Diyet

Küçük atıştırmalıklar kilonuzu büyütmesin

Atıştırmalıkları doğru seçmezseniz, sağlıklı besleneyim derken tartılara küsmeniz kaçınılmaz olabilir!

Göz önünden uzaklaştırın

Araştırmalar gösteriyor ki; günlük ara öğünlerinizi masanızın üzerinde tutmakla çekmecenizde tutmak arasında büyük fark var. Evdeyken kuru meyvelerinizi ve kuru yemişlerinizi sehpada şık çerezliklerde tutmak hoş görünebilir. Ancak dikkat! Bir süre sonra yanlarından her geçişinizde ağzınıza birkaç tane attığınızı fark etmeyecek hale gelebilirsiniz. Aynı şekilde işyerinde de atıştırmalıklarınızı masanızın üzerinde değil, çekmecenizde tutarsanız daha az aklınıza gelecektir.

‘Yağ oranı düşük’ ibaresine aldanmayın

Yağ oranı düşük olarak tanıtılan atıştırmalıkların tuzağına düşmeyin. Çünkü düşük yağ oranı düşük kalori anlamına gelmiyor. Yağ yerine çok fazla şeker ya da tuz alıyor olabilirsiniz. Buna karşı önlem almak için etiket okuma alışkanlığı geliştirin. Yağ oranının yanı sıra kalori oranını da okuyun. Öte yandan çok düşük yağ oranına sahip gıdaların daha az doyurucu olduğunu, kısa bir süre sonra midenizin tekrar kazınmaya başlayacağını da hatırlayın. Uzmanlar, iyi yağların ağızdaki alıcıları harekete geçirdiğini, böylece kişiyi daha fazla tatmin ederek daha doygun hissettirdiğini belirtiyorlar.

Ne içtiğinizin farkında olun

İçeceklerin her zaman masum olduğunu düşünmeyin, kahve miktarına dikkat ederken, sağlıklı içecekleri göz etmeyin. Enerji içecekleri, meyve suları, meyveli sodalar derken farkında olmadan fazla şeker alıyor olabilirsiniz.

Ekrana bakarken atıştımayın

Televizyon izlerken ya da bilgisayar başındayken kar acıktığını hissederseniz ve atıştırmaya karar verirser bunu ekranın başından kalkıp yapın. Atıştırmalığınızı yedikten sonra tekrar ekran başına dönmeyi deneyir yapamıyorsanız yemeniz gereken kadar miktarı yanı alın, daha fazlasını değil… Aksi takdirde elinizin kontr dışında tabakla ağzınız arasında gidip gelmesi ve tabağın boşalması kaçınılmaz oluyor.

Menünüz önceden belli olsun

Ara öğünlerinizi önceden belirleyin, acıktığınız and değil… Sabah evden çıkarken gün içinde hangi ara öğünleri tüketeceğinize karar verin, öğleden sonri meyve yiyip, süt içecekseniz evden çıkarken çanta bunları mutlaka atın. Aksi takdirde acıktığınız an sağlıklı bir seçenek bulamayıp abur cubura saldırabilirsiniz.

Dolapları boşaltın

Evde abur cubur bulundurmayın. Elinizin altında bı bir paket cips ya da bir paket çikolata kadar tehlike yok! Bir kere başladınız mı elinizden bırakamayacak bu tehlikeli lezzetleri evde bulundurmamak hem sizin; hem de varsa çocuğunuzun sağlığı için çok önemli.

Arada bir kaçamak yapın

Eğer sağlıklı bir ana ve ara öğün düzeni oluşturduy arada bir kendinize yaramazlık hakkı tanıyın ve teh atıştırmalıkların da tadına bakın. Yağ, şeker ve kalori oranı yüksek bu gıdaları nadiren tatmak, uzun vadede sağlıklı beslenmeye pes edip tüm atıştırmalıklarınızı bu tür gıdalardan oluşturmanızı engelleyecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu