Diyet

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları

Besinleri hazır olarak aldığınızda için kalitesi ve tazeliğinden emin olamayabilirsiniz. Gıdaların sağlıklı ve taze olduğunu anlamanın yolları nelerdir? Bu yöntemler ile tavuk eti, peynir gibi malzemelerin tazeliğini kontrol edebilirsiniz.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları

Alışverişe çıktığınızda aldığınız besinlerin tazeliğini dikkatli baktığınızda fark edebilmeniz mümkün. Sizin için bazı püf noktalarını araştırdık. Alışverişlerinizi güvendiğiniz market yada pazarlardan yapmaya özen gösterin.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 1

Tavuk
Taze tavuk etinin rengi sarımsı değil pembe olmalıdır. Üzerindeki yağlı gibi görünen beyaz çizgiler ise kümes hayvanlarına büyüme hormonu enjekte edildiğini ve tavukların ağırlığının çok hızlı bir şekilde arttığı anlamına geliyor.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 2

Süzme Peynir
Bir damla iyot, süzme peynirinizin içinde nişasta olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Nişasta varsa leke derin mavi olur ve yoksa renk sarı veya kahverengi kalacaktır.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 3

Bal
Düz bir tabağın içerisine biraz bal dökün. Doğal balın yapısı daha katıdır ve çabuk dağılmaz. İçinde yapay şeker olan bal ise daha akışkandır ve çabuk dağılır.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 4

Krema
Kremanın bitkisel yağ içerdiğini kontrol etmek için bir kaşık krema bir bardak sıcak suya karıştırın. Kalitesiz bir ürün beyaz pullar üretecektir. Gerçek krema homojen kalın bir sıvı haline gelecektir.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 5

Dondurulmuş Sebze ve Meyveler
Dondurulmuş bir pakette kar veya buz parçası olup olmadığını kontrol edin. Varsa, düzgün bir şekilde saklanmamış demektir. Doğrusu resimdeki gibi olmalıdır.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 6

Balık
Taze balıkların bulutlu gözleri olmamalı ve sağlıklı solungaçlar daima parlak kırmızı renkte olmalıdır. Cildi doğal olarak metalik bir parıltıya sahip olmalı ve pullar vücuttan ayrık durmamalıdır.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 7

Et
Et seçerken, parmağınızla bastırın. Taze et parmak izinizin kaybolmasına yetecek kadar sağlam olmalıdır.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 8

Yeşil Yapraklı Sebzeler
Sebzelerin taze olup olmadığını anlamak için demet halinde elinize alın. İçerisinde hala doğal suyu bulunan sebzenin dik durması gerekir.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 9

Peynir
Bitkisel yağlar içeren peynirleri kestiğinizde kolay parçalanır. Doğal hayvansal yağlarda bu durum olmaz.

Gıdaların Sağlıklı ve Taze Olduğunu Anlamanın Yolları | 10

Dondurma
Kalitesiz dondurma uzun sürede erir ve sıvı bir hal alır. Kaliteli bir dondurma ise eridiğinde bile tamamen sıvı hale geçmez.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu