RSV Virüsü Nedir, Bebekler Nasıl Korunmalıdır?

RSV virüsünün anlamı ve bebeklerin RSV virüsünden korunma yolları, bebeğin şu anki ve ilerideki sağlığı açısından oldukça önem teşkil etmektedir.

RSV Virüsü Nedir?

RSV kelimesinin anlamı, Respiratuar Sinsisyal Virüs’tür. Bu virüs tüm yaşlarda tehlikeli olmakla birlikte, en çok tehlikeli olduğu yaş grupları çocukluk ve yaşlılıktır.

Bu virüse yakalanıldığında, tedavisine hemen başlanılmalı aksi takdirde akciğer hastalıkları başlayabilir. RSV, çoğu çocukta görülür. 0-2 Yaş arası çocuklarda RSV en az bir kere görülür. Bu RSV, ilerleyen yaşlarda da ara sıra tezahür etmektedir. RSV, çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Eğer çocuğunuz prematüre doğmuşsa RSV virüsü konusunda ihtiyatı davranmanız gerekmektedir.

Respiratuar Sinsisyal Virüsü Belirtileri

RSV (Respiratuar Sinsisyal) virüsü insanlardan bulaşır. Kış ve ilkbahar aylarında sık görülen bulaşıcı bir virüstür. Özellikle yeni doğan bebekleri etkilemektedir. İşte RSV belirtileri;

 • Nezle
 • Huzursuzluk
 • Solunumda Düzensizlik
 • Beslenmeme
 • Grip
 • Aşırı Nefes Alma
rsv virüsü nedir
rsv virüsü nedir

Bebekler RVS Virüsünden Nasıl Korunmalıdır?

Çocuğunuz prematüre doğduğu için, bağışıklık sistemi fazla gelişmemiş olabilir. Bu yüzden de RSV virüsüne göstereceği direnç de az olacaktır. RSV, akciğer hastalıklarına, bronşite, zatürreye ve kalp hastalıklarına neden olabilir.Forum konumuz olan Premature bebeklerde rsv virüsü bilgi için göz atmanızda fayda var.

YENİDOĞAN VE PREMATÜRE BEBEKLER İÇİN ÖLÜMCÜL OLABİLİR

RSV özellikle yeni doğan ve prematüre dünyaya gelmiş bebekler için hayatı tehdit edici boyutlara gelebilmektedir. Bağışıklık cevabı henüz gelişmemiş veya doğuştan kalp hastalığı gibi risk taşıyan bebeklerde hızla akciğerlere inip bronşit veya zatürreye yol açar. Solunum sıkıntısı, oksijen yetersizliği, beslenme bozukluğu gibi belirtilerle hastaneye yatırılan bebeklerin bir kısmı cihazla solunum desteğine ihtiyaç duyar. Ne yazık ki kesin tedavisi bulunmadığından bazen ölümle sonuçlanabilir. Tedavisi tamamlanmış bebeklerde de ilerleyen dönemde tekrarlayan ve kronik akciğer hastalığı geliştirme riski yüksektir.

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/kar-yagmadi-bebekler-hasta-oluyor-virusler-mikroplar.1059378/

Bebekleri RSV virüsünden koruma yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Ebeveynler, ellerini düzenli şekilde, özellikle çocuğa temas etmeden önce yıkamalıdır.
 • Bebeğinizi kalabalık ortamlara sokmayın. Burası ev bile olsa sokmayın. Sokmak zorundaysanız mümkün olduğunca az sokmaya çalışın.
 • Bebeğin bulunduğu odayı sık sık havalandırın.
 • Bulaşıcı bir hastalığa sahip insanlarla temas etmemeye çalışın. Elini sıksanız bile hastalık bulaşabilir. Bu yüzden elinizi sürekli yıkayın. Bu virüsü bir toplu taşıma alanından da kapabilirsiniz.
 • Bebeğinizi sık sık öpmeyin ya da başkalarına öptürmeyin.
rsv virüsü
rsv virüsü

Prematüre Bebekler RSV Virüsü İçin Ne Yapılmalı?

Eğer bebeğiniz prematüre yani normal doğum süresinden önce doğmuş ise RSV virüsüne yakalanma ihtimali çok yüksek ve bu virüsü atlatma ihtimali de çok düşüktür. Çünkü bağışıklığı zayıf olabilir. Bu konuda, RSV aşısı olmadığı için antikor bulunan aşılarla bebeğinizi RSV virüsünden koruyabilirsiniz.

Çocuklar RSV Virüsüne Kaç Yaşında Yakalanır?

Çocukların RSV virüsüne yakalanma yaşları 0-2 yaş arasıdır. Dünya’da çocukların %90’ından fazlası 0-2 yaş arası boyunca en az 1 kere RSV virüsüne yakalanıyor.