Diyet

Kilo almak isteyene sumocu diyeti

Uzmanlara göre; kilo almanın sırrı sumocu geleneğinde saklı…  Yoğun aktiviteden sonra günde sadece iki öğün yemeği içeren bu beslenme programı kilo aldırıyor.

Kilo kolay alınıyor ama maalesef vermesi bir o kadar zor oluyor. Çocukluklara diyet yaptırma ise bir o kadar zor… Türkiye’de yapılan bir araştırma sonucunda erişkin erkek nüfusta obezite görülme oranı yüzde 21.2 olarak saptandı, bu oran kadın nüfusta ikiye katlanıp yüzde 41.5’e çıkıyor. Her 100 çocuktan 20’sinde ise kilo sorunu yaşanıyor.

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ceyhun Dizdarer, “Kızlarda obezite riski 7-8 ve 9, erkeklerde 9-10-11 yaşlarında daha yüksek. Özellikle ergenlik döneminde aileler çocuklarının kilo takibini bilinçli yapmalı. Alınan kiloları ‘büyüme çağında’ diyerek görmezlikten gelmemeleri gerek. Kilo almak kolay, vermek zor” dedi.

ANOREKSİYA ÇOK YAYGIN
Dizdarer, obezite kadar olmasa da ciddi sayıda çocukta gelişme geriliği olduğunu, hatta kilo alamayan yetişkinlerin de bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Ceyhun Dizdarer, ‘kendini şişman hissedip, yememe hastalığı’ olarak bilinen anoreksiya vakalarının kilo alamayanlardan çok daha fazla ve ‘gizli’ olduğunu kaydetti.

Kilo almak isteyene sumocu diyeti
Kilo almak isteyene sumocu diyeti

GÜNDE İKİ ÖĞÜN
DHA’nın haberine göre; Dizdarer kilo almanın sırrını şöyle anlattı:

“Sumocu geleneğinde sabah kalkınca kahvaltı yapmamak, sonra uzun bir spor, sonrası büyük bir kahvaltı, sonra yine akşama kadar hareket aktivite büyük bir yemek var. Yani günde sadece iki ve büyük yemek. Sonra sumocu olunuyor. Sumocular başka türlü beslenmiyorlar, beslenemiyorlar. Onun için sumocuların tersini yaptığınızda yani yemekleri güne dağıttığınızda kilo veriyorsunuz, zayıfsanız da sumocuya benzer bir davranış modeline geçtiğinizde kilo alıyorsunuz. Ama bu kiloların verilme ve alınmalarının sağlıklı olup olmadığının profosyonelce izlenmesi gerekiyor. Yağınız mı azalıyor kasınız mı azalıyor, yağınız mı artıyor, kas kitleniz mi artıyor? Bunlar muhakkak, ayrıca kan tahlilleriyle, klinik izlemleriyle desteklenmeli. Böylelikle bilinçli bir şekilde, bilimsel olarak sumocu diyeti uygulanabilir. Dünyada da sumocu diyeti uygulamaları var.”

NTV

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı