Diyet

Holywood’u kasıp kavuran yeni diyet fırtınası: “Clean Diyeti” !

Holywood ünlüleri arasında yeni ivme kazanan “Clean Diyeti” yani “Temiz Beslenme” , dünya kadınlarına da ilham kaynağı oluyor. Bu diyet hem çok kolay hem de aç kalmadan zayıflatıyor.

“Tüm yiyeceklerden yiyebilirsiniz!”, bunu duymak size garip gelebilir. Cameron Diaz bu diyeti şöyle tanımlıyor; bu beslenme de şu besin grubu, bu besin grubu yasak, aman yiyecekler kaç kalori, bunu hesaplıyayım ona göre yiyeyim, diye bir şey söz konusu değil, mantık olarak vücudunuza zararlı tüm maddelerden uzak durmak amaç. Bu diyetin temelinde hamburger, bisküvi, cips, pizza konserve vb işlenmiş gıdalardan mümkün mertebe uzak, durup doğala yönelmek var. Yani sebzeler, meyveler, hayvansal gıdalar ve tahıllı yiyeceklerden oluşan yani doğanın bize armağan ettiği tüm nimetlerden yararlanmak, fabrikasyondan uzak durmak var.

Bu beslenme Holywood‘u senelerce esir almış sıkı, saplantılı diyet listelerini tamamen değiştiriyor, ve “Clean eating” yani doğal olan gıdalara dönüş olarak tanımlanıyor. Günümüzde uygulanan diyet listeleri kısa sürede fayda sağlayabiliyor ama yiyeceklerde sürekli kısıtlama bir süre sonra çekilmez olup ya insanlar bir süre sonra sıkılıp diyeti bırakıyor veya verdiği kilolaları fazlasıyla geri alıyor. Bu yeni yöntem için zayıflamak için günübirlik diyet listelerinden uzak durup, yaşam tarzını sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine kurmak var.

Cameron Diaz’ın “The Body Book” kitabında yazdığı gibi, amaç 7 günde, 30 günde veya 365 günde zayıflamak değil. Bu amaç sonsuza kadar… Amaç sağlıklı beslenmek olup,  ideal kiloya ulaşıp onu muhafaza etmek, hayat tarzını bunun üzerine kurmaktır.

Dünyaca ünlü tv spikeri ,Giada De Laurentis, bestseller olmuş yemek kitabında şöyle diyor; Benim yemek üzerine hayat felsefem şu; herşeyden ye, ama az ye! bu basit gelebilir ama bunu hayata geçirmem zaman aldı. Ben size hamburger yemeyin demiyorum, yiyin ama abartmayın! haftanın hergünü bunu yapmayın! Yapmamız gereken yiyeceklerimizle ilgili akıllıca tercihlerde bulunmak, yani sağlıklı ve bize faydalı olan yiyecekleri yemek, zaten bir süre sonra damak tadımızda bu şekilde şekilleniyor.

Holywood’da uygulanan bu yeni diyeti şu şekilde özetleyebiliriz;
“Clean diyet” yani temiz beslenme, demek kişinin tüm işlenmiş ve rafine gıdaları beslenmesinden çıkartması , kutuda, pakette, etiketlenmiş, işlem görmüş, telaffuz edemediğiniz içeriklere sahip yiyeceklerden kaçınmak, onların yerine taze, ve en doğal olanları beslenmektir. Tüm işlenmiş gıdalardan kaçınmak mümkün olmasa da beslenmemizi onların daha az yer aldığı bir hale getirmek mümkün. Temiz beslenme bir diyet değil yaşam tarzıdır.

Günde 3 ana, 2 ara öğün olmak üzere küçük porsiyonlarda 5 öğün yiyin, kesinlikle kahvaltısız olmaz! Bu uygulama metabolizmanızın çalışmasını sağlıklı ve düzenli tutar, vücudunuz ve zihniniz için gerekli enerjiyi size verir.

Kalori hesaplayarak değil, vücudunuzun ihtiyacı kadar yemek yiyin, yani bir nevi nefsinizi kırın, ama aşırıya kaçmayın!

Şeker, tuz, fast food gibi işlenmiş gıdalar hayatınızdan çıkarın!bu mümkün değilse bunların alımını azaltın.

Karbonhidrat gibi temel besin grubları kesinlikle beslenmenizde yeralsın, fakat beslenmenizde temel olan taze sebze meyveler, tahıllı gıdalar,proteinler gibi doğal gıdalar olsun.Şayet vejetaryansanız, yeşil mercimek gibi proteini yüksek gıdalarla beslenerek, proteininizi burdan karşılayın.

Günde 1,5 -2 litre yani, 8 bardak su için, bu metobolizmanızın düzenli çalışmasını , cildinizin güzel gözükmesini, hem de beyninize ve kaslarınıza ,kan hücrelince yeterli oksijen taşınmış olacak.

Hareketli bir yaşamı hayat felsefeniz yapın! Bu spor yapmakla da olur, hatta çocuklarınızla bisiklet binerekte! Hareketli bir yaşam yalnız vücudunuza değil ruhunuza da iyi gelir, sizi stresten arındırır.

Bu beslenme önerilerine uyarak kısa süre de hem kilo vermek hem de bu kiloyu muhaza etmek mümkün olacaktır!

clean diet
Temiz Beslenme

“Clean Diyet” yani Temiz Diyet beslenmede mümkün mertebe kaçınılması gereken gıdalar şunlardır;
Beyaz un ve seker içeren tüm işlenmiş gıdalar, bunun yerine esmer un ve esmer şekeri tercih edin
Fabrikasyon gıdalar
Suni şeker bulunan yiyecekler,
Doymuş ve trans yağ içeren yiyecekler,
Kola, meyve suyu ve türevleri şeker yüklü içecekler,
Alkol,
Tatlı, abur cubur, pizza, dondurma gibi kalorisi yüksek, besin değeri az yiyecekler.

Temiz beslenmede tercih edilecek tam tahıllar:
Esmer prinç
Esmer buğday
Bulgur
Darı
Yulaf
Yulaf kepeği
Mısır
%100 tam bugday veya tam tahıl ekmek, makarna ve krakerler
Arpa

Temiz beslenmede tercih edilmemesi gereken rafine tahıllar:
Beyaz ekmek veya bugday ekmeği
Beyaz pirinç
Mısır gevreği
Kuskus
Standart makarna
Çoğu unlu atıştırmalıklar (Krakerler, kurabiyeler, bisküviler..vs)

Temiz beslenme süper gıdaları

 1. Elma
 2. Kayısı
 3. Enginar
 4. Kuşkonmaz
 5. Avokado
 6. Muz
 7. Fasulye ve baklagiller
 8. Pancar
 9. Yaban mersini
 10. Brokoli
 11. Brüksel lahanası
 12. Lahana
 13. Kavun
 14. Havuç
 15. Karnıbahar
 16. Kiraz
 17. Chia tohumu
 18. Kızılcık
 19. Bitter çikolata
 20. Yumurta
 21. Balık
 22. Keten tohumu
 23. Sarmısak
 24. Üzüm
 25. Yogurt
 26. Yeşil çay
 27. Karalahana
 28. Kivi
 29. Limon
 30. Mango
 31. Mantar
 32. Kuruyemiş
 33. Yulaf
 34. Zeytinyağı
 35. Portakal
 36. Papaya
 37. Şeftali
 38. Ananas
 39. Bal kabağı
 40. Nar
 41. Kinoa
 42. Kahverengi pirinç
 43. Vahşi somon
 44. Ispanak
 45. Tatlı patates
 46. Pazı
 47. Domates
 48. Karpuz
 49. Buğday özü (Wheat germ)
 50. Kabak
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı