Diyet

5:2 Oruç diyeti

İngiltere’yi etkisi altına aldıktan sonra şu günlerde okyanusu aşan yeni bir diyet, canınız ne isterse yiyerek kilo verebileceğinizi öngörüyor. Tek yapmanız gereken haftada iki gün hiçbir şey yememek.

Oruç Diyeti’ ya da ‘5:2 Diyeti’ olarak adlandırılan yeni sistem, haftanın beş günü boyunca her istediğinizi tıka basa yemenize izin veriyor. Ama geri kalan iki günde 600 kaloriden fazla almamak şartıyla. Diyeti uygulayanlar genellikle oruç günlerinde her biri 250-300 kalorilik iki küçük öğün yemeyi tercih ediyorlar.

Oruç günlerinde bitkisel ve proteinli yiyecekleri tercih etmek ve bu günleri üst üste getirmemek gerekiyor. Diyetin taraftarları birkaç saat hiçbir şey yemediktensonra vücudun yakıtını değiştirdiğini, yağ depolamayı bıraktığını iddiaediyorlar. Diyeti uygulayanlar iştahlarının gerçekten azaldığını söylüyor.

Diyetin yaratıcısı Dr. Michael Mosley bu diyet sayesinde dokuz haftada 10 kiloverdiğini, yağ oranının yüzde 8 azaldığını, kolesterol ve şeker seviyesinin düştüğünü ileri sürüyor. Ancak beslenme uzmanları bu etkilerin ancak oruç tutulmayan günlerde sağlıklı beslenerek elde edilebileceği konusunda uyarıyorlar. Diğer beş gün çok fazla kalori aldığınızda ortalama kalori ve tartıdaki gösterge de düşemiyor.

Araştırmalar ne diyor?

Erken dönem araştırmalar aralıklı orucun gerçekte de kilo vermeye, belirli kanserlerin riskini düşürmeye, yaşam süresini uzatmaya, enerji seviyesini yükseltmeye,beyin fonksiyonlarına ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak bu sonuçlar henüz yalnızca hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle kanıtlandı. Diyetin çok popüler olduğu İngiltere’de uzmanlar diyetin insanlar üzerindeki etkileriyle ilgili ellerinde yeterli kanıt olmadığı konusunda uyarıyorlar. Bugüne kadar insanlar üzerinde yapılan tek araştırma,diyetin kötü kolesterolü ve tansiyonu düşürebileceğini gösterdi. Ancak Illinois Üniversitesi’nin yaptığı bu kısa süreli araştırmaya katılan denekler geri kalan 5 günde de aşırıya kaçmadı, her zamankinden yalnızca yüzde 10 fazla tükettiler.

Tehlikeler
Uzmanlar,oruç diyetlerinin eksikliklere yol açabileceği ve özellikle aşırı diyet yapanlarda tehlikeli yeme bozukluklarına yol açabileceğini düşünüyorlar. Bu tür diyetlerin insanların yiyecekle sağlıklı bir ilişki kurmasını engellediği de söyleniyor.

5:2 diyeti kuralları ve diyeti kolaylaştıracak ipuçları:


-5 gün boyunca aşırıya kaçmamak şartı ile normal yemek (ziyafet günleri )

-2 gün ise kadınlarda 500 kalori erkeklerde 600 kaloriyi geçmeyecek şekilde yemek ( Oruçgünleri )

-2 günlük oruç günleri birbirini takip eden günlerde olmamalı

-5 günlük ziyafet günlerinde herşey yiyebilirsiniz serbest lakin çok ağır gıdalardandan kaçınmak gerekir

-2 günlük oruç günlerinde kalori sayımı yapılarak verilen kalori miktari aşılmamalı

-İlk başlangıç ve alışma süreci zor gelecektir lakin ilerleyen günlerde vücut bu yeni beslenme düzenine alışacaktır

-2 günlük oruç günleri için menu planınızı önceden yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

-Sıcak içecekler iştah bastırır.Oruç günlerinde sıcak içecekler tercih edin lakin süt içecek olursanız kalori hesabı yaptığınızı düşünüp yağsız sütler tercih ediniz

-2 günlük oruç günlerinde çorbalar en büyük kurtarıcınız olacaktır.Düşük kalorili çorbalar hazırlayarak gün içerisinde günlük kaloriyi aşmamak kaydı ile istediğiniz zaman tüketebilirsiniz

-Oruç günlerinde daha sonra açlık hissettirecek glisemik indeksi düşük gıdalardan kaçının (makarna,ekmek,nişastalı gıdalar…)

-Oruç günlerine kalorisi oldukça düşük vejeteryan menüleri seçebilirsiniz..

-Egzersiz yaparak iştahınızı bastırabilirsiniz.Fakat ilk alışma süreci zor olacağı ve halsiz düşebileceğiniz için ilerleyen günlerde yapmanız daha iyi olacaktır.

-Vee oruç günlerinde yarın ki günün ziyafet günü olduğunu istediğiniz şeyi yiyebileceğinizi hatırlayarak kolay geçmesini sağlayabilirsiniz..

5:2 diyeti yapanlar için tıklayın !

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamberimizin her pazartesi persembe oruclu gecirdigini bilmeyip.elin kopyaci gavurunu bulus yapti sanip goklere cikariyolar :)

Başa dön tuşu