Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nelerdir?

Hamileliğin ilk haftası belirtilerinden bir tanesi mide bulantısıdır. Hamilelik belirtileri ilk hafta çoğu kadın hamile olduğunu reglisinin gecikmesinden anlar.

Fakat regli dönemine daha zaman varken hamile kalınabilmesi de mümkündür. Böyle bir durumda da farklı belirtiler ile gebe kalındığı anlaşılabilir.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nelerdir?

Hamileliğin en önemli belirtisi de mide bulantısıdır. Gebeliğin ilk haftalarında kadınlarda sıklıkla midede yanma, bulantı ve kusmalar meydana gelir. Bunun dışında iştahın açılması da yine gebelik göstergelerinden bir tanesidir.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta
Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Hamileliğin ilk haftasında görülen belirtiler şunlardır:

 • Adet döneminde gecikmenin meydana gelmesi
 • Kişinin mide bulantısı hissetmesi ve buna bağlı olarak da kusması
 • Yiyeceklerin kokularından, görüntülerinden veya tatlarından tiksinmesi
 • Durup dururken herhangi bir yiyeceği aşermesi
 • Halsizlik ve yorgunluk hissetmesi, buna bağlı olarak da sürekli bir uyku halinde olması
 • Sık sık idrarını yapma isteği duyması
 • Ağzında metalik bir tat hissetmesi
 • Göğüslerinin görünüşünde ve göğüslerinin dokusunda değişiklikler meydana gelmesi ve göğüslerinin hassaslaşması
 • Pelvik bölgesinde duyarlık hissi hissetmesi
 • Kokulara karşı genel bir duyarlılığının oluşması
 • Duygusal olarak değişimler yaşama,
 • Koyu renkli akıntıların olması,
 • Göğüslerde hassasiyet.

Fakat bunlar yüzde yüz hamilelik belirtileri değildir. Farklı rahatsızlıklar da bu şikayetlere yol açar. Bu yüzden hamilelik testi de yapılması gereklidir.

Gebelik Testleri

Gebelik testleri idrar ve kan alma yoluyla yapılır. Hamilelik belirtilerine sahip olan kişiler eczaneden hamilelik testi alabilir ve bu testi evlerine uygulayabilir. Evde uygulanan bu hamilelik testi idrar ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kan testi ile de hamilelik anlaşılır.

Hamilelik testi
Hamilelik testi

Şayet hastaneye hamilelik şüphesi ile gidilmişse kan testi yapılır. Bu kan testinin sonucuna göre de hamile olup olunmadığı anlaşılır. Evde Karbonatla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? konumuz belki yardımcı olur.

Hangi Aşamada Doktora Gidilmeli?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabı hamileliğin ilk haftasından itibarendir. Fakat herkeste aynı şekilde belirtiler olacak diye bir şart yoktur. Bazı kişiler aradan birkaç hafta geçmiş olmasına rağmen hamile olduğunu anlamayabilir.

Fakat hamilelik belirtilerine sahip olduğunu düşünen bir kişi ilk olarak teste başvurmalıdır. Bu test evde de yapılabilir. Hamile olduğu anlaşılan bir kişi de doktora başvurmalıdır. Bu sayede bebeğin sağlığına ilişkin detaylı bir kontrol yapılabilir ve annenin uyması gereken şeyler hakkında doktordan bilgi alınabilir. Dilerseniz En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? yazımıza göz atabilirsiniz.

ilk hafta gebelik belirtisi
ilk hafta hamilelik belirtisi

İlk Hafta Hamilelik Kan Testinde Belli Olur Mu?

İlk hafta içerisinde gebeliğin kan testinde belli olma ihtimali vardır ancak kesin belli olabileceği söylenemez. Eczanelerden alınan ve idrar yolu ile yapılan testlerde de belli olmama ihtimali vardır.

Kişinin hamileliğinin üzerinden 1 hafta geçmesi ve kan testi yaptırması sonucunda ise kan testinde sonuç pozitif görülebilir. Bilinmeyen Hamilelik Belirtileri Nelerdir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Gebelik Haftası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gebelik haftası hesaplamasına göre; kişi hamileliğinin ilk iki haftasında hamile sayılmaz. Aksine bu dönem hamileliğe hazırlık dönemi olarak adlandırılan bir dönemdir. Kişinin hamileliğinin ilk haftası ise; son adet döneminin başlangıcı referans alınarak hesaplanır.

Gebelik Haftası Hesaplama
Gebelik Haftası Hesaplama

Yani 40 haftanın başlangıcı kişinin son adet döneminin başlangıcına denk gelir. Fakat kişinin hamileliğinin ilk 2 haftasında gebe sayılmamasının nedeni ise esas gebe kalmanın, son adet kanamasının başlangıcının üzerinden 2 hafta geçtikten sonra olabilmesidir.

Hamilelik Belirtileri İle İlgili Diğer Konular;