Diyet

Ekmek kilo aldırmaz…

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, ekmeksiz diyet gibi yanlış bir algı oluştuğunu, bu diyetin çok sağlıksız olduğunu, ekmeğin kilo aldırmadığını aksine kilo verdirdiğini söyledi.

Kanar, yaptığı açıklamada, ekmeğin sofralarımızın vazgeçilmez gıdası olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Ekmek gerek bedenimizi gerek ruhumuzu besleyen, zengin kişiliği ile beslenmemizin baş tacı olmayı hak eden bir gıda. Son yıllarda ne yazık ki ekmeğin günlük beslenme planından çıkarılarak rahatlıkla zayıflanabileceği yönünde popüler diyet kültürünün oluşturduğu ciddi bir yanılgı var. Evet, yapılan öneri çok basit, ekmeği hayatınızdan çıkarın ve zayıflayın. Peki, ekmeği hayatınızdan çıkardığınız beslenme programında sağlığınızla ilgili karşılaşabileceğimiz sonuçları hiç düşündünüz mü?”

Kanar, bu diyetlerle verilen kiloların fazlasıyla geri alındığına dikkat çekerek şunları kaydetti: “Ekmek yemeden kilo verme söz konusu olduğunda ne yazık ki işin sağlık boyutundan hiç bahsedilmiyor. Bu kadar pervasızca yapılan bir öneri bireylerde kalp damar rahatsızlıklarında, böbrek hastalıklarında, yeme ve davranış bozukluklarında, diyabet hastalığında, karaciğer hastalığında ve daha birçok sağlık probleminde artışa neden olabiliyor. Sağlıkla ve kalıcı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız ekmeksiz diyet olmaz.”

Sağlık kaynağı tam tahıllı ekmekleri yemek için çok neden olduğunu hatırlatan Kanar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekmeğinizi tam buğday, çavdar, çok tahıllı veya yulaflı tercih etmeniz sayacağım tüm bu faydalardan yararlanmanızı sağlayacak. Ekmek tok tutar, iştah kontrolünü sağlar. Acıkma sıklığınızı dengeler, tokluk hissi sağlar ve kan şekerinizi dengeler. Ekmek yiyerek tatlı ihtiyacınızı kontrol altına almış olursunuz. Tam tahıllı ekmek içeren diyetin diyet lif oranı yüksek olduğu için acıkmayı geciktirir, uzun süre tok kalmanızı sağlar”

Ekmeğin bilinenin aksine kilo aldırmadığını kilo verdirdiğine işaret eden Kanar, şöyle konuştu: “Tam tahıllı ekmekler yağ oranınızı düşürerek kilo kontrolüne yardımcı olur ve metabolizma hızınızın yavaşlamasını engeller. Yani bu ekmekler şişmanlatmaz aksine zayıflamaya yardımcıdır. Diyetinizde tam tahıllı ekmek tüketmek geri dönüşümsüz kilo vermenizi sağlar. Düzenli tam buğday, çok tahıllı, yulaf ve çavdar ekmekleri tüketimi karın çevresi yağlanmasını azaltır. Kalorisi düşük bir besin olan ekmek çok kısa sürede enerji metabolizmasına katılıp enerjiye çevrilir.”

Ekmeğin, kilo kaybederken cilt elastikiyetini koruduğunu aktaran Kanar, şunları söyledi: “Tam tahıllı, tam buğday ve çavdar ekmeklerinin glisemik indeksi düşük ve diyet lifi yüksek olduğundan zayıflama diyetlerinde mutlaka bulunmalı. Ayrıca, ekmek kilo kaybederken cilt elastikiyetinizi korumaya yardımcı olur”

Kanar, “Öğününüze ekmekle başlayıp formda kalın” tavsiyesinde bulunarak sözlerini şöyle tamamladı: “Karbonhidrat kaynağı bir besin olan ekmeğin sindirimi ağızda başlar ve çok daha kısa sürede beyne tokluk sinyalleri iletir. Öğününüze 1 parça ekmeği çiğneyerek başlayın. Böylece daha kontrollü bir öğün geçirir ve tokluk hissedersiniz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı