...mutfak dolaplarından biri bu abur cubura ayrılmış durumdaydı şu an o dolap kullanılmıyor...yine haftada hiç olmazsa 1kgdan fazla kuruyemiş olurdu...4 aydır sadece bir kaç ufak paket gördüm ortalıkta....çok uzun zamanlar semt pazarına gitmediğimi biliyorum ..çünki tencere yemeği değil tava yemeği tarzında bir beslenme alışkanlığı vardı şu anda semt pazarlarını hiç kaçırmıyorum sürekli sebze ve meyve tüketiyoruz...hareket etmenin anlamı sadece mutfağa yürümekti, şu anda saatlerce, kmlerce yürüyorum büyük bir zevk ile...daha ne istiyimki....

bu liste böyle uzayıp gidiyor arkadaşlar....aklıma gelenler şimdilik bu kadar....ben bunları dile getirdiğimde daha doğrusu düşündüğümde ne çok yol katetmişim dedim...sanırım sonunda öğrenicez şu beslenmeyi...yemek için yaşamayı değilde yaşamak için yemeyi.....

Diyet yaparak kilo vermek istiyorsanız bu kararınızın yavaş, uzun süreli ve düzenli bir kilo kaybını gerektirdiğini, ideal kiloya ulaştığınızda en az 2-3 yıl ile ideal kilonuzda kalmanızın zorunlu olduğunu unutmayın.

• Ana öğünleriniz 400-500 kaloriyi ara öğünleriniz 100-150 kaloriyi geçmemelidir. Ana öğünlerinizdeki kalori tüketiminizi ne kadar azaltabilirseniz o kadar hızlı kilo verirsiniz. Ana ve ara öğünlerde alacağınız kalorinin en uygun miktarını doktorunuzla birlikte belirleyebilirsiniz.

• Diyet süresince karbonhidrat ve yağ kullanımınızı sınırlamayı unutmayın. Günlük toplam yağ tüketiminiz aldığınız kalorilerin %25-30'u, karbonhidrat tüketiminiz %50'sini aşmasın. Dengeli bir diyet programı oluşturun. Karbonhidratların glisemik indeksi düşük olanları tercih edin.

• Günlük toplam kalori alımınızı asla 800 kalorinin altında tutmayın, 1000 kalorinin altındaki zayıflama diyetlerini doktor kontrolü almadan uygulamayın. Önemli sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Düşük kalorili (1200-1500 kalori/gün) diyetleri tercih edin. Acele etmeyin, panik yapmayın.

• Akşam yemeklerinizi en erken saatte yiyin. Yatmadan 4 saat önce yemek yemeyi
kesin. En hafif öğününüz akşam yemeği olsun. Kahvaltı öğününüz en önemlisidır. Kahvaltı yapmayı unutmayın.

• Daha çok yemenize sebep olan ortamlardan uzaklaşın. Sosyal toplantılarda alkol yerine soda-limon için. Yemek davetlerine gitmeden evvel evinizde düşük kalorili birşeyler yiyin. Eviniz dışında da hafif, az kalorili, düşük glisemik indeksli ve az yağlı besinleri tüketin.
(Salatalar, haşlanmış veya ızgara sebzeler, balık)

• En iyi yemek zamanı tokluk zamanıdır. Uzun süre aç kalmayın. Ara öğünler, atıştırmalar yapın. Ara öğünlerde düşük kalorili taze sebzeler veya meyveler kullanın.

•Kilonuzu kontrol altında tutmanın en emin yolu her gün tartılmaktır. Sabahları aç karnına, tuvaletten çıktıktan sonra ve tamamen çıplakken tartılın. 250 gramın üzerinde kilo artışlarını alarm kabul edin ve beslenme-egzersiz programınızı hemen yeniden düzenleyin.

• Diyet süresince yağlı, sütlü tatlılar, şeker, tuz ve doymuş yağlardan kaçının.

• "Zayıflamak istiyorsanız yavaşlayın". Bu doğru bir uyarıdır ve size yemek yeme hızınızı yavaşlatmanızı öğütler. Yavaş yiyerek yemeğin zevkini daha iyi çıkarır, tokluk sinyallerinin midenizden beyninize ulaşması için zaman kazanır, daha iyi çiğner, daha iyi hazmeder, daha az yer ve daha kolay zayıflarsınız.

• Tiroid bezinizin normal çalışmaması (hipotiroidi) kilo almanızı kolaylaştırır. Normalden daha az tiroid hormonu vücudun normalden daha az enerji yakması demektir. Tiroid bezinizin iyi çalışıp çalışmadığından emin olmak için tiroid hormonlarınızın kandaki seviyelerinin ölçülmesi yeterlidir. Eğer tiroid hormonu eksikliği söz konusu ise bir uzman tarafından tedaviye başlayın.

• Yürürken, daha uzun mesafeleri amaçlayın. Vücudunuzun oksijen eşliğinde yaptığı aerobik aktiviteler (yürüyüş, yüzme, golf) ne kadar uzun sürerse bedeninizin o kadar çok eriteceğinden emin olabilirsiniz.

• Hızlı yürüyün! Adımlarınızı biraz sıklaştırırsanız metabolizmanız da hızlanır, daha çok yağ yakarsınız. Bu mesafeleri biraz daha hızlı adımlarla katetmek ise çok daha iyidir. Belirli bir zaman diliminde daha fazla kalori yakmanın kolay bir yolu yürüyüşünüzü -aerobik karakterini bozmadan- biraz daha hızlandırmaktır. Bunun için en basit ölçü nabız hızınızdaki artıştır. Eğer egzersiz esnasındaki nabız hızınızı egzersize başlarken belirlediğiniz nabız hızınızın yüzde 50'si kadar artırabiliyor ve bunu 35-40 dakika kadar sürdürebiliyorsanız, o yürüyüşle yağlarınızı yaktığınızdan emin olabilirsiniz.

• Yemek sonrası 10-15 dakikalık yürüyüşler yapmaya çalışın! Yemeği takiben yapacağınız yürüyüşler metabolizmanızı hızlandırır, daha çok enerji tüketmenizi sağlar.

• Sık sık ve az az yiyin. Öğün atlamayın. Metabolizmanızı aç kalarak değil, sık sık az
az yiyerek hızlandırın.

• Hayatınızı baharatlandırın: Kırmızı acı biber, turp ve hardal gibi baharatlarla metabolizmanızı biraz hızlandırabilirsiniz. Daha çok baharat kullanmak sizi tuzdan ve krema-mayonezden de uzak tutar. Daha az tuz ve krema-mayonez daha kolay kilo kontrolü demektir.

• Doktorunuz tarafından reçete edilıp önerilmeyen metabolizmanıza etkili hiçbir reçeteli ilacı (tiroid ekstreleri. amfetamin, efedrin, sibutramin. orlistat), bitkiyi (Ep-hedra, Ma-Huang), minerali (Chromium picolinate) veya maddeyi (kafein) kilo vermek amacıyla kullanmayın. Şişmanlık tedavisinde kullanımına izin verilen iki temel ve reçeteli ilacı (Sibutramin ve Orlistat) sadece doktorunuz tavsiye ettiği zaman kullanabilirsiniz. Bu iki ilaçtan Sibutramin termojenezi hızlandırarak metabolizmanızı ateşleyebilir.

• Zor ama doğru bir karar verdiğinizden hep emin olun. Bu kararın tadını çıkarın: Kilo verdikçe yeni elbiseler alın, eski elbiselerinizi hemen daraltarak "gemileri yakmayı" unutmayın.

kızlar ben ilk defa böyle bişey duydum siz biliyomuydunuz :uhm:

Kişi zayıflamak istiyor, öğün saati değil ama çok acıktı. Açlığını bastırmak için yapabileceği bir şey var mı?

İştahı azaltan ve zayıflamaya yardımcı bir ipucu şudur: Zerdeçal, nane ve yeşil elma
kokularını günde 25-30 kere derin derin içinize çekerek, iştah merkezini rahatlatabilirsiniz.

Bu karışım tokluk hissi mi yaratıyor?

İştah merkezini sakinleştiriyor. Almanya'da yapılan bir araştırmada yeşil elma ve nane koklayan kişilerin, (bunların aromatik yağları da olabilir) daha hızlı kilo verdiği saptanmış.

Baharatlar çok önemli. Mesela zencefil yağları yakar, zerdeçal karaciğerden toksin attırır,
biberiye iyi bir antioksidandır, kekik şekeri düşürür, sarmısak zayıflamaya yardımcı olur. Bir de özel ayurveda tabletleri var. Bunlar, zayıflamaya yardımcı, yan etki oranı son derece düşük olan, güvenilir doğal preparatlar. Bu tabletler de metabolizmayı
canlandırıyor, aynı zamanda kişinin incelmesine ve iştahının azalmasına katkıda bulunuyor.

hımm karpuz hakkında hazır karpuzlar bitmeden :)

Karpuz çekirdeklerinin de içinde bulunan “cucurbocitrin” adlı maddenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ifade eden Erdal, çekirdeklerin içinde yer alan bu maddenin böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olduğunu kaydetti.

Erdal, karpuzu yaz aylarında hazırladıkları diyet programlarına mutlaka dahil ettiklerini belirterek, “Yağ ve kolesterol içermediğinden ve kalorisi düşük olduğundan, yaz aylarında yapılan diyetlerde karpuzun özel bir yeri var” diye konuştu.

Kalorisinin düşük olmasına karşın, karpuzun “sınırsız” tüketilmesinin de söz konusu olmadığını belirten ve diyet yapanları tüketecekleri karpuzun miktarının ölçülü olması konusunda uyaran Erdal, orta büyüklükte bir karpuzun 8'de bir diliminde yaklaşık 45 kalori olduğunu ifade ederek, bu miktar
ın bir porsiyon için yeterli olduğunu kaydetti.

kaynak ..

Keten tohumu yağı
Zayıflatıcı özelliği de var

Tokluk hissi uyandırarak kişinin daha az yemek yemesine yol açıyor. Zayıflatıcı özelliği, aslında içerdiği Omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanıyor. Tıpkı balık gibi etkisi var keten tohumunun. Keten tohumu, somon balığı kadar Omega-3 yağı içeriyor. Günde 1 yemek kaşığı alındığında ayda ortalama 4-5 kilo verilebilir.

KETEN TOHUMU YAĞININ BİLİNEN BAZI FAYDALARI

Mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir.
Bağırsakları yumuşatır, kabızlığa iyi gelir.
Kemikleri güçlendirir. Özellikle menopoz döneminde yararlıdır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Menopoza bağlı şikâyetleri hafifletir.
Kalp-damar hastalıklarından korur.
LDL Kolesterol ve Trigliserit seviyesini düşürür.
Yüksek tansiyonu düşürür.
Romatizmal hastalıkları önler.
Sinir sistemini güçlendirir.
Hafızayı güçlendirir.
Kan şekerini dengeler.
Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.
Yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir.
Haricen kullanılarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
Egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır.
Nasırlarda kompres olarak kullanılır.
Solunum yolu hastalıklarında olumlu etki yapar.
Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.
Öksürüğü giderir.
Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılır..

Bazı kişilerde belki gaz yapabilir, ama bu kişilere de keten tohumunun üzerine bir fincan rezene çayı içmelerini öneriyorum ve sorun ortadan kalkıyor.

Keten tohumu ne içerir?

Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri, Yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif Protein Lignanlar (kansere karşı maddeler) Vitaminler, Mineraller, Aminoasitler.

listede yine ünlülerin listesi hüsrev hatemi-aliye özenoğlu

1200 kalori olan.

sabah seçenekleri hergün değişiyor
-5-diyet bisküvi-5-6 adet fındık yada 2 ceviz
-beyaz peynir.. 5 bisküvi.. dom-sal
-peynir-zeytin-2 dilim ekmek-yeşil sebze(biber- salat-maydanoz)
-1 yumurta-1 dilim ekmek-dom-biber
-peynir-2 grissini-sal-dom
-2 ceviz-1 bardak süt-yulaf ezmesi
-1 dilim ekmek-peynir-dom-sal
-peynirli omlet-1 dilim ekmek
-1 yumurta-5 bisküvi- sal-dom-maydanoz

öğlen seçenekleri

-4 ızgara köfte-yağsız salata-1 dilim ekmek
-kıymalı sebze yemeği-1 kase yoğurt
-mercimekli bulgur pilavı-yoğurt-salata
-1 kase çorba-4 köfte-salata
-2 biber dolması-1 kase yoğurt-salata
-4 kaşık pilav-salata-yoğurt
-1 tabak etli mantı yoğurtlu-salata
-1 tabak sebze yemeği- yoğurt-2 dilim ekmek
-1 porsiyon et- 4 kaşık sebze yemeği-2 kaşık makarna- 1 bardak ayran

akşam
-2 grissini-söğüş salata- kaşar peynir
-5 bisküvi-süt
-sebzeli peynirli yağsız omlet-1 dilim ekmek
-sebze yemeği-2 kaşık pilav-yoğurt-salata
-1 kase çorba-kıymalı sebze yemeği-salata
-6 ufak ızgara balık-salata- 1 kase çorba
-kuru fasülye-2 kaşık pilav-cacık-salata
-ızgara tavuk-4 kaşık barbunya-salata
-1 kase çorba-1 dilim peynir-salata-2 grissini

gece seçenekleri

-2 grissini-1 bardak süt
-2 kaşık yulaf ezmesi-yoğurt
-2 grissini
-1 bardak süt-1 haşlanmış mısır
-1 dilim peynir-2 grissini
-5 diyet bisküvi
-1 bardak süt
-1 mısır
-1 bardak süt-1 çay bardağı leblebi-5 fındık

püsküütümün haftada 2 mısır hoşuna giderdi...

ara öğünlerde öğlen 1 gece 1 meyve var...

800 kalori olan ise arada bir hızlandırma amaçl verilmiş notlarıma baktığımda gördüm..3 günden fazla olmayacak..

-2 ceviz-5 bisküvi
-1 bardak meyve suyu-2 grissini
-1 bardak süt-1 elme
-1 dilim ekmek-peynir
-1 yumurta-dom-sal

öğlen
-1 dilim ekmek-söğüş salata- 1 ufak patates
-1 dilim peynir-5 bisküvi-5 zeytin- yeşil salata
-1 ymurta-1 patates-yeşil salata
-1 kase çorba-4 kaşık etli sebze yemeği
-1 kase yoğurt-5 bisküvi

akşam
-sebze yemeği-2 kaşık pilav-ayran
-1 yumurta-2 dilim ekmek-salata marul
-1 kase çorba-4 kaşık sebze yemeği-yoğurt
-3 köfte-1 kase çorba-salata
-1 kase çorba-2 dilim et-salata

öğlen araları meyve var..geceleride 1 gece 2 meyve 1 gece süt

Kızlar belki biliyosunuz çoğnuz ama benden size küçük bi paylaşım:)))

Yılbaşı, bayram gibi pek çok özel gün ve gece öncesinde, kilo alma korkusu kabus olur çıkar. "Eyvah kilo alacağım" endişesi bir yandan insanın içini yer bitirir, bir yandan da bol bol yemeye, içmeye devam edilir.

Bu tip günlerin sonrasında ideal kilosundan şaşmak istemeyenler veya yediklerinin yağa dönüşmesini önlemek isteyenler için diyetisyenlerin önerdiği "ertesi gün" programı hayat kurtarıyor!

Beslenme ve diyet uzmanı Banu Kazanç, zayıflama diyetleri sonrasında kilo koruma programında uyguladıkları formülü, formunu korumak istediği halde arada bir dayanamayıp yemeği abartanlar için anlattı.

Aşırı yediğimiz günlerin sonrası için bir "ertesi gün formülü" veriyorsunuz...

Bu uygulama kilo vermek için değil, almamak için. Çünkü bir koruma programı. Kiloyu korumanın sırrı, protein ve karbonhidrat dengesinde yatar. Kısacası bu yöntemle kilonuzu korumak mümkün. Vücutta, alınan enerjinin yağa dönüşmesi 24 saat alır. Yediklerimizin yağa dönüşmesi için vücut, eşit miktarda karbonhidrat-protein birlikteliğine ihtiyaç duyar. Eğer aldığınız fazla enerjiyi vücuttan atabilmek için ertesi gün suyu ve proteini artırıp karbonhidratı yarıya indirirseniz, yediklerinizin yağa dönüşmesini önlemiş olursunuz.

Proteini artırmanın etkisi ne?

Alınan su ve protein miktarını 1,5 katına çıkarmak gerekiyor. Artan protein, suyla birlikte metabolizmayı hızlandırır. Ve yediklerimizin yağa dönüşmeden vücuttan atılmasını sağlar.

Bu formülü uygulayabilmek için neler yiyip içmeliyiz?

Kişi öğle yemeğinde et, tavuk, balık ağırlıklı beslenir, akşam da et ve tavuk ağırlıklı yemiş olursa, o gün içinde karbonhidrata dair sadece meyve ağırlıklı bir şey yerse proteini artırmış, karbonhidratı aşağıya çekmiş ve bu dengeyi sağlamış olur.
Örneğin bir gün önceden makarna, pizza, tatlı yendi, alkol alındı. Ertesi gün sabah kahvaltısını normal yapabilir, peynir-ekmeğini yiyebilir. Öğleyin de 250 gram tavuk, 400 gram balık veya et tüketebilir. Akşam yine aynı şekilde üç seçenekten birini tercih edebilir. Ara öğünde de meyve yiyebilir. Ana öğünlerde ekmek olmamasında fayda var ama ara öğünde tüketebilir. Koruma programında sabah 1-2 dilim ekmek yenebilir. Ama öğle ve akşam sadece et ve salata tüketilmeli.

Peki, suyu ne kadar artırmak lazım?

Normalde bir yetişkinin gün içinde içmesi gereken su miktarını 1,5-2 litre olarak düşünürsek, bunu 3-3,5 litreye çıkarmak lazım.
En fazla haftada bir yapılmalı

Bu yöntemi her istediğimiz zaman uygulayabilir miyiz?

Yılbaşı ya da bayramlar gibi özel günler sonrasında yapılması uygun. Çünkü her zaman yapılmaması gerekiyor. Sıklıkla yapılmamalı, örneğin bir gün çok kaçırayım ertesi gün bunu uygulayayım şeklinde olmamalı. Metabolizmanın belli bir düzende ona cevap vermesi için belli bir periyoda ihtiyacı var. Ayda üç defa ya da en fazla haftada bir defa yapılabilir. İdeali 10 günde bir olmalıdır ki metabolizma bunu tolere edebilsin. Bunun dışında kişi normal beslenmesine dikkat etmeli.

Normalde protein-karbonhidrat dengesi nasıl olmalı?
Toplam almanız gereken kalori miktarı içinde karbonhidrat ve protein dengeli olduğu sürece kilo almazsınız. Ne kadar makarna, pilav, sebze yerseniz, o kadar et, süt, yoğurt ve tavuk yemeniz gerekir. Gün içinde hiç protein almayıp sırf karbonhidratla beslenirseniz kilo alır, proteini artırıp karbonhidratı azaltırsanız zayıflamaya devam edersiniz.

Sağlıklı beslenme örneği olarak, 35 yaşlarında 1.65 boyunda olan bir kadın, sabah kahvaltısında haftanın dört günü 50 gram peynir yerken haftanın üç günü iki dilim ekmekle birlikte 100 gram peynir yiyebilir. Haftada iki-üç kez kahvaltıya yumurta ekleme alternatifi var. Bir tatlı kaşığı reçel, bal ya da pekmez alabilir. Öğle yemeğinde normal bir porsiyon et yemeği, yanında bir miktar sebze alabilir. Ya da tamamıyla öğle yemeğinde bir öğün et yiyip, akşam sebze yiyebilir. Pilav, makarna gibi yiyecekleri öğleyin tüketmekte fayda var. En çok enerji harcandığı dönemde karbonhidrat ağırlıklı yenmeli ki, hem ihtiyaç karşılansın hem de yakılsın. Akşam tamamıyla karbonhidrat ağırlıklı yenirse, bunlar kilo olarak geri döner.

Haftada kaç gün kaçamak yapabiliriz?

Haftanın iki-üç günü dışarıya çıktığımızda, örneğin bir İtalyan restoranında makarna ya da pizza yenebilir. Haftanın iki günü akşam ağır bir yemek yiyebiliriz. Ama genellikle ağır öğünü akşama bırakırsak kilo olarak geri döneceği kesin.
Aşırı alkole karşı su-balık-sebze

Aşırı alkol alırsak, bunun yağa dönüşmesini nasıl önleriz?

Fazla alınan alkol metabolizmayı yavaşlatır. Yağa dönüşümü hızlandırır. Alkolün vücuttan atılmasını en kolaylaştırıcı şey su. Fazlaca su içmek gerekiyor. Lenf dolaşımını düzene sokan, potasyum açısından zengin sebze ve lenf dolaşımını düzene sokan balık ağırlıklı beslenilirse, aşırı tüketimden sonra alkol kısa zamanda vücuttan atılır. Su, balık ve sebzeyle birlikte kısa zamanda vücuttan atılınca toksik etkisi de ortadan kalkar. Alkol tüketiminde, beyaz ya da kırmızı fark etmez, şarabı öneriyorum.

buyrun gelin eğer gerçekten sınırları aşmadan yer önerilerime uyarsanız ve yürüyüşünüzü de tam yaparsanız vermemeniz çok zor çünkü bilimsel yöntemlerle aylardır kilo veriyorum veremediğim haftalarda gidip diyetisyenin kafasına listeyi fırlatmıyorum ama ben uygulamadığımda o bana kızıyo resmen ben kimseden bu kadar azar işitmedim nerdeyse kadın haklı benim için zaman harcıyo üstüne paramı da amcamın verdiğini biliyo onu da hatırlatıyo ben programımı uygulamazsam

öğrenmeniz 2 haftanızı alıcak ama gerçekten uygulamalısınız ki yeterlimi değilmi anlayalım kalori miktarı ben normalde yapılmaması gereken bişey yapmaya çalışıyorum burda hiçbir tetkik ölçüm yapmadan yaş boy kilo bilgilerinize göre olması gerekene yakın bir program hazırlamaya çalışıyorum
kendimin ve halamın listesini bildiğim için bunları baz alarak hazırlıycam tabiki

birazdan yazıcam toplam miktarları siz de saatlerinize göre bunları yerleştireceksiniz bir güne sizde yazıcaksınız yaptığınız listeyi öyle kararlaştıcaz son halini tamam mı canlarım

X