Emzirme Atleti Nasıl Seçilir? Avantajları Nelerdir?

Emzirme atleti seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; emzirme atletinin karın ölçüsüne göre değil, göğüs ölçüsüne göre seçilmesidir. Çünkü doğum sonrasında zaten kişinin karın şişliği biraz daha ineceği için, göğüs ölçüsüne göre alınan emzirme atletinde rahat edecektir. Emzirme atletini doğum öncesinde alacak olan kişinin; hamileliğinin 35. veya 36. haftasında alması gerekmektedir. Çünkü kişinin ancak hamileliğinin bu döneminde göğsündeki süt bezleri gelişimini tamamlamış olur. Ayrıca doğuma kadar ve doğum sonrasında da bu ölçü aynı kalır.

Emzirme Atleti Mi Emzirme Sütyeni Mi?

Eğer kişi yaz aylarında doğum yapmış ise ve kolay üşümüyor ya da kolay hastalanmıyor ise; emzirme sütyeni kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak kişi kolay hasta olabilen bir yapıya sahip ise ve doğumunu yaz aylarında yapmamış ise emzirme atleti giymesi daha çok tavsiye edilir. Anneler lohusalık döneminde hassas olduğu için, doğumun hemen sonrasında emzirme atleti giymelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca ilk 40 gün boyunca da emzirme atleti giyilebilir. Göğüs kısmı rahatlıkla açılabilen ve dikişsiz olan atletler annelerin tercihleridir.

emzirme atleti secimi

Emzirme Atletinin Avantajları Nelerdir?

Emzirme atletinin bilinen avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Bebeğin daha kolay emzirilebilmesi için, göğsün rahatlıkla dışarı çıkartılabilmesine müsaade eden bir tasarımı vardır.
  • Bebekler hassas oldukları için ve emzirme atleti direkt bebeklerle temas ettiği için, ayrıca kişinin kendi vücudu ile de temas ettiği için; antialerjik kumaşlar kullanılarak yapılmaktadırlar. Dolayısı ile kullanım için gayet uygunlardır.
  • Uzmanların yaptığı araştırmalara göre; sütyen kullanan kadınların göğüs kısmını sütyenler sıktığı için, süt bezlerinde tıkanma ve bundan dolayı da sütlerinde azalma durumu meydana gelmektedir. Fakat emzirme atletlerinin sütyen kısımları göğüs kısmını sıkmadığı için sütte bir azalma meydana getirmez.

İlgili Konular;