Anne - Çocuk

İdeal Bebek Bakıcısı Nasıl Olmalı?

Modern zamanda ideal bakıcıdan beklenen özelliklerin neler olduğunu Uzman Pedagog Nilçin Doyran Bengisu anlattı.

İdeal bebek bakıcısı her anne için farklılık gösterse de ortak beklenti bakıcının şefkatli, güvenilir ve deneyimli olmasıdır. Kısacası işe giderken gözünüzün arkada kalmayacağı birisi olmalı. Bebeğin sadece yemeğinin yedirilmesi, altının değiştirilip uyutulması artık günümüz koşullarında yeterli değildir ve birçok araştırma da bunu destekler niteliktedir. Bebeğin bunlar dışında gereksinimlerinin olduğu ve bunların da karşılanması gerektiği unutulmamalıdır.

Modern zamanda ideal bakıcıdan beklenen özellikler

Bebekle oyun oynamalı, masal okuyarak onun dil gelişimine katkıda bulunmalı, sorduğu soruları cevaplamalı, davranış problemlerini çözebilmeli ve tüm bunları göz kontağı kurarak yapmalı. İş arasında çocukla ilgilenmemelidir. Bebekle konuşup, oyun oynarken coşkusunu ve duygusunu da bebekten esirgememeli. Bebeğin iletişim kurmasını desteklemeli ve sosyalleşmesi için uğraşmalıdır.

Yabancı bakıcı uygun mu?

Bebek bakıcısının deneyimli olması çok önemlidir. Meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümünden mezun olması ya da kendini bu konuda geliştirmeye açık olması gerekir. Ayrıca bebeğin dil gelişimi için bakıcının ana dilini iyi kullanması ve aksanının düzgün olması önemlidir. Henüz çocuk ana diline hakim değilken yabancı bir bakıcının çocuğa bakması uygun değildir.

Bakıcı – Kreş Bölümümüz İçin Tıklayınız!

Belli bir süre bebek ve bakıcının yanında siz de olun

Bebek bakıcısı ile bebeği yalnız bırakmadan önce mutlaka belli bir dönem birlikte zaman geçirilmelidir. Böylece hem bebeğin bakıcısına alışması kolay olacaktır hem de siz, bakıcının bebekle olan iletişimini gözlemleme fırsatı bulacaksınız. Bakıcı bebekle iletişim kurduğunda sizin kaygılı olmamanız bebeğin de güven duygusunu geliştirecektir ve alışmasını kolaylaştıracaktır. Bebeğinizle geçireceğiniz kaliteli zaman sayesinde anne-bebek ilişkisi güçlü kalacak, bebek de bakıcısını anne yerine koymayacaktır.

Başa dön tuşu