Kilo Kontrol Programı ile yemek yemenin keyfi keşfediliyor

Serotonin ve Davranış Bilimleri Enstitüsü ortak çalışması olan Kilo Kontrol Programı ‘Yemekle Kavgayı Bitirmek’ Serotonin Mutluluk Akademisi’nde başlıyor. Nisan ayında başlayacak ve Haziran’a kadar 10 hafta sürecek olan program, kilo kontrolünde eksik halkanın tamamlanmasını amaçlıyor ve psikoloji, beslenme, egzersiz üçlüsü bir arada uygulanıyor. Bu programa dahil olmak isteyenler için kayıt için son gün 6 Nisan 2011.

Bilindiği gibi, kilo kontrolü ve ideal kiloyu korumak basit ve kolay anlaşılır bir sorun değil. Bilinen etkili faktörler; beslenme, egzersiz ve psikolojik faktörler. Genetik faktörler ise halen yoğun araştırma konusu olup, kilolu insanlar için bir ‘anlaşılabilme ve tedavi edilebilme’ değeri taşıyor.

Batılı insanın doğa ile bağının kopması nedeniyle yeme ve kilo sorunları yaşadığını düşünen psikologlar ve davranış bilimciler var. Serotonin Mutluluk Akademisi de kilo kontrolünde veya popüler tanımlamasıyla, zayıflamada eksik halkanın yerine konması gerektiğine inanıyor. Bu düşünceden yola çıkan Serotonin, bir süredir bireysel danışmalarda ‘kilo kontrolü için psikoterapi’ veren Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) ile işbirliği yaptı ve birlikte çalışma planları ‘psikoloji, beslenme politikası ve egzersiz’ üçlemesinden oluşan bir kilo kontrol programı ortaya çıktı. Yemekle Kavgayı Bitirmek ismindeki bu programda amaç, bugüne kadar diyetler ile ‘açlık veya oruç’ hissini yaşayan ve verdiği her kiloyu sonra yeniden alan kişiler için kilo sorununa kökten çözüm üretecek bir ‘duygu ve davranış değiştirme’ çalışması olarak özetlenebilir.

Serotonin Mutluluk Akademisi kurucusu Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Işık Akgöl, bu programla ilgili şunları söylüyor: “Kilo kontrol sorunu olan bireylere, katı, yasakları bol, gerçekçi olmayan ve sağlık koşullarını zorlayan, istismar edici programlara alternatif, fizyolojik ve psikolojik prensiplerin birlikte ele alındığı entegre bir programın katkısının çok daha fazla olacağına inanıyoruz. Bu programla hedeflenen ve önemle üzerinde durulan şey; kişiye kilo verdirmekten çok, kilo kontrol sorunu olan kişilerin gerçek motivlerini ve ihtiyaçlarını keşfetmelerini sağlamak, bu süreçte sağlıklı ve işlevsel olmayan alışkanlıklarını değiştirmelerine yardımcı olmak ve bedeniyle barışık, yemek yemenin keyfini yaşayan, mutlu ve sağlıklı birey profilinin oluşmasına katkıda bulunmaktır” diyor.

Psikoloji, beslenme, egzersiz bir arada

Yemekle Kavgayı Bitirme’nin psikoloji çalışmasında, DBE’den Uzman Psikologlar Emre Konuk ve Hejan Epözdemir çalışmanın ana eksenini oluşturan ‘Yemekle Kavgayı Bitirmek’ teması üzerinde çalışacaklar. Konular

Yemek yemek ve doymak ne demektir
Zayıf insanlar nasıl düşünür ve davranırlar
Yeme ile ilişkili travmatik durumlar
Acıkma ve doyma dürtüleri
Beden ve hoşnutluk
Yemek ile ilgili duygu ve davranış değiştirme çalışmalarından oluşuyor.

Programın beslenme çalışmasında klişelerden uzak beslenme desteği verecek bir diyetisyen başlangıçta katılımcıyı değerlendirecek. Temel tetkikler ile sağlık sorunlarını ve mevcut durumu tespit edecek, psikolojik çalışmaya destek verecek haftalık planı yapacak. Gelişmeleri takip ve kayıt edecek.

Programın egzersiz bölümünde ise ‘Pilates’ tıbbi bir tanı olsa bile, güvenilir şekilde yapılabilecek bir egzersiz disiplini olarak bu ortak çalışmaya destek verecek. Bir Fizik Tedavi Uzmanı ve Pilates Eğitmeni olan Dr. Işık Akgöl tarafından değerlendirilen katılımcının Pilates programı belirlenecek. Medikal bir disiplin içinde deneyim kazanmış Balance Body University sertifikalı Pilates Eğitmenleri tarafından bu program uygulanacak. Pilatesin bilinen çok güvenilir ve ‘daraltan’ programının yanı sıra, uygun adaylarda kilo kaybı sağlayacak ‘kardiyo pilates’ programı da kullanılabilecek.

Program 13 Nisan Çarşamba DBE’den Uzman Psikologlar Emre Konuk ve Hejan Epözdemir grup çalışması ile başlayacak. Ancak katılımcıların öngörüşme, Dr Işık Akgöl ve Diyetisyen değerlendirmesi için 8 Nisan tarihine kadar başvurması gerekiyor.

Programa kimler dahil edilebilir ?

Bu programa, kilo kontrolüne ilişkin patolojik düzeyde ciddi bir fizyolojik ya da psikolojik sorunu olmayan veya ilgili uzman ekip tarafından belirli şartlar dâhilinde uygun görülen 20-60 yaşları arasında 3-15 kilo arasında fazla kilosu olduğunu düşünen kişiler alınmaktadır. Bu paralelde kilosunu kontrol etmeyi isteyen kişiler gerekli kriterleri sağlamak koşuluyla programa dâhil edilirler. Programa başvuran kişiler öncelikli olarak tıbbi ve psikolojik değerlendirmeye tabii tutulmakta ve bu değerlendirme sonuçlarına göre gruba alınmaktadırlar.