Kaynanayı Ne Yapmalı?!

E

EU1

Ziyaretçi
Gelin-kaynana çekişmesi; fıkraların, şakaların ve özellikle de dedikoduların en zengin malzemesi durumundadır. Gelinler kaynanalardan, kaynanalar da gelinlerden hep yakınırlar. Sanki kendilerinin hiç hataları, kusurları, kırıcı hareketleri yokmuş gibi.

Gelin-kaynana çekişmesinde hangisini dinliyorsanız ona hak veriyorsunuz. O zaman çözüm nedir? Ne yapmalı ki problem asgariye insin? Sakin, dengeli, huzurlu bir ilişki nasıl kurulabilir? Bu yazımızda öncelikle gelinlere sesleneceğiz.

Sevgili gelinler! Eşinize, çocuklarınıza sevgi dolu, fedakâr, uyumlu ve yürekten bağlanışınız, kayınvalidenizle bir güven duygusu oluşturacak, biricik oğlunun “emin ellerde” olduğunu düşünerek rahatlayacaktır.

İyice biliniz ki, kayınvalidenize göstereceğiniz saygı, yakınlık, içtenlik ne kadarsa, günü gelince siz de gelininizden o kadar karşılık göreceksiniz.

Öz annenizin kırıldığınız söz ve davranışları, nasıl yüreğinizde iz bırakmadan uçup gittiyse, kayınvalideniz de bu engin hoşgörü ve aftan yararlansın.

En kızgın anınızda bile terbiye ve edebinizi muhafaza edin, sabırlı olun. Mükafatınız bu dünyada huzur, ahirette ebedi saadet olarak ödenecektir.

Kendi annenizin kusurunu insanlardan özellikle eşinizden nasıl gizleme gayreti duyuyorsanız, kayınvalidenize de aynısını yapın. Fark edilir, evlat gibi sevilirsiniz.

İçinizden gelmese bile hediyeleşiniz. Zaman zaman ziyaretine gidiniz.

Herhangi bir konuda iddialaşmayın. Yumuşak bir ifadeyle “Siz de haklısınız, ama ben böyle düşünüyorum.” deyin ve susun.

“Ne” söylediğiniz kadar “nasıl” söylediğiniz de önemli. Hareket, mimik ve ses tonunuza dikkat edin.

Atalarımızın da dediği gibi:

“İyilik yap denize at. Balık bilmezse, Hâlık bilir.” Biz görmesek de “gizli kameralar” her an hayatımızı belgeliyor.

Rabbimiz, rızasını kazanmak için sarf edilen gayretleri biliyor ve zerre miktarı kadar hayır, yahut zerre miktarı kadar şer kaybolmuyor. Ayrıca neyin hakkımızda hayırlı olduğunu bizler bilemeyiz. Unutmayın.

kaynar kazana atmalı yandım gelin dedikçe altına odun atmalı:))

vallaha simdi tam da aklimdan bu cikiodu sagol
aynisi yapmali gelin yeter dedikce altina odunu atmali atmali .0

ahırdaki döşekler
birbirini itekler
kaynanamdan güzeldir de
ahırdaki eşekler"

eşimle sorunum çok:mymeka:
ama kaynanamla yok, severim ben kaynanamı , kaynanamda beni... iyilikte karşılıklıdır kötülükte....etme bulma dünyası bu dünya unutmayın...bugün ona yarın bana!

Gelinin söylediği maniler:

Kazandaki iç bakla
Mevlam yarimi sakla
Azrail gelir isen
önce kaynanamı yokla

Oğlunu bana verdin
Bumudur senin derdin
Benda sana oğul verdim
Torun sevmekten geberdin

Bağda biber kaynana
Oğlun kibar kaynana
Gerdek ertesi sabah
Yatta geber kaynana

Kaynanayı ne yapmalı
Tandıra başlık atmalı
Yandım anam dedikçe
Altına odun atmalı

Yük üstünde kediler
Miav miav dediler
İki gelin bir oldu
Kaynanayı yediler

kaynananın hırkası
İğne tutmaz yakası
Akıllı dur kaynana
Yersin gelin sopası

"Sini sini şekerim
Üstüne bal dökerim
Kaynanamın kahrını
Oğlu için çekerim

Maniye maraz derler
Güzele kiraz derler
Senin gibi kaynanaya
Küllükteki horoz derler

Çarşıdan aldım lahana
Kıydım koydum sahana
Hiç ömrümde görmedim
Böyle cadı kaynana

yaw o kaynanalar olmasa sizler o çok kıymetli kocalarınızı nerde bulacaktınız:mymeka: :mymeka:
bide merak ediyorum oğlunuz varmı?:dance::dance:
niye oynuyorum bilin bakalım bu soru üzerine:))

daha çok var hepsini yazıcam buraya:) iyiki kaynanam burayı bilmiyor

kaynanalar adam gibi dursa onu başa taç etmeyide bilirim yerin dibine sokmayıda bilirim.dildir sevdiren dildir soğduran rahmetli anneannem lafı.

insan olsa canımı alsın ama kadın susutukca tepeme çıkıyor canım onunkisi analık yapmak değil kendini tanıtıp dediğini yaptırmak kabul bu dünya etme bulma dünyası oda bulacak mevlasını bende gelinime kötü davranırsam allah banada versin ama kabul edin arkadaşlar biz kaynanaları kötülediğimiz için kötü değil onlar,gercekte bir çoğumuza hak etmediğimiz kadar iğrenç davrandıkları için kötüler bizimle tek dertleri oğullarını bizden kıskanmaları

insan olsa canımı alsın ama kadın susutukca tepeme çıkıyor canım onunkisi analık yapmak değil kendini tanıtıp dediğini yaptırmak kabul bu dünya etme bulma dünyası oda bulacak mevlasını bende gelinime kötü davranırsam allah banada versin ama kabul edin arkadaşlar biz kaynanaları kötülediğimiz için kötü değil onlar,gercekte bir çoğumuza hak etmediğimiz kadar iğrenç davrandıkları için kötüler bizimle tek dertleri oğullarını bizden kıskanmaları

:1hug:Şeniza.s.

Öz annenizin kırıldığınız söz ve davranışları, nasıl yüreğinizde iz bırakmadan uçup gittiyse, kayınvalideniz de bu engin hoşgörü ve aftan yararlansın.

En kızgın anınızda bile terbiye ve edebinizi muhafaza edin, sabırlı olun. Mükafatınız bu dünyada huzur, ahirette ebedi saadet olarak ödenecektir.

işte böyle canlarım.eşini seven kadın, eğer çok kötü değilse kayınvalidesini de sever bence.

çok güzel bir yazıda bu her kayınvalide için geçerli değil bence...yani insanın içinden gelmezki kötü kaynanalar ,için bunları yapmak...

evin kedisi ne oldu ?nasılsın şimdi..doktora gidecektin...

canım gittim sonuçları bekliyorum sanırım beyinde ufak bişey bulunmuş eşime o şekilde anlatmış doktor ama ne olduğunu ne ona söylemiş nede bana anlattı cumayı bekliyorum ayrıntılı bi bilgi vermedi

X