Yağ parası, mum parası, akşam oldu kandil parası !!

ffcamdankalp

Guru
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2006
424
12
mum3jj.jpg

Yağ parası, mum parası, Akşam oldu kandil parası,

Çocukluğumuzda kandiller oyundan ibaretti. Minarelerde ışıklar yandı mı, anlardık. Bu gece kandil.
Arada annelerimize de sorarardık.

- Annee! bir daha ki kandil ne zaman ?
Annem:
- Ne bu kandil sevdası ? derdi. Kadıncağız anlamıştı.
- Ayıp ama kızım ne öyle. Bir kere hadi izin verdik, sende yüz verince astarını istiyorsun diye.

Bu sözlere rağmen arkadaşlarla harçlıklarımızla mum alır, sonra hep beraber tanıdıklarımızın kapılarına giderdik.
Yağ parası, mum parası, akşam oldu, kandil parasııı!

Tüm paraları toplayıp bir yerde, mahallede ki bütün çocuklara abur cubur alırdık.

Belki bu zamanda olsa anneler terbiyesiz diycekler, yada kapılarına gidilenler açmayacak bile.
Yada şimdi ki çocuklar, arkadaşlarıyla birlikte hareket etmeyi sevmiyorlardır. Belki arkadaşları için
istemeyi bilmiyorlardır.
O zamanlar başkaydı. Mahallenin çocuklarıydık, ne yapsak sevilirdik, sevildiğimizi bilirdik. Kandil günleride sevildiğimiz, başlarımızın okşandığı günlerdendi.
Ne güzel uzanırdı o eller başlarımıza. O büyük ellerin çoğu toprak oldu. Bu mübarek günde,
Allah rahmet eylesin ve kabirlerini nur etsin.
Yaşayanlara uzun ömürler versin.

Kandiliniz mübarek, sevgileriniz daim, dualarınız kabul olsun.

ne güzel anlatmış benım kalbim gene duygularını..ahh o eski günler ahh kandıller bilem farklıydı...nerde şimdi o günlerr...hatırlattıgın için saol bidenem...bu vesileyle herkeze hayırlı kandiller dılerım...senide kocaman öperım:1hug:a.s.a.s.

Camdanın Kalbim kızım sen kesin yaşlanıyorsun artık. Yine geçmişi yadettin.

Senin, hepimizin kandili mübarek olsun. Rabbim tüm günahlarımızı affetsin inşallah. Selamlar, sevgiler, saygılaryerimseniben

Ablam teşekkür ederim canım..

Kuzum kabul ediyom yaşlanıyom, bugün ablamla eskilerden, aşklardan meşklerden konuştuk. Ama yaşlandığım için mi ne ? Bunlar düştü yüreğime :)

Kabul yaşlandım, eskilerle yaşıyorum, eskiler alıp, eskiler
satıyorum. Hadi hanımlar bir eskiye 50 mandal, iki eskiye
bir çamaşır leğeni. (gerçi çamaşır leğenimi kaldı artık)
:)))

Teşekkürler, sevgiler, saygılar, selamlar (kuzu hanıma itafımdır:)

Ne mutlu günlerdi,çocuklarımızı sokağa bırakabiliyorduk.Şimdi öylemi ya
sende o mutlu günleri yaşamışsın Şanslısın yani
Bende hepinize hayırlı Kandiller diliyorum..Herşey gönlünüzce olsun İnşallah

Seninde mübarek olsun kalbim.Bütün dualarina amin canim.
Simdiki cocuklara gelince hep bir seyler eksik nedense...a.s.

teşekkür ederim, canlarım, cierlerim, pilaf üstü dönerlerim, ballı lokma tatlılarım...
herşey sizlerinde gönlünce olsun.
sizinde okuyan gözleriniz, nefesinize, yorum
yazan parnaklarınıza sağlık.
:enbuyukkk::1hug:

X