Cinsellik

Genital Bölge Siğilleri

Kondiloma aküminata olarak da adlandırılan cinsel bölgedeki siğiller Human Papiloma Virüsün (HPV) yaptığı bir enfeksiyondur. Seksenden fazla HPV türü olmasına rağmen bunlardan çok azı (özellikle HPV tip 6 ve 11) genital siğile neden olur. Diğer tipleri el, ayak veya vücudun diğer alanlarında enfeksiyona neden olur. HPV 16 ve 18 dış genital bölgede, makat bölgesinde ve rahim ağzında kanser gelişimine neden olabilir. Bu nedenle hastalığa yakalanan kişilerin bayan partnerleri enfeksiyonun varlığını saptamak üzere bir Kadın Doğum uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Cinsel bölgede enfeksiyona yol açan diğer HPV tipleri kansere nadiren yol açar. Cinsel bölgedeki siğiller cinsel temasla bulaşır, nadiren cinsel bölgede enfeksiyon bulunan anneler normal doğum esnasında enfeksiyonu bebeklerine bulaştırabilir.

Cinsel bölgedeki siğiller hamile bayanlarda ve bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle ( kanser, AİDS, organ nakli, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımı ) bozulanlarda problem oluşturabilir. HPV enfeksiyonuna yakalananların çok azında cinsel bölgede siğil gelişir. Çoğu kişi taşıyıcı olup, cinsel bölgesinde hiç bir zaman siğil gelişmez, fakat enfeksiyonu cinsel partnerlerine bulaştırabilirler. HPV ile temastan sonra enfeksiyon gelişme süresi birkaç ayı alır, bazı kişilerde ise yıllar sonra enfeksiyon gelişir.

Cinsel bölgedeki siğiller nasıl görünürler?

Siğiller tipik olarak deri renginde pürtüklü yüzeye sahiptir. Büyük veya küçük, tek veya gruplar halinde görülebilir. Dış genital bölgede, vajinada ve de makat bölgesinde görülebilir.

Cinsel bölgedeki siğiller tedavi edilmeli midir?

İnsanların çoğu siğillerini tedavi ettirmek istemektedir, çünkü hastalar siğillerden hem kozmetik olarak rahatsız olmaktadır, hem de cinsel partnerlerine hastalığı bulaştırmak istememektedir. Bazen de siğiller kaşınabilir, kanayabilir ve bu bölgenin temizliğini zorlaştırabilir ve bu nedenle tedavisi gerekir.

Siğillerin tedavi edilmesi enfeksiyonun bulaşmasını engeller mi?

Başarılı bir tedavi HPV enfeksiyonunun tamamının ortadan kalktığını garanti etmez, tedaviden sonra kişi muhtemelen daha az bulaştırıcıdır.

Siğiller nasıl tanınır?

Bir çok siğile muayene ile tanı konulur. Bazı olgularda doktor siğilleri belirginleştirmek amacı ile cinsel bölgeye sulandırılmış sirke sürebilir. Bazı olgularda ise tanı koymak için şüpheli alan cerrahi olarak çıkartılıp patolojik incelemeye yollanır.

Siğiller nasıl tedavi edilir?

Siğillerin tedavisi zordur ve bütün tedavi seçeneklerinde tekrarlama olasılığı vardır. Tedavi şekli siğilin sayısına , bulunduğu bölgeye ve diğer faktörler göre değişir. Siğiller cerrahi veya kimyasal yollarla tedavi edilebilir. Cerrahi tedaviler basit cerrahi çıkartma, koter, dondurma tedavisi velaser tedavisi şeklinde yapılabilir. Bu tedaviler ağrılı olabilir, az miktarda kanamaya neden olabilir ve iyileşme esnasında bakteri enfeksiyonları gelişebilir. Kimyasal tedavide asitler, ( bikloroasetik asit ve triklorasetik asit) 5-fluorourasil krem (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve podofilin kullanılabilir. Bu kimyasalların tahriş edici özellikleri vardır ve normal deride yanıklara yol açabilirler. Tüm bu kimyasal ve cerrahi yöntemler HPV ye etkili olmadığından hastalık tekrar edebilir.

Virüse etki eden bir ilaç interferon alfadır. Bu ilacın kullanımı yan etkilerinden (baş ağrısı, halsizlik ve ateş) ve enjeksiyon yoluyla uygulanmasından dolayı yaygın değildir.

Son zamanlarda hastaların kendi kendilerine uygulayabileceği tedaviler (Podofilox gel ve imiquimod krem) geliştirilmiştir. Podofilox siğil hücresinin gelişimini durdururken, imiquimod HPV ye karşı bağışıklık sistemini lokal olarak uyarır. Her iki tedavide virüsü tedavi eder, fakat lokal tahrişe neden olabilir. Ama sistemik yan etkileri yoktur. Podofiloksun antiviral etkisi veya bağışıklık sistemin güçlendirici etkisi olmadığından tedaviden sonraki üç ayda hastaların üçte birinde tekrarlama görülür. Imiquimod ise bağışıklık sistemini harekete geçirerek etkili olduğundan, tedavi sonrası takip edilen hastaların sekizde birinde tekrarlama görülür.

Araştırılan yeni tedavi yöntemleri var mıdır?

Yeni tedaviler üzerinde çalışılmaktadır. En önemli çalışmalardan birisi HPV aşısıdır. Aşı hem tedavi de, hem de siğil ve kanserden korunmada kullanılabilecektir. HPV aşısı, bazı ülkelerde kız çocuklarını ilerde rahim ağzı kanserine karşı korumak için koruyucu aşı takvimine alınmıştır. Aşı Mart 2007 itibari ile Türkiye’de de piyasada bulunmaktadır.

Siğil çok eşlilerde sık görülür

Siğilin çok seksüel partnerli durumlarda olma ihtimali yüksektir. Tek eşlilikte olma ihtimali çok nadirdir. Kişi bu lezyonun başlamasıyla bir problem olduğunu düşünüp hekime müracaat eder. Yoksa tek başına bu yara veya siğil dediğimiz doku hiçbir zaman bir problem yaratmaz.

Temelde sayısı çok arttığı zaman estetik bir problem yaratır. Yıkanırken, genital temizlik yaparken kanamasıyla kendini gösterir. Tek başına ağrı, sızı yaratan bir problem değildir.

Hastalıktan nasıl korunulabilir?

Doktorlar kondom kullanımı ve HPV enfeksiyonlu hastaların tedavi edilmesi ile hastalığın azaltılabileceğini düşünmektedir. Bununla birlikte hiçbir metot hastalığı kesin olarak engelleyemez. Kondom kullanılsa bile, hastalık kondom kullanılan alanların dışında da görülebildiğinden, tam koruma sağlamaz. Tek eşlilik hastalığın geçişini azaltır.

İlgili Konular ;

Genital Siğil Hakkında.Genital Siğil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Hamilelikte Genital Siğil
Genital Siğil İçin krem kullanma
Jinekoloji
Rahim ağzı kanseri

Etiketler

3 Yorum

  1. Genital siğillerimden sebamed kükürtlü sabunu ile kurtuldum. Dondurma işlemi denendi bir faydası olmadı siğillerim çok fazlaydı.her islemden sonra aglıyordum.dr aldora krem verdi biraz küçülttü ama ne kadar temiz tuttuysam düzenli kullandıysam yine geçmedi sonra koter uygulanmalı dediler hastaneden koter için gün aldım uygulamaya gitmedim.psikolojikmen en kötü olduğum bir zamanda bu platform da bir bayanin elindeki sigilleri kükürtlü sabun sayesinde geçtigini okumustum eczaneye gidip sebamed kükürtlü sabun aldim sabah aksam 2ay boyunca yıkadım ve sonuç inanılmaz 1,5 yıldır gecmeyen siğillerim iki ayda geçti.cok inatçı siğillerim olmasına rağmen çok şükür kurtuldum şiddetle tavsiye ediyorum kotere gitmeden mutlaka bu sabunu deneyin Rabbim beni kurtardi sizleri de kurtarsin inşallah.Ucuz bir sabun sabırla ve titizlikle kullanın ben inanıyorum geçeceğine gecmeseydi benimkiler gecmezdi

  2. Derrule merhaba benim de genital sigil var 3-4 gun oluyo daha yeni aldora kremi bana da verdi ama su an adetliyim sadece bir kere surebildim kremi.cok kotuyum tuvaletimi yaparken canimcan can gidiyo aglaya aglaya ölüyorum resmen sizin de boyle mi oluyordu yani normal mi yuruyemuyorum oturamuyorum.

  3. Arkadaslar,

    Tam 1.5 sene once bede bu sigillerden cikti. Etrafta cok degisik soylentiler var hatta degisik yorumlar ve uygulamalar yazilmis. Her biri ne kadar dogru bilmiyorum. Ama sizlere yardimci olmak amacim. Bu nedenle ogrendiklerimi uyguladiklarimi aktarmak istiyorum. Sigilleri cok kucukken farkettim ancak ne oldugunu anlayana her gecen gun 5-10 coklu sayida cogaldigini gorunce hemen bir unuversite hastanesi dermatoloji bolumune gittim. hpv virusu cinsel yolla bulasan en cok bayanlari magdur eden berbat bisi. Malesef kontrolsuz cogaliyor. Farkederseniz tavsiyem gecikmeden hemen bir doktora gidin. Korkmayin. En onemlisi cok kotu bir psikoloji oluyor insanda o yuzden mucadele edin ne olursa olsun. Bana verilen tedavi su sekilde. Soguk sivi azotla o sigiller tek tek donduruldu hastanede. Bunu yapan asistan doktorlar. Utanmadan cekinmeden o kisiye yardimci olun. Cunku deri renginde ve tuyler arasinda olusan bu sigiller bazen gozden kaciyor. O yuzden siz de eldiven giyin ve yerlerini parmaginizla tespit edip doktora gosterin. Ne kadar etkili yapilirsa o kadar cabuk kurtulursunuz illetten. Dondurulan sigiller 1-2 gun icinde dokuluyor. Dokulen kismi surekli verilen bir dezentefte asitle yikadim ben. Usanmadan hergun yaptim. Belki 6 ay boyunca coklu sekilde yayildilar ve ciktilar her sefwrinde gidip dondurttum. Iz kalmiyor zamanla geciyor merak etmeyin. sadece azmedin sabredin. bu surecte hijyen cok onemli. sonrasinda ayda 1-2 sigil olustu bende. Bir asit var kulak cubuguyla ustune surdum. ve bu sekilde 1.5 yil toplamda mucadele ettim. Suan arada 1 tane cikiyor kucukken hemen asit surup yok ediyorum. Vucut artik zamanla yeniyor bu illeti ama sizin desteginiz gerekiyor. Bu surecte iliskiye girmeyin. Cunku bulasiyor ya da artiyor daha cok. Bir de tuyleri sakin ama sakin jiletle almayin. Jilet yayilmasini sagliyor. Tuyleri sadece makasla kisaltin. Cok zor bir surec. Bir de aldara krem surenler var. Ben denedim ama pek kullanmadim. Pahali ve gecici yontem. Aslinda en guzel yontem koterle yakma islemi. Imkaniniz varsa bu yontem kesin cozum oluyor. Tekrarcikamiyor. Bu illet sadece vajina sivisi ve agizdaki mukus ile bulasir. Diger soylenenler asilsiz. Havlu vs denmesi cok sacma. Endiselenmeyin. Sadece sabredin. Hepinize gecmis olsun.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı