Edirne Örf ve Adetleri

jovi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
130
0
39
KIZLAR MERHABA!
biz hataylıyız ablamın sözlüsü edirne-keşan.ocak ayında nişan yapılacak adetlerinizden bahsedebilir misiniz biraz?kız tarafı ne yapar,ne hazırlar biz kendi adetlerimize göre hazırlık yapıyoruz ama karşı tarafında adetlerini yerine getirirsek daha iyi olacağını düşünüyoruz.bu yüzden yardımlarınızı bekliyorum!!!

sevgılı jovı ben edırnelıyım ama orda yasamıyorum ama adetlerı bıldıgım kadar
agar degıldır yanı nısanı kız tarafı yapar dugunu erkek kız mutfak esyasını alır yatak odasının herseyını gerısını erkek alır yanı nasıl anlatam oyle agır adetlerımız yok ama nısanda cocugun 1 derece akrabalarına anne baba gorumcesı eltısı kım varsa onlarada bohca koyulur ama bu kısıye gore degısıyo kuzum sen sorsana onlara adetlerınız nedır dıye sıtede baska edırmelı arkadaslar var ozellıkle nar abla ben sorar ogrenırım gene yazarım

haaaa bu arada sen kız tarafısın kız evı naz evıdır loooo sen nıye onun adetıne uyuyon o senınkıne uysun naz yapın azcık

ya canım sağolsunlar "siz ne diyosanız,nasıl istiyorsanız öyle olsun"diyolar "biz size uyarız "diyorlar ama böyle şeyler önemlidir onlarında gönlü olsun ne de olsa tek erkek evlatları.

hadi ya bende edirne keşanlıyım hayatım ...ta oradan buraya kısmet işte ...bizde ağır adetler yok hayatım ..bohca önemlidir güzelim bohcaya kayınvalideye ve varsa görümceye hediyeler koyulur damada ayrı tabi ...ama hakikaten bize gelin geliyor ha harikaaaaaaaaaa....mutluluklar canım belkide tanıyorumdur damadı ...ben keşanın yerlisiyim hayatım mutluluklar....

hadi ya bende edirne keşanlıyım hayatım ...ta oradan buraya kısmet işte ...bizde ağır adetler yok hayatım ..bohca önemlidir güzelim bohcaya kayınvalideye ve varsa görümceye hediyeler koyulur damada ayrı tabi ...ama hakikaten bize gelin geliyor ha harikaaaaaaaaaa....mutluluklar canım belkide tanıyorumdur damadı ...ben keşanın yerlisiyim hayatım mutluluklar....

valla tılsımcım bizim dünürlerde keşan'ın yerlisiymiş küçük bir yermiş zaten kesin tanırsın o zaman!!!ya kızlar adetler hemen hemen aynıymış bizde de kız tarafı mutfak eşyalarını ve oturma odasını dizer.bohça olayı bizde de var yalnız bişey soracam bu bohça muhabbetleri düğün arifesinde hallediliyo değil mi nişan da değil herhalde biz de öyle de?

bohcayı canım söz ve ya nişanda getiririz kız bu arad ÇOK TA kücük değil keşanımız ya türkiyenin kücük avrupasıyız biz kesin tanıyorumdur ...hayatım bohca önemlidir burada gelip bakarlar ona göre güzel hazırlayın ...öptüm hayatım kolay gelsinnnnnnnnnn...

Değerli arkadaşlarım yönetimimizin aldığı kararlar doğrultusunda sohbet ,teşekkür, selam kelam türü mesajlar silinecektir.
teşekkür için teşekkür et butonları beğenileriniz içinde terazilerin olduğu rep butonlarını kullanalım lütfen.
Bu köşe yörelerinizin örf adet gelenek ve göreneklerinin paylaşımı içindir.
Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
sevgiyle kalın a.s.

sevgili nar abla yazını okudum ve baya etkilendim senden öğrenmek istediğim bende nişanlıyım ve benim nişanlımda edirneli biz onlara uygun ne adet varsa yaptık nişanda takım aldık bohçasındaki cüzdana altın koyduk herseyı yaptık ama bizim adette geline pantolon ceket takım alınır biz onlara aldıramadık bu benim çok zoruma gitti bide üstüne üstün onlardan birisi nişanda gelin odasına gelip damdın boynundaki kurdeladan bir altın alıp damadın yakasına taktı ve damadın boynunda altın oldugu halde yaptı bunu cok saygısızca bır sey bence onu sevdıgım ıcın sesımı çıkarmadım ama çok kızdım senın yazında tekoğlansa yandınız dıye yazmssın joviye bu ne demek benım n,şanlım ailesine ve özelliklede annesıne çok düşkün bu yüzden daha öncede çok sorun yasadım ben ilerde buna benzer seyler yıne olurmu ???ben bu insanla 5 yıldır beraberım ve mayıstada evlenıcez.cevap beklıyorum

ben yıllardır trakyadayım sık sık da keşana giderim buranın insanı çeyize çok meraklı bohçalar hazırlanıyor,karşılıklı kıyafetler alınır aklıma gelenleride yazarım,hayırlı olsun

:bbo:
Jovicim,sevindim ablanın bize gelin gelmesine.Ama şimdiden söyleyeyim,oğlumuz tek oğlansa yandınız anacım.Neyse,gelelim adetlere.Madem engin tecrübemden yararlanmak istiyosunuz anlatayım bari.Oli nin dediği gibi öyle ağır,zor adetler yok gerçekten.Eskidenmiş onlar,şimdi yapılmıyor pek.Aile de "uyarız" dediğine göre sorun yok bence.Ama bohça olayı yapılıyor yine de.Damada,anne ve babasına kardeşlerine olabilir.Damada çamaşır,terlik,gömlek,mendil,çorap,cüzdan(içinde altını ile)ayakkabı gibi şeyler konagbilir.Düğünde damatlık kıyafet alacaksanız şimdi kumaş olabilir.Ya da pantolon filan.Babasına seccade,tesbih,gömlek,çorap.Annesine elbiselik ya da bluzluk kumaş,çorap,seccade,namaz başörtüsü,tesbih olabilir(Çok abartıp dantel yatak takımı koyan filan da var)Evde kızkardeş varsa bluzluk kumaş ya da hazır bluz,çorap erkek kardeşlere gömlek,çorap.Gelinler ve damatlar varsa onlara da tabii.Kardeşlerinki hepsi aynı bohça olabilir.Ama diğerleri ayrı bohçalar ve mümkünse el emeği filan daha makbuldür.Oğlanın bohçası dantel filan olabilir.Bayılır bizim kayınvalideler.Zaten oğlanınki sonradan ablanın olacak nasılsa.Hepsi kırmızı kurdele ile sarılmış,üzeri de mavi boncuklu filan oluyor.Aslında yazınca uzun gibi ama hemen her yerde aynı şeyler.Yine de çok yakınlarından tanıdığınız birileri varsa danışın derim ben Jovicim.Hem nerden buldunuz bakiim taaaaa Hatay'dan bizim oğlumuzu?Sormak istediğiniz bişey olursa seve seve yardım ederim canım.Ablayım ya ben.Sevgiler ve mutluluklar ablacığına.

sevgili nar abla yazını okudum ve baya etkilendim senden öğrenmek istediğim bende nişanlıyım ve benim nişanlımda edirneli biz onlara uygun ne adet varsa yaptık nişanda takım aldık bohçasındaki cüzdana altın koyduk herseyı yaptık ama bizim adette geline pantolon ceket takım alınır biz onlara aldıramadık bu benim çok zoruma gitti bide üstüne üstün onlardan birisi nişanda gelin odasına gelip damdın boynundaki kurdeladan bir altın alıp damadın yakasına taktı ve damadın boynunda altın oldugu halde yaptı bunu cok saygısızca bır sey bence onu sevdıgım ıcın sesımı çıkarmadım ama çok kızdım senın yazında tekoğlansa yandınız dıye yazmssın joviye bu ne demek benım n,şanlım ailesine ve özelliklede annesıne çok düşkün bu yüzden daha öncede çok sorun yasadım ben ilerde buna benzer seyler yıne olurmu ???ben bu insanla 5 yıldır beraberım ve mayıstada evlenıcez.cevap beklıyorum

güzelim bende edirne keşanlıyım pek küçük sayılmaz hatta oldukça kalabalık bir yerdir keşen ama adetlerimiz denildiği gibi aman aman o kadar ağır değildir boğçalara çok önem verilir aile fertlerine ayrı ayrı ve kalitelisinden bol çeşitli birer bohça tabiki damatada eksiksiz adan zeye bir bohça hazırlarsanız çok sevilir ve dillerde konuşulursunuz özellikle kumaşı çok severler kayın valideye güzel kumaşlardan tercih ederseniz iyi olur tülbent ve özellikle patiklerde önemlidir bizim oralarda dikkat edilesi bir konudur bohçalar ayrı ayrı kırmızı kurdele ile bağlanırsa güzel olur ayrıca nişan dönemi uzar bayrama falan denk gelirseniz bir tepsi onlara yapılmış şifon kağıtta sarılmış ve kırmızı kurdele ile bağlanmış baklavanızda hazır olmalıdır şimdilik aklıma gelenler bunlar hee bide benim bildiğim yatak odasını kız tarafı alır tabiki çeyizde eksiksiz olmalıdır hadi bakalım kolay gelsin adetler ağır değildir ama bizim oranın kaynanasına bir şeyleri beyendirmekte zordur...
benimde akrabalarım hala orada yaşamaktalar yazları gideriz seveceğini umuyorum yerlisi olan arkadaşlar boyalıkları tanırlar onların damadı benim dayım olur seninlede orda görüşmek dileğiyle mutluluklar dilerim canım Allah mesut etsina.s.

X