Anne - Çocuk

Çocuk Romatizması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri, Tedavisi

Çocuklarda romatizma belirtileri nelerdir? yada çocuk romatizması nasıl anlaşılır?  Çocuğunuzun devamlı yüksek ateşi ve yürüme güçlüğü gibi sorunları varsa yazımızı inceleyebilirsiniz.

Romatizmanın çocuklarda görülmesi durumunda tedavisi mutlaka bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Türkiye’de her 1000 çocuktan 64’ünde görülen romatizma, iltihaplı olması halinde çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun için çocukta bazı belirtiler ortaya çıkar çıkmaz bir sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli romatizma testleri yapılmalı, acilen tedaviye başlanmalıdır.

Çocuklarda Romatizmanın Belirtileri

Ailelerin büyük endişesi romatizma nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilmektedir:

 • Sık sık görülen eklem ağrısı
 • Kaç güçsüzlüğü
 • Arada tekrarlanan, düşmeyen ateş
 • Saç dökülmesi
 • Ağızda sık çıkan aft
 • Çocuklarda yürüme güçlüğü,
 • İleri evrede kemik yapısında bozulmalar,
 • Deride döküntü,
 • Uzun süreli yüksek ateş,
 • Eklemlerde oluşan kronik ağrılar,
 • Bacaklar ve baldırların ön tarafında ağrı,
 • Genellikle çocuklar ağrılı bölge olarak diz ve ayak bileği arasındaki bölgeyi gösterirler.
Çocuklarda Romatizmanın Belirtileri
Çocuklarda Romatizmanın Belirtileri

Çocuklarda romatizma belirtilerindendir. Burada bahsedilen eklem ağrısını, özellikle 9- 10 yaş itibariyle görülen büyüme ağrısı ile karıştırmamak gerekir. Bu eklem ağrısı, kısa süreli kramplar halinde ortaya çıkar.

Oysa büyüme ağrısının yarım saat süren ve yayılan hafif ağrılar olduğu bilinmektedir. Bunun yanında büyüme ağrısının en fazla hissedildiği bölgeler bacaklar, baldır, bacak önü kısımlarıdır. Hafif masajlarla geçen ve aktiviteyi etkilemeyen bu ağrıların aksine romatizma ağrısı belde ve bileklerde de görülebilir ve günlük aktiviteyi olumsuz etkiler.

Çocuk Romatizması Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda gelişen bazı rahatsızlıkların teşhisi aile için zordur. Çocuk şikayetlerinin ne olduğunu bazen kendisi söyleyemeyebilir. Dışarıdan sizin anlayabileceğiniz belirtiler ile çocuk romatizmasını erken farkedebilirsiniz. Eğer buradaki belirtiler varsa vakit kaybetmeden çocuk doktoruna gitmelisiniz.

Çocuklarda az rastlanan bu yüzden ilk olarak akla gelmeyen çocuk romatizması erken evrede fark edilmelidir. Genellikle romatizmal hastalıkların ileri yaşlarda geliştiği varsayılıyor ancak durum bazen değişebiliyor.

Çocuklarda gelişebilen bu hastalık daha kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Tamamlanmamış kemik gelişimi ile bu hastalıktan en çok etkilenen kemik yapısı oluyor. Tedavi çocuk ramatolaji merkezleri ile yürütülüyor.

Çocuklarda Romatizma Tedavisi

Romatizma tedavisi mutlaka donanımlı bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Verilen ilaçların zamanında alımı oldukça önemlidir. Erken teşhisin önemi unutulmamalı, çocuklarda meydana gelen şikayetlere mutlaka kulak verilmelidir.

Çocuklarda Romatizma Tedavisi
Çocuklarda Romatizma Tedavisi

Erken teşhis sayesinde çocuklar, çocukluk romatizmasının sakatlık ve kalıcı hasar gibi olumsuz sonuçlarından kurtulabilmektedir. 6 haftadan fazla süren ağrı ve sık tekrarlayan ateş durumunda çocuk mutlaka laboratuar testinden geçmelidir. Çocukluk romatizması zamanında tedavi edilmezse ne olur? forum konumuza göz atabilirsiniz.

2 Yorum

Başa dön tuşu