Anne - Çocuk

6 Hamilelik Belirtisi Nedir? Kasık Ağrısı Nasıl Olur?

Hamileliğin belirtisi olarak gösterilebilecek ilk şey reglinin gecikmesidir. Fakat yalnızca adet gecikmesi ile hamilelik anlaşılamaz. Farklı nedenlerden dolayı da regli kanaması olmayabilir. Bunun yanı sıra mide bulantısı da yine bir hamilelik belirtisidir. Gebe kalan pek çok kadın hamileliğinin başlangıcında mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşar. Hamilelik belirtileri akıntı da olabilir. Kanamalar ve hafif lekeli akıntılar hamilelik döneminin başlangıcında olabilir. Bunların dışında hamilelik belirtileri ise şunlardır:

Hamilelik Belirtileri

  1. Baş dönmesi,
  2. Sürekli olarak yorgunluk hissetme ve uyuma,
  3. Kabızlık,
  4. Ciltte yaşanan bazı lekelenme gibi problemler,
  5. Sık idrara çıkma,
  6. Kokuya karşı hassaslaşma.

Gebelik Belirtilerinin Başlama Zamanı

Gebelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabı hamileliğin ilk haftalarıdır. Gebeliğin başladığı ilk haftadan itibaren hamilelik belirtileri de ortaya çımaya başlar. Fakat bu belirtilerin ortaya çıkışı kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı kişilerde uzun süre hiçbir belirti olmayabilir. Ayrıca her bir kadında farklı hamilelik belirtisi de olabilir.

hamilelik belirtileri

Kasık Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Kasık ağrılarının temel nedenlerinden bir tanesi hamileliktir. Hamilelikte kasık ağrıları sıklıkla yaşanır. Bu ağrılar da geleneksel hamilelik belirtilerinden bir tanesidir. Fakat kasık ağrısının tek nedeni hamilelik olmayabilir. Regli döneminde de kasık ağrıları çok şiddetli olabilir. Ayrıca yumurtalıklarda kist varsa bu da ağrıya sebebiyet verebilir. Bu yüzden kasık ağrısı yaşayan kişilerin diğer belirtileri de takip etmesi gereklidir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi iki şekilde yapılabilir. Bunlardan bir tanesi idrar testi bir diğer ise kan testidir. Evde hamilelik testi yapmak isteyen kişiler idrar testine başvurmalıdır. Hastanelerde ise kan testi yapılır. İdrar testinde yanılma payı daha yüksektir. Bu yüzden de hastaneye gelinerek kan testinin yapılması tavsiye edilir.

Hamilelik Belirtileri İle İlgili Diğer Konular;

Etiketler

Bir Yorum

Başa dön tuşu
Kapalı