Anne - Çocuk

Doğum sonrası kilo vermek

Anne sütü ile doğum sonrası kilo vermek Hamilelikte ‘sütüm bol olsun’ diye bol bol yemek yemekten çekinmeyen anneler, doğum sonrasında ise aldıkları kiloların telaşına düşüyor. Annelerin doğum sonrası hızlı kilo verme isteğiyle düşük kalorili diyetlere yönelmesi aksine kilo vermeyi zorlaştırıyor. Üstelik sağlıksız beslenme anne sütünün miktarını ve kalitesini de azaltıyor.Dünyanın en değerli besini şüphesiz anne sütü. Yapılan tüm araştırmalar anne sütünün bebeğe, emzirmenin de anneye mucizevi faydalarını ortaya koyuyor. Günde ortalama 500-800 kalori enerji harcamayı sağlayan anne sütü daha kolay kilo verilmesine yardımcı oluyor. Doğum sonrası sağlıklı kilo vermeyi sağlayacak ilk faktörün bebeği sık sık emzirmekten geçiyor. Bebeğinizi sık sık emzirerek bir yandan minik yavrunuzun büyüme ve gelişimine katkı sağlarken diğer taraftan da sağlıklı kilo verebilirsiniz. Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenme ile 9-12 kg alınması durumunda, doğumun ardından bol bol emzirerek fazla kilolardan kurtulmanız mümkün.Hamilelik sonrasında vücudun süt yapımını artıracağı düşünülerek fazla tüketilen;şerbetler, tatlılar, aşırı karbonhidrat ve yağ içeren besinler ise sadece kilo almanıza neden oluyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme ve bebeği sık sık emzirme hem fazla kilolardan kurtulmayı hem de vücudun süt yapımını artırmasını sağlıyor.

Doğum sonrası kilo vermek
Doğum sonrası kilo vermek

Kulaktan dolma bilgiler kilo aldırıyor..
Aile büyükleri ve arkadaş çevresinden edindikleri kulaktan dolma bilgilerle de şekerli ve yağlı besinleri bolca tüketebildiklerini, bunun sonucunda kilo alımının kaçınılmaz olduğu bir gerçek.Kimi annelerin de doğumun hemen ardından fazla kilolarından kurtulma telaşı ile hareket ettiklerini ve bilinçsiz diyet planları uyguladıklarıda bir okdar yanlıştır. Bilinçsiz diyetler sonucunda vücudun süt üretiminin ve kalitesinin azaldığını, annenin de kas kayıpları ve kilo alımı ile karşı karşıya kaldığı görülür.
İlk 6-8 hafta kilo vermeye çalışmayın!
Doğum sonrası fazla kiloları sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeden vermek son derece önem taşıyor. Yeni doğum yapan annelerin hızlı kilo vermeyi hedeflememeleri gerekiyor..Doğumdan sonra ilk 6-8 haftada vücudun kendisini toparlamaya ihtiyacı vardır. Bu süreçte kilo vermeye çalışmak anneyi daha çok strese sokarak ve vücudun süt yapımında azalmaya yol açmaktadır.Emziren bir anne için aylık 1-2 kg. kilo kaybı hedeflenmelidir. Hekimin izni ile annenin hafif yürüyüşler ve egzersizler yapması hem sıkılaşmayı hem de kilo kaybını hızlandıracaktır.
Sütü artırıp kilolardan kurtulmak için önemli tüyolar
Emziklilik döneminde hem vücudun süt yapımını artırmak hem de sağlıklı kilo vermek için;
Güne kahvaltı ile başlamak ve her sabah mutlaka bir yumurta tüketilmeli.
Kahvaltıda ;tahin-pekmez,bal veya meyvelerden şeker ihtiyacınızı karşılayabilirisiniz.
Günde üç ana üç de ara öğün tüketilmeli; protein ve kalsiyum açısından her öğünde süt ve süt ürünleri ihmal edilmemeli.
Her gün bir öğünde et, tavuk veya balık gibi protein kaynaklı besinlerden birisi bulunurken et yemeklerinin yanında bir miktar yeşil yapraklı taze sebze, salataya yer verilmeli.
Günde 3 litre su tüketimi çok önemli.
Kompostoya şeker eklenmemeli,
Çay-kahve tüketimi sınırlandırılmalı.
Gazlı içeceklerden kaçınılmalı.
Haftada iki üç kere kurubaklagil yemekleri tüketilmeli
Tatlılar, şekerli besinler ve beyaz un ile hazırlanmış hamur işlerinden kaçınılılmalı.Tatlı tercihini;sütlü veya meyveli hafif tatlılardan yapılmalı.
Karbonhidrat kaynağı olarak tam buğday unu ile hazırlanmış ekmek, makarna,bulgur ,kinoa,karabuğday ve tam tahıl ürünlerinin tercih edilmeli.
Doğal kurutulmuş meyveler ve kavrulmamış badem,fındık,ceviz tüketilmeli
Hem anneyi hem bebeği rahatlak için rezene,kimyon,ıhlamur çayları annenin tüketimi için uygun olacaktır.

Dyt. Pakize Gizem AKGÜL

Başa dön tuşu