Diyet

Mutfaktaki değişiklikler zayıflatıyor

Sağlıklı beslenmek büyük küçük hepimiz için önem taşıyor, ancak her zaman faydalı yiyecekler tüketmekte başarılı olamayabiliyoruz, lezzetli ama zararlı yiyecekler her an aklımızı çelmek üzere elimizin altında bitiyor.

Buna hareketsiz yaşam da eklenince kilo problemi kaçınılmaz oluyor. Uzmanlar bunun üstesinden gelmek için bazı mutfak alışkanlıklarımızı değiştirmeyi öneriyor.

Mutfaktaki değişiklikler ;

KÜÇÜK TABAK VE BARDAK KULLANIN İşe yemek yediğiniz tabakların boyutunu küçülterek başlayabilirsiniz.

Böylece porsiyonlarınız da azalır. Yemekte kalorili içecekler içme alışkanlığınız varsa bardaklarınızı da küçük seçmenizde fayda var.

SADECE MUTFAKTA YİYİN Yemeğinizi mutlaka masa başında yemeğe çalışın, televizyon karşısında veya gazete dergi okurken yemeyin.

Çünkü beyin sonra o aktiviteler esnasında hep yemek yemeği hatırlayacak ve acıkmasanız bile yemek isteği duyacaksınız.

SERVİSİ MASAYA GETİRMEYİN Uzmanların gereğinden fazla yememek için bir önerileri de, servis tabakları ya da tencereleri masaya getirmemek.

Çünkü bir porsiyon yedikten sonra yemek önünüzde olursa kolaylıkla ikinci defa alırsınız, oysa biraz oyalansanız doyduğunuzu hissedersiniz.

ATIŞTIRMALIK YİYECEKLER yemek öncesi veya gece yemek sonrası bol kalorili hazır abur cuburlar yerine kendinize hem faydalı hem midenizi bastıracak yiyecekler hazırlayın.

Çok da zor değil, meyve tabağı, yoğurt ya da çok yağlı olmayan peynir çeşitleri size vereceğimiz bir kaç örnek.

DONDURUCU KULLANIN Buzdolabınızı yeniden düzenleyin ve artan yiyeceklerinizi başka bir gün tüketmek üzere derin doldurucuya kaldırın, gözünüzün önünde olursa kalmasın diye acıkmadığınız halde tüketebilirsiniz.

İştah açıcı yiyecekleri de dolabı açınca hemen göz hizasında olacak yerlere koymayın.

TEZGAHI BOŞ TUTUN Mutfak tezgâhınızın üzerinde her an elinizin altında olacak ve atıştırmaya hazır, kuru yemiş, cips, bisküvi, kek, kurabiye gibi yiyecekler bulundurmayın.

Ama tamamen boş bırakın da demiyoruz, bunlar yerine bir meyve kâsesi koyun ve gelip geçerken bunları tüketin.

Habertürk

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu
Kapalı