Anne - Çocuk

Hızlı Hamile Kalmak İçin 9 Öneri

Hızlı Hamile Kalmak İçin 9 Öneri yazımızdaki uzman tavsiyelerine uyarak, çocuk olma şansınızı artırabilir, anne ve baba olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Hamile kalamamak, çocuk sahibi olamamak günümüzde kadınların en önemli sorunlarından biri.
Hamile kalma şansını etkileyen pek çok faktör vardır. Hızlı Hamile Kalmak İçin 9 Öneri yazımızdaki uzman tavsiyelerine uyarak, çocuk sahibi olma şansınızı artırabilir, anne ve baba olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Hızlı Hamile Kalmak İçin 9 Öneri

Düzenli Seks
Uzmanlar düzenli seksin çocuk sahibi olma şansınızı artıracağını bildiriyor.
Sık birliktelikle kadının bağışıklık sistemi spermlere alışıyor ve kadının döl yatağında spermlerin tutunması daha kolay hal alıyor.
Düzenli seksle bağışıklık sistemine alışan kadın vücudu, yumurtayla dölenmeyi sağlıyor.
Bu sayede sorunsuz bebek sahibi olunabiliyor.

hamile kalmak istiyorum
hamile kalmak istiyorum

Sigarayı Bırakın
Sigara içmek özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar ve evlat sahibi olmak isteyen erkekler için kaçınılması elzem şeylerdendir.
Sigara bedenin oksijen alımını düşürerek, kanın oksijenle beslenmesini önlüyor,
bu durum kadınlarda yumurta üretimini, erkeklerde ise sperm sayısını düşürüyor.

Kilonuzu Koruyun
Obezite, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin önünde büyük engel oluşturuyor.
Öyle ki Vücut Kitle İndeksi 29’un üzerinde olan kadınlarda her birim artışta, hamile kalma oranında yüzde 4’lük azalma oluyor.
Kilonuzdaki dalgalanmalar, österojeni düzensiz hale getiriyor bu da hamile kalmanızı güçleştiriyor.

Stresten Uzak Durun
Ekonomik sorunlar, iş yerinde sorunlar, kahve, kola gibi kafeinli içecekleri çok tüketmek,
günlük sıkıntılar, daha pekçok şey stresi tetikleyerek ovulasyonu zorlaştırır, erkekte sperm oranını düşürür.
Doğmamış çocuğunuza vereceğiniz en büyük hediye stres kontrolünüzdür.
Yani stresinizi alacak, sizi relaks konuma getirecek şeylerle meşgul olmak.
Bu arkadaşlarınızla zaman geçirmek, spor yapmak, sevdiğiniz programı izlemek, kitap okumak, yoga yapmak, yürüyüş yapmak daha pek çok şey olabilir.

Kafein Alımını Azaltın
Gebe kalmanız zor oluyorsa veya tüp bebek yapılması planlanıyorsa kafeinli içecekler tamamen kesilebilir. Kafein, kan damarlarını büzerek rahme giden kan akımını azaltır ve yumurtanın bırakılmasını zorlaştırabilir. Kafeini birden bire bırakmak baş ağrısına neden olabilir. Bu yüzden kafein alışkanlığınız varsa onu yavaş yavaş bırakmanız daha uygun olur. Her gün bir fincan daha az içerek bunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca içemediğiniz kahvenin yerine süt koyarsanız vücudunuz için gerekli kalsiyumu da sağlamış olursunuz.

Hızlı Hamile Kalmak İçin 9 Öneri
Hızlı Hamile Kalmak İçin 9 Öneri

Yumurtlama Döngüsünü Takip Edin
Hamilelik için en uygun zamanın hesaplanması için yumurtlama (ovulasyon) döneminin belirlenmesi çok önemlidir. Bu tarihlere yakın günlerde bulunulan cinsel ilişkiler sonucunda gebelik elde edilme ihtimali daha yüksektir. Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir, yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yolu budur. Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14. günü olur, adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 14. güne denk gelir yaklaşık. Bu günden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunda 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.

Alkollü İçkilerden kaçının
Gebelik konusunda, alkol kadını ve erkeği olumsuz etkiliyor.
Hamile kalmaya çalışan kadında alkol, yumurtlamayı teşvik eden östrojen hormonunu düşürüyor.
Erkeklerde ise alkol sperm sayısını düşürerek, kadının hamile kalmasını güçleştiriyor.

Sıcak Küvetlerden saunalardan uzak durun
Erkekler için sıcak banyolar, hamamlar, saunalar, dar pantalonlar, testis fonksiyonunu sınırlıyor ve sperm sayısını düşürüyor.
Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkekler çok sıcak su altında duş almamalı, dar giysilerden de kaçınmalıdır.

Sağlıklı Beslenin
Bazı besinler yumurta kalitesini ve sperm sayısını artırır.
Günlük diyet listenize bu besinleri ekleyerek beslenmenize devam edin.
Folik asit, çinko, kalsiyum, C vitamini ve D vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenin bu gıdalar sperm sayını artıracaktır.

7 Yorum

  1. lutfen bize yardimci olun esimin tup lerinde sorun var cocuk sahibi olamiyoz tup bebekte yaptiramiyoz tupler icin ne iy geli bize yardimci olun

  2. Ben biran once hamile kalmak istiyam lutfen baan seleyin benim hamile kalmam icin ne yapmam gerekir acaba

  3. İkibucuk aylık hamileyken bebeyimi dusurdum çok isdiyoruz buaydan uc ay olucak ins bebeyimiz olur yine ins rabbim ne zaman olur aceba

  4. Mrb 17 yaşındayım ve eşimle ilişkiye girdiğimiz zaman 3 yada 4 kere bosaliyorum . ilk adet bitiminden 1 hafta sonra iliskiye girdik 2 yaa 3 kere bosldim. Birkac gun sonra Kiz arkadasimda mide bulantısı baş dönmesi gb seyler oldu test yaptik ve negatif cikti daha sonra adet gördü bundan 20 25 gun önce adetli yapmamız soylendi eşim adetliyken yaptık iki gün boyunca 5 kere bosalmisimdr bu ayin bu ayin 13ünde adet günü ama karın agrisindan yorgunluktan başka belirti yok ne yapacağımızı sasirdik bir yardim edin

Başa dön tuşu