Diyet

Diyet destekleri yararı olur mu?

Eğer bir kaç fincan yeşil çayı günlük diyetinize eklemenin size kilo kaybında destek olarak döneceğini düşünüyorsanız, size kötü haberim var. Aynısı yüksek lifli krakerler, iştah baskılayıcılar ve vücudunuz yağ emilimini azaltma iddiasındaki reçetesiz satılan ilaçlar için de geçerlidir. Mart 2012’de International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism’de yayınlanan çalışmaya göre diyet destekleri özellikle uygun diyet ve egzersizle birleştirilmediğinde vaad ettiği sözleri tutmuyor.

Yapılan çalışmalarda, yüzlerce kilo verdirici ürün incelenmiş ve dört temel kategoriye ayrılmıştır. Bunlar; Yağ ve karbonhidrat emilimini bloke edenler, kafein ve efedrin gibi metabolizma hızlandırıcı uyarıcı ilaçlar, yağ azalttığını iddia eden ürünler ve çözünür posa gibi iştah baskılayıcılardır. Kategorilerdeki birçok ürünün iddia ettiği etkileri kanıtlayacak klinik deneylerden yoksun olduğu ortaya çıkmıştır. Klinik dataya sahip ürünlerin ise plasebo grubuna göre 1 kg’dan daha az kilo kaybı sağlayabildiği görülmüştür.

“İnsanların asıl istediği kilo kaybederken yağsız kütleyi korumak ve arttırmaktır.” Hiçbir diyet desteğinin bunu sağladığına dair kanıt yoktur. Hatta bazıları şişkinlik ve gaz problemleri gibi hoşnutsuzluk veren etkilere, bazıları ise inme ve kalp krizi gibi daha ciddi problemlere yol açmaktadır.

“Genel kanının aksine, tek başına yeşil çay içmek kilo kaybı sürecini destekleyen bir etken değildir.”Çalışmalarda da yeşil çayın tek başına kilo kaybına farkedilebilir bir etkisinin olmadığı, asıl etkisinin vücudun harcamadığı enerjiyi ve yağ oksidasyonunu hızlandırmak olduğu görülmüştür. Posalı ve daha az yağlı süt ürünleri içeren sağlıklı bir beslenme programı uygulayan katılımcılarda yeşil çay tüketimi ile 1,5-2 kg ağırlık kaybı görülmüştür. Benzer şekilde, posalı gıdaların doygunluğu arttırarak kilo kaybına destek olmaktadır. Fakat, yüksek posalı bir diyet yeşil yapraklı sebzelerle, yağsız protein ve egzersizle desteklenmediğinde kilo kaybı olası değildir.

Çabuk sonuç almak için diyet desteklerine yönelmektense aşağıdakine benzer bir sağlıklı kilo kaybı rehberi izlenebilir:

* Plan yapın ve sadık kalın: Gelişigüzel yemek yeme genellikle kötü seçimlere neden olur. Öğünlerinizi önceden planlayın.
* Öğünlerinize salata ve çorbayla başlayın: Bu şekilde daha tok hissedip yüksek kalorili başlangıçlardan uzak kalmış olacaksınız.
* Harekete geçin, özellikle masabaşı bir işiniz varsa: Basit bir örnek; Oda içerisinde yürüyerek telefonla konuşun.
* Mümkün olduğunuca her öğünde tabağınızda sebzelere yer açın.
* Posa alımınızı arttırın: Lifi sıvılarla birlikte tüketin. Diyet bisküvileri yerine sütle karıştırılmış yulaf ya da tam tahıllı gevrekler tercih edebilirsiniz.
* İşlenmiş ürünleri hayatınızdan çıkartın: Kabuklu meyve, sebze ve yüksek lifli kurubaklagiller gibi sindirimi zor olan besinler metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. İşlenmiş ürünler aynı etkiyi göstermez.

Uzm. Dyt. Şeyma OĞUZ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu