Reklam
Cinsellik

Vajinismus tedavisinde eşlerin rolü

Vajinismus, kadın bedeninde cinsellik algısına bağlı olarak gelişen bir fonksiyon bozukluğu olsa da, eşin doğru davranışı tedavi sürecini hızlandırır.

Maalesef bir çok kişi için cinsellik penis-vajen birlikteliği ve 3-5 dk da boşalmak olarak yaşanır. Oysa kadının rahatlaması, gevşemesi, penisi kabul eder hale gelebilmesi için usulünce ve yeterli sürede sevişme işin en önemli bölümüdür. Usulünce den kasıt; cinselliği beden ve ruh bütünlüğü içinde yaşamaktır. Her iki taraf bu bütünlükte eksik olan taraflarını (enerjilerini) tamamlamayı, birbirlerinde yok olarak başka bir şey olmayı hedeflemelidir. Bu hedefe giderken bedenin, her bir noktası, 5 duyunun (koku, dokunma, tat, işitme, görme) her biri kullanılmalıdır.

Bu anlamda kadın ve erkek kendi bedenlerini tanımalı, bedenin ihtiyaçlarına kulak vermelidir. Aynı zamanda çiftler birbirlerinin bedenlerini ve ihtiyaçlarını, zevklerini keşfetmeye onları dikkate almaya niyetli olmalıdır.

İşte bu noktada erkek vajinismus sorununun çözümüne büyük oranda yardımcı olabilir. Kadın bedenini penisi alabilir hale getirmek erkek için mümkünken maalesef çoğu erkek “bu onun sorunu, sorununu çözsün bende gireyim. O istemiyorsa ben ne yapabilirim” savunmasıyla kendilerini güzel şeyleri keşfetmeye kapatıyor.

Evet sorun kadının olsada, cinsellik birlikte yaşanır,hazlar uyumlu eylemlerle her iki taraf için artar. Erkek kadın bedenini ve ruhunu nasıl kullanacağını keşfederse bu iki taraf içinde güçlü, keyifli, haz dolu bir birlikteliğe kapı açar.

Bu anlamda vajinismus tedavi sürecinde her iki taraf ruh beden birlikteliğinde, cinsel doyumu keşfedecek teknikleri öğrenerek vajinismusu nimete dönüştürebilir. Zira birçok penisi rahatlıkla alan kadın ve 2 dk da vajene girip boşalan erkek vardır. Ancak bunun doyumlu bir cinsellikle alakası yoktur. Cinsellik , ruh ve bedenin her bir hücresinin doyumuyla yaşandığında, cinsellikten beklenen faydalar çiftlerin yaşamlarına yansır.

Hal böyleyken kadın kendi sorunuyla ilgilenirken en az onun kadar erkek de yapması gerekenleri öğrenip uygulamaktan sorumludur.

2 yıllık evli vajinismus şikayetiyle gelen hastam S.F ile yaptığımız bilinçaltı çalışmada ortaya çıkan sonuç S.F bir kez eşini aldığında eşinin gözünde büyüsünü kaybedeceğini zannediyordu. Daima arzulanma isteği onu ‘vermekten’ alıkoymuştu.

Bilinçaltı yeniden “fazla naz aşık usandırır” formatında yapılandırıldı. Sürekli gündemde kalmak için geliştirilen formülün pratik yaşama zarar verdiği, daha da vereceği fark ettirildi. Bilinç ve bilinçaltı aynı frekansa geldi. Bu arada eşin davranış modeli düzeltildi. Böylece S.F ve eşi arzulu doyumlu bir cinsel yaşamın nimetlerinden istifade edebildiler.

VajinismusTecrübe ve deneyimlerimiz için tıklayın!

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yazınızın birçok hastaya ulaşmasını temenni ederim. Küçük bir bilgi de kendim eklemek istedim. Eşlerin arasında çeşitli sosyal, oyun gibi aktiviteler gerçekleşir ise vajinismus korkusunun azalmasına yardımcı olacaktır.

  2. Vajinismus tedavisinde vibratörlerin kullanımı uzmanlarca önerilmektedir. Daha kapsamlı bir yazıda bu konuya da değinmenizi rica ediyorum.

  3. normalde senin durumuna tıp dilinde vajinusmus diyorlar ama islam dilinde bağlama diyorlar
    sana ve böyle ilk gece korkusu olupda ilişkiye giremeyen arkadaşlara sesleniyorum bu dediklerim harfiyen doğru ve bizzat ben yaşadığım için tecrübemden yazıyorum. bağlanma olayının 100 çeşiti var kimine cinler kadına bağlanıyor ve izin vermiyor erkek o kadınla ilişkiye giremiyor korku oluyor ve istem dışı kasılma oluyor bunun tek ama tek çaresi alim şeyh bir din adamından bakınız cami hocası demiyorum belki alim olan cami hocalarıda var yaşlı ama yinede günümüzde sağlam cemaatların alim hocaları oluyor mahmut efendi Adıyaman cemaati gibi bu büyük insanların vekillerinden de yardım istiyebilirsiniz sizin bu sorununuzun çözümü kesinlikle budur boşuna gidip jinekologlara para vermeyin kendi tecrübemden bu olayın ne kadar sıkıntılı olduğunu bildiğim için üşenmeden şu kadar bilgi aktardım yeterki bir kişi daha bu durumdan kurtulsun ve çevrenizde varsada bu dediklerimi anlatın herkez faydalansın bu vajinusmus diye tıp dilinde söylenen şey dinen bağlamadır bunuda ancak kuranla ayetlerle şifsını bulursunuz emin olunki kesinlikle çözümü bu dur..

  4. Merhaba
    2 haftalık evliyim ama eşimle cinsel ilişkiye girmedik . korkuyorum canım acımasından dolayı vajinimusdur değilmidir tam bilmiyorum nasıl öğrenebilirim.

Başa dön tuşu
Kapalı