Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ağız, Diş, Göz SGK kapsamından çıkarılıyor

 1. Konu Sahibi : gizemmm19 #1

  Ağız, Diş, Göz SGK kapsamından çıkarılıyor

  Bir kız-erkek aynı evde kalamaz cümlesi atıldı ortaya, ortalık karıştı. Peki bu süreçte neler yasalaştı, nasıl değişiklikler oldu? Buyrunuz;

  Hükümet’in “Sağlıkta Dönüşüm Programı”yla başlattığı politikalar, SGK’nın ödediği sağlık hizmetlerini sınırlayacak. Sağlık harcamalarının bir kısmını cebinden ödeyecek SGK’lılar için ilk olarak 2014’te ilk olarak göz, ağız, diş ve bazı ilaçların sigorta kapsamından çıkarılması planlanıyor.

  Kaynak Cumhuriyet Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi - Göz, ağız ve diş cepten gidecek


 2. Konu Sahibi : gizemmm19 #2
  Giriş tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  4,274
  Öyle asalak bir toplum olduk ki adamlar dalga geçer gibi oltaya bir yem atıyorlar o sırada geçirebildiğini geçiriyorlar.
  Sağlık hizmetleri de bedavaydı değil mi bas bas bağırıyorlardı...Muayene ücreti 6 lira reçete parası 2 lira.Üzerine de ilaç kesintisi..Özelleri söylemiyorum bile.
  Bunlar iyi günler..

 3. Konu Sahibi : gizemmm19 #3
  Giriş tarihi
  Mar 2013
  Mesajlar
  3,147
  Türk Tabipler Birliği'nin hükümete verdiği yanıtlara hiç baktınız mı? Sağlık politikası yalanları;

  1. Yalan: İstediğim hastanede tedavi oluyorum.
  Gerçek: Sağlık sigortalı hastalar eskiden öncelikle devlet ve üniversite hastanelerinde, sevk almak koşuluyla da sözleşmeli özel hastanelerde tedavi olabiliyorlardı. Evet, şimdilerde hepsinde değil ama Sosyal Güvenlik Kurumu'yla sözleşme imzalayan özel sağlık kurumlarında tedavi olabiliyorlar. Yalnız küçük bir sorun var; taburcu olurken önlerine konulan milyarlarca liralık faturayı ödeyebilmeleri gerekiyor!

  2. Yalan: Hastanelerde rehin kalma ayıbına son verdik.
  Gerçek: Evet, hastaneler faturayı ödeyemeyen hastaları artık rehin almıyor. Hastaya senet imzalatılıyor, sonra icra memurları geliyor. Ödeyemeyenlere de hapishane yolu görünüyor.


  3. Yalan: Genel Sağlık Sigortası Yasası çıkardık. Artık herkesin sağlık sigortası var.
  Gerçek: İşsizlik sigortasından yararlanamayan işsizler, kayıtdışı sektörde çalışanlar, primini ödeyemeyen esnaf ve sanatkârlar, primini ödeyemeyen çiftçiler, 18 yaşını dolduran ve çalışmayan kız çocukları genel sağlık sigortasından yararlanamıyor.


  4. Yalan: Genel Sağlık Sigortası primini ödeyemeyen vatandaşların primlerini devlet ödeyecek.

  Gerçek: Yasaya göre aylık geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan her vatandaş prim ödemek zorunda. 1 Ocak 2012'den itibaren fakirlik testinden geçemeyen milyonlarca vatandaşın yeşil kartı iptal edilecek.

  5. Yalan: Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanılacak.
  Gerçek: Sağlık hizmeti alabilmek için düzenli olarak genel sağlık sigortası primi ödemek yetmiyor. Ayrıca katılım payları ve ilave ücret ödemek gerekiyor.


  6. Yalan: Genel Sağlık Sigortası bütün sağlık harcamalarını karşılayacak.
  Gerçek: Sigortalı vatandaşlara verilecek hizmetlerin kapsamı, miktarı ve süresi sosyal güvenlik kurumu tarafından sınırlanabilecek. Temel teminat paketi dışında kalan hizmetler için "tamamlayıcı sigorta" yaptırmak veya cepten ödemek gerekecek.


  7. Yalan: Sigortalılar sadece ayaktan muayenelerde katılım payı ödeyecek.
  Gerçek: Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda 2009 yılında yapılan değişikliğe göre bundan sonra hastaneye yatanlar da, ameliyat olanlar da katılım payı ödemek zorunda kalacak.


  8. Yalan: Muayene katılım payı sadece 2 TL olacak.
  Gerçek: Genel Sağlık Sigortası'nın yürürlüğe girdiği daha ilk gün muayene ücretlerine zam yapıldı. Uygulama yargıdan döndü ama hükümet yeni bir düzenleme yaparak muayene ücretlerini % 650 arttırdı. (Aile hekimliği muayeneleri için getirilen 2 TL katılım payı yargı tarafından tekrar iptal edildi.) Artık her bir muayene için devlet hastanelerinde 8, özel hastanelerde 15 TL muayene ücreti ödeniyor. Üstelik, bu düzenlemelerle, daha önce muayene ücreti ödemeyen SSK'lı aktif çalışanlar, yeşil kartlılar, kamu çalışanları ve emeklileri ile aile bireyleri de artık ücret ödemek zorundalar.

  9. Yalan: 18 yaşın altındaki çocuklar koşulsuz olarak genel sağlık sigortası kapsamına alındı.
  Gerçek: Annesi, babası sigortalı olmayan ve yeşil kart alamayan ailelerin çocukları Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanamıyor.


  10. Yalan: 18 yaşın altındaki çocuklar için bütün sağlık hizmetleri ücretsiz.

  Gerçek: 18 yaşın altında da olsa bütün hastalar katılım payı ve ilave ücret ödemek zorunda

  Diğer maddeleri görmek için TTB'nin sitesine gidebilirsiniz...
  Sağlıkta Hayaller / Yalanlar ve Gerçekler | Türk Tabipleri Birliği

 4. Konu Sahibi : gizemmm19 #4
  Giriş tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  17,424
  Sonunda bunu da mı yapıyorlar???
  Yıllar önce maaşlar direk iş yerlerinin muhasebesinden alınırdı. Sanırım 2008 de bankadan almak zorunlu hale geldi. Neden bizim haklarımızı korudukları için mi??!!!!! Asla!!!! Gelir vergisini son damlasına kadar almak için. Şimdi özellikle bu son iki ay gelir vergisi kesintileri tavan olmuşken; kıdem tazminatlarını kırpmaya çalışıyorlar. Nasıl adalet bu?!!!!! Hem yıllardır vergimi alıyorsun çatır çatır şimdi de tazminat hakkımı yiyorsun. Bu yasa da çıkarsa artık diyecek bir şey kalmıyor.

 5. Konu Sahibi : gizemmm19 #5
  Giriş tarihi
  Aug 2013
  Mesajlar
  4,286
  bazıları devlet hastaneleri de ücretsiz sanıyo ama eczaneye bi gidiyosunuz sizden her muayene için 5 lira istiyolar sanki eczanenin işi tahsildarlık, rutin hamilelik kontrollerim için özel bi hastaneye gidiyorum batmanda, muayene ücreti 12 tl, eşimde göz muayenesi olacaktı onun için ise 25 tl ödedik

Benzer Konular

 1. Emla Kremi SSK karşılıyor
  By Azalea in forum İstenmeyen Tüyler
  Cevaplar: 87
  Son Mesaj: 05-12-2010, 03:10
 2. Cevaplar: 45
  Son Mesaj: 20-09-2008, 22:24
 3. Sgk Da Yeni çikan Kanun
  By gülüm12 in forum Hukuk Köşesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-04-2008, 13:30
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-03-2008, 13:34
 5. SSK artık tüp bebek uygulamasını karşılıyor
  By CimcimeCeyda in forum Tüp Bebek Özel Bölüm
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 28-09-2007, 09:16

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.