Reklam
Anne - Çocuk

Bebeklerde Reflünün Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Reflü nedir?

Bebeklerde reflü görülmesi; çok ciddi bir durum olmasa da yine de bebeğin yaşam kalitesini etkileyen ve bebeğe zorluk çıkartan fizyolojik bir hastalıktır.

Bebeklerde Reflü nedir?

Bebek reflüsü kusma ile kendisini göstermektedir. Reflü halk arasında mide yanması diye adlandırılann yetişkinlerden kıyasla bebeklerde daha çok görülmektedir. Bebeğinizde reflü var ise biberon yerine kaşıkla beslemenizi öneririz.

Başını dik tutun ve anne sütüyle az ama sık beklemelisiniz. Sık gaz çıkarma ve aşırı salya var ise dikkat etmelisiniz. Kusmalar şiddetli ise mutlaka çocuk doktoruna başvurun. Emziren anneler kafein ve sigaradan uzak durmalıdır. Bebeğinde reflü olan anneler için Tıklayın !

Bebeklerde Reflünün Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde görülen reflünün belirtileri şunlardır:

  • Günde birkaç kez veya bir kez, beslendiği zaman dilimi içerisinde veya sonrasında aldığı sütü tükürmesi
  • Beslenmeyi reddetmesi, beslenme esnasında geğirmesi veya beslenme sırasında boğulma durumu yaşaması
  • Kalıcı hıçkırığının oluşması veya öksürük nöbetinin olması
  • Beslenirken çok fazla ağlaması ve normal zaman diliminde de fazla ağlaması
  • Kulak enfeksiyonlarını sık yaşaması
  • Çok salya gelmesi
  • Aşırı kusma

Bebek Reflüsünün Nedenleri Nelerdir?

Bebeğin yemek borusu, yaşadığı bebeklik dönemi içerisinde gelişimini sürdürür. Aynı zamanda mide ile sindirim borusunu ayıran kapakçıkların da gelişimi hala sürüyor olur. Dolayısı ile henüz gelişimini tamamlamamış bu bölgeler yüzünden mide sıvısının yemek borusuna kaçması sonucu bebeklerde reflü ortaya çıkar.

Süt alerjisi olan bir bebeğin de vücudu süte karşı reflü belirtileri ile tepki gösterebilir. Bu durum fark edildiğinde müdahale edilmelidir. Dilerseniz Süt Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir? adlı konumuza göz atabilirsiniz

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı