Anne - Çocuk

Çocuklarda Uyku Saati Nasıl Olmalıdır?

Yaş Gruplarına Göre Çocuklar Ne Kadar Uyumalıdır?

Çocuklarda uyku saati düzenlenmesi ebeveynler tarafından dikkat edilmesi bir süreçtir. Düzenli ve yeterli uyku çocuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir.

Düzenli Uyumayan Çocuklarda Neler Olur?

Yaş gruplarına göre ihtiyaç duyulan sürelerde uyumayan çocuklarda;

 • Gelişim bozuklukları,
 • Öğrenme güçlüğü,
 • Hafıza problemleri,
 • Dikkat eksikliği

Gibi problemler gözlenebilmektedir. Özellikle yeni doğan döneminde yapılan yanlışlar çocukların uyku düzeninin bozulmasına neden olmakta ve çocukların ihtiyaç duydukları uyku düzeninin sağlanamamaktadır. Çocuğun uyku saatlerinin ne kadar olduğu ve uyku saati düzene girmeyen çocuklarda hangi yöntemlerin uygulanması gerektiğini öğrenerek siz de çocuğunuzun gelişimi için gerekli uykuyu almasını sağlayabilirsiniz.

Yaş Gruplarına Göre Çocuklar Ne Kadar Uyumalıdır?

Çocukların uyku saatleri yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Büyüdükçe çocukların uyku saatleri azalmakta ve yetişkinlik döneminde bizler gibi 6 ila 8 saate kadar gerilemektedir. Çocuğunuzu ilk kucağınıza aldığınız andan itibaren;

 • 0 – 2 ay döneminde günde 11 ila 18 saat,
 • 2 – 12 ay döneminde günde 14 ila 15 saat,
 • 1 – 3 yaş döneminde 12 ila 14 saat,
 • 3 – 6 yaş döneminde 10 ila 12 saat,
 • 7 – 12 yaş döneminde 10 ila 11 saat,
 • 13 – 18 yaş döneminde 8 ila 9 saat

Uykuya ihtiyacı bulunmaktadır.

Çocuklarda Uyku Saati
Çocuklarda Uyku Saati

Çocuklarda Uyku Saati Düzeni Nasıl Olmalı?

0-2 ayda bebekler günün 18 saatini uyuyarak geçireceklerdir. 1 yaşına kadar 13 saatin altına inmeyen uyku, 2 yaşta yerini 12 saate bırakırken, uyku eğitiminde 2 yaşta küçük tökezlemeler görülebilir. 2 yaşın inat ve bağımsızlık dönemi olduğu düşünüldüğünde 2 yaşındaki çocuğun uyku problemi olağan karşılanacaktır. Bu yaşta çocuk anne baba ile inatlaşmaya meyilli, gereksiz yere ağlama krizleri geçirebilen bir yapıdadır. Bu krizler kendini uyku konusunda da göstereceğinden, uyku eğitimine bu yaşlarda başlanması önerilmemektedir. Günde 12 saate düşen 3 yaşındaki çocuğun uyku saatleri, 7 yaşına kadar bu şekilde devam edecektir. Bu yaşlarda çocuğun öğlen uykusu uyuması tavsiye edilir. 7-12 yaş arası 10 saate düşen uyku, 8-18 yaşta günlük 8 saatte kalır.

Çocukların Uyku Problemi Nasıl Aşılır?

Bazı ebeveynler çocuklarının hiç uyumadığı ile şikayet etmekte ve çocuğun uyku problemi nasıl çözülür sorusuna yanıt aramaktadırlar. Öncelikle küçük yaşlarda uyku düzeni oturtmaya çalışılması ve çocuğun uyumama sorununun herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda tıbbi muayeneye başvurulmasının ardından çocuklara uyku zamanı rutini geliştirilmesi gerekmektedir. Uyku rutini geliştirmede;

 • Banyo yaptırmak,
 • Dişlerini fırçalamak,
 • Pijamalarını giydirmek,
 • Oda ışıklarını kapatarak sessiz bir ortam sağlamak,
 • Hikaye okumak,
 • Çocuğunuzla birlikte yatağa girmek

Faydalı olan uygulamalardır. Uyku rutini oluştururken sallama veya memede uyutmadan kaçınılmalıdır. Aksi taktirde çocuklar uyumak için bu iki alışkanlığı rutin olarak benimseyerek yukarıdaki yöntemlere karşılık vermezler.

Çocuklarda İdeal Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Çocuk için ideal uyku düzeni, günlük hayatında huy değişimine, iştahına ve hayatının ritmine en iyi şekilde uyum sağlayacak bir düzen olmalıdır. Uykunun çocuklarda iştahtan karaktere kadar her alanda başlıca etken olduğu unutulmamalıdır. Çocuk günlük yaşamını olumlu şekilde devam ettirebiliyor, ani davranış değişimleri yaşamıyor ve mutlu olduğu görülüyorsa uykusunun onun için yeterli olduğu söylenebilmektedir.

Çocuklarda Uyku Saati Düzeninin Ayarlanması

Uyku eğitimi için aileler resimli tablolardan yararlanabilmektedir. Çocuğun zamanında uyuduğu günlere gülen surat yada kalp gibi sticker yapıştırılabilir. 2 yaş çocuğunun uyku tablosu daha büyük resimli iken, 4 yaşta küçültülmelidir. Böylece çocuk sorumluluk duygusunu hissedecektir.

İlgili Konular;

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı