Diyetten sonra kilo almanızın sebebi

Diyetten sonra kilo almanızın sebebi … Kilo vermek bu kadar zorken zayıfladıktan sonra kilo almak nasıl bu kadar kolay olabiliyor? İşte diyetten sonra kilo almanıza neden olan 4 yaygın sebep

Kışın yaz aylarına hazırlanıyoruz yazın da kilo almamak için büyük bir mücadele veriyoruz. Peki, bir kere diyet yaptıktan sonra kilo alımını nasıl durdurabiliriz? Tabii ki de kilo artışların nedenini öğrenerek. İşte hiç beklemediğimiz zamanlarda kilo alımına sebep olan yaygın faktörler:

Diyetten sonra kilo almanızın sebebi

SAĞLIKLI ALIŞKANLIKLAR EDİNİN

Eğer belli bir diyet şekli sizin daha iyi hissetmenize yardımcı oldu ise, neden bunu bırakasınız ki? Bazı zamanlarda, sadece yanlış değil aynı zamanda sağlıksız olan yeme alışkanlıklarından dolayı kilo almaya yatkın oluruz. Yağ, şeker ve işlenmiş gıdaların tüketiminin kolesterol seviyesini yükselttiğini, hipertansiyon ve kalbimize zararlı olan diğer hastalıklara sebep olabileceğini zaten biliyorsunuzdur.

Kısaca anlatmak gerekirse, kilo alımını önlemek için, daha önce size yardımcı olan beslenme şeklini günlük yeme alışkanlığına entegre etmeniz gerekmektedir ve bu bazen kendinizi şeker veya bir parça kek ile şımartamayacağınız anlamına gelmemektedir. Eğer ardından bir yürüyüşe çıkacağınızdan eminseniz, bu şekilde o aldığınız kalorileri yakabilirsiniz.   Genellikle, kilo vermeye çalışıyorsak eğer, en güzeli bir diyetisyene danışmaktır.

Bazen, bazı yiyecekler bizi hasta hissettiriyor olabilir, veya bazı gıda kombinasyonları bizim için iyi olmayabilir. Şüphesiz, ilk nokta, vücudunuzu dinlemeyi öğrenmeniz ve onu anlamaya çalışmanızdır.

Sizin için iyi çalışan bir şeyi fark ettiğinizde, bu, sağlığınıza dikkat etmenize ve kilo vermenize yardımcı oluyorsa, bunu kesinlikle her zaman günlük beslenme düzeninize dahil etmelisiniz.

DÜŞÜK KALORİLİ DİYETLERDEN UZAK DURUN

Sıkı diyetlere örnek boldur… Günde 5 öğüne sadık kalınarak yine de tehlikeli bir diyet programı uygulamak da mümkündür, çünkü bunlar besinsel değerler açısından dengesizdir.

Özellikle de günde 1200 kaloriden az almanızı isteyen diyetler, neredeyse hiç karbonhidrat barındırmayan ya da sadece protein içeren diyetler çok tehlikelidir.

Bu sağlığımız için tehdit oluşturmaktadır. Normalde bu diyetler kısa bir süre için sürdürülür, 2 veya 3 hafta gibi; ve istenilen kiloya ulaştıktan sonra verilen kiloların geri alınması çok yaygındır. Böyle dengesiz ve düzensiz bir diyet takip ettikten sonra normal kalorili yiyecekleri tüketmeye başladığınızda bunun olması normaldir.

ASLA ÖĞÜN ATLAMAYIN

Sebebi anlamak için size çok basit bir örnek: bir arkadaşınızın yaz için hızlı bir şekilde kilo vermek istediğini düşünün. Bunu yapmak için, kendi rejimine başlar, bu da öğünleri atlamaktan, kahvaltıda az yemekten ve gün içinde atıştırmaktan ve eve gittiğinde de hiçbir şey yememekten ibarettir.

Her gün, 10, 12 saatin hiçbir şey yemeden geçtiğini düşünün, bu da vücudu “alarm moduna” geçirir ve bünye bulabildiği her yerden enerjiyi bulmaya çalışır. Fakat normal duruma dönüldüğünde de tam tersi olur.

Vücut bu beklenmedik eksiği kapatabilmek için enerji rezervlerini çabucak iyileştirir, bunun sebebi de vücudu alarm moduna sokabilecek yeni durumları önlemektir. Yani sonuç olarak, arkadaşımızın başardığı şey sağlıklı bir şey değildir. Bir gün boyunca yememizi kesemeyiz veya öğünlerimizi 2’ye düşürerek kendimizi kısıtlayamayız. Vücudumuz bunu bir tehdit olarak görür ve bunun sonucu olarak da beynimiz reaksiyon gösterir.

DEĞİŞİKLİK ZAMANI!

Bu çok sık olmaktadır. Kilo almanın en sık sebeplerinden bir tanesi alışkanlıklarımızda değişiklik yapmaktır veya kilo almamıza sebep olan hayatımızda oluşan durumlardır. Bazı örnekler ister misiniz? Bu durumların bazıları eminiz ki size tanıdık gelecektir.

•Birkaç kilo kaybetmişsinizdir fakat işinizde, programınızda ve saatlerinizde bir değişiklik vardır, bu da aynı zamanda alışkanlıklarınızın değişeceği anlamına gelmektedir ve kısa bir süre sonra verdiğiniz kiloyu geri alırsınız.

•Partnerinizle, sevgilinizle problemler yaşıyorsunuzdur.

•Evdeki, işteki vs. problemler yüzünden daha yoğun anksiyete ve endişe yaşamaya başlarsınız.

•Yaz için kilo vermişsinizdir fakat bazen tatil sezonu bizi rahatlatır ve barlara, partilere daha çok gitmek isteriz. Bunun da bir sonucu olarak, verdiğimiz kiloyu geri alırız.

 

 

Kaynak: Posta.com.tr