Diyet

Paleo Diyeti İştahınızı Kapanacak

Paleo Diyeti İştahınızı Kapanacak ! Şekerli gıdalar, çikolata, işlenmiş karbonhidrat, ekmek, alkol veya vücudun ihtiyacı olmayan diğer abur cuburlarla olan savaşını kazanmak istiyorsanız öncelikli olarak korkmamanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Diğer normal diyetlerden Paleo diyeti geçerken açlık dönemleri ya da enerji düşüşleri olması normal fakat bu zamanla geçiyor.

Bir diyete başlarken yemeklerden sonra enerji düşüşleri, anksiyete veya ajitasyon, yoğun şeker isteği, bilinç bulanıklığı ve ekstrem bir açlık olması normaldir.

Umutsuzluğa kapılmayın ve pes etmeyin ! Bu hisler kaybolacak ve yakında hayatınızda hiç hissetmediğiniz kadar iyi hissedeceksiniz ! Bu açlıkları bastırmanın bir kaç yolu var.

Paleo Diyeti Hakkında Herşey! için tıklayın!

İşte bu açlıklarla başa çıkacak 6 atıştırmalık fikri…

Meyve

Midenizin kazınıyor gibi olduğu anlar için meyve bariz bir atıştırmalık. Elbette diyetiniz meyveyi de kısıtlıyor olabilir, özellikle başlangıçta, fakat sizce hangisi daha kötü: Taze meyve salatası yemek mi yoksa gerçekten çok istediğiniz şu çikolatalı çörek mi?

Fındık Fıstık

Eğer durmadan çikolata yemek istiyorsanız, magnezyum eksikliğiniz olabilir. Yani çikolata aşerdiğinizi hissederseniz anlayın ki biraz magnezyuma ihtiyacınız var. Badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği ve susam mükemmel magnezyum kaynağıdır. Bunları tüketerek magnezyum ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Turpgiller

Eğer genel olarak tatlı yemeye ihtiyacınız oluyorsa bir dizi besinden yetersiz kalmışsınız demektir, yani sülfür… Brokoli, lahana, karnabahar, yer lahanası, Çin lahanası, şalgam, kara lahana, turp gibi turpgiller familyasına ait olan sebzeler sülfür , C vitamini ve lif yönünden çok zengindir. Ayrıca kanser hücreleriyle mücadele etmede çok harika oldukları bilinmektedir.

Kuru Et

Canınız tost ya da ekmek çekiyorsa büyük olasılıkla daha fazla azota ihtiyacınız var. Bunu yüksek proteinli et ve balıktan alabilirsiniz. Eti bir atıştırmalık olarak düşünmüyor musunuz ? Kuru et yapın. Kurutucunuz olmasa bile yapabilirsiniz. Bunun için biraz zaman, yumuşak et ve kuru bir ortama ihtiyacınız var. Kendiniz yaparak paradan tasarruf edebilirsiniz. Kemiksiz but alın ve mümkün olduğu kadar ince bir şekilde kesin ( veya bırakın kasap yapsın). En iyi kuru et sadece bir kaç malzemeyle yapılıyor.

Hindistan cevizi amigosu, biraz baharat ve hindistan cevizi şekerini birleştirmeniz gerekir. (Evet tamamen Paleo değil; şeker yerine bal da koyabilirsiniz). Tüm malzemeleri bir kaseye koyun, eti koyun ve karıştırın, üzerini kapatıp en az 12 saatliğine buzdolabına koyun. Eti alın ve kağıt havlu üzerinde tezgaha koyun.

Amaç mümkün olduğu kadar kurutmak unutmayın. Şimdi kurutucuya ya da fırına koyabilirsiniz. Tahta şişlerin üzerine eti koyun ve şişleri dik bir şekilde fırına koyun.

Etlerin aşağı doğru sarktığına emin olun. Etlerin altına folyonun üzerine pişirme kağıtlarını koyun damlayan oraya damlasın. Fırının kapağını açık bırakın ki nem dışarı çıksın ve fırını olabildiğince düşük ayarda çalıştırın. 8 saat sonra test etmeye başlayabilirsiniz.

Büyük Bir Salata

Kalsiyum düşüklüğü soda gibi gazlı içecekler içmek ihtiyacı doğurabilir. en iyi kalsiyum kaynağı yeşil yapraklı sebzelerdir.

Kendinize büyük bir salata yapın; içine brokoli, ıspanak, lahana ve şalgam ve susam koyun. Biraz çedar peyniri de koyabilirsiniz. Üzerini ev yapımı salata sosu, sirke ve güzel bir zeytinyağı ile süsleyin. Bu atıştırmalık sadece kalsiyum alımını artırmakla kalmayıp ayrıca içmek istediğiniz gazlı içecek için yer de bırakmayacak.

Kuru Kayısı Kuru kayısı alkol almak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu potasyum bakımından zengindir. Yarım bardak kuru kayısı günlük önerilen potasyum alımının %20’sini karşılar. Kendiniz de kurutabileceğiniz gibi sülfatsız olanlarından da satın alabilirsiniz.

Diğer Atıştırmalıklar

Mükemmel Paleo atıştırmalıklardan bazıları: bitter çikolata( en az %70 kakao olmalı), muz, ahududu, pastırma ve avokado.Bu yiyeceklerden çok fazla yemek oldukça zordur, yani kendinizi biraz şımartabilirsiniz.

İpuçları Açlıkla başa çıkacak güvenli atıştırmalıklar seçmek isterseniz şeker ve karbonhidrat bakımından zayıf olanları seçin ve mümkünse büyük miktarda yemesi zor olanlardan olsunlar.

Ve yemekle kendinizi doldurmak yerine, yapacak farklı bir şeyler bulun. Mesela 25 şınav çekin, hızlı bir koşu yapın veya 60 saniyelik plank yapın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı