Ev & Yaşam

Dekorasyonda renkleri nasıl kullanmalıyız?

1- Odanın rengini seçerken mekandaki en büyük ebatlı parçayı baz alın. Bu büyük bir halı olabilir ya da sizin için önem taşıyan bir tablo.

2- Yatak odasında açık renklerin huzur verici olduğu doğru ama bej ya da krem rengi bir oda fazla monoton. Bunu canlı tonda yatak örtüleri, yastıklar ve desenli tüllerle kırabilirsiniz.

3- Dekorasyonun ahenk yakalaması için geniş düşünün. Ana renginizi diğer tonlardan her birini farklı yerde öne çıkartarak çeşitlendirebilirsiniz.

4- Özel bir renk uygulaması yaparken karışımın yüzde oranlarını yazılı olarak alırsanız gelecek sefer aynı rengi tutturmanız kolaylaşır. Aksi halde hiçbir zaman aynısı olmaz.

5- Ahşap renklerini baz alarak hareket etmeyin. Meşe küfü portakal rengine çok yakındır, monoton durur. Maun ise mekanı karanlık gösterir.

6- Boya seçiminde kartelayı duvara birbirinden en az 90 cm uzaklıkta yapıştırın. Baktığınızda renkleri karıştırmadan net bir seçim yapabilmenizi sağlar.

7- Her yerde sevdiğiniz rengi görme saplantınız varsa bunu ana renginiz yapın ve diğer tonları destekleyin. Sarı hayranıysanız gri duvar ve krem döşemeyle vurgulayabilirsiniz.

8- Profesyonelce dekore edilmiş bir odada rengin pek çok tonu birarada olabilir.

9- Boya renkleri, karteleda göründüğü renkte çıkmaz. Küçük alanda farklı, geniş duvarda ise daha farklı duracaktır. Bu yüzden boya seçerken bir duvarda deneme yapın.

10- Kartelada rengin en sonuna bakın. Bu, rengin en doymuş tonudur. Böylece ana renk ve alt tonlara daha kolay karar verebilirsiniz.

11- Kartelada doğru rengi bulduysanız, duvarda bir alt ya da bir üst tonuna gidin. Bu şekilde pastel renkleri kombinlemek çok daha kolay olur.

12- Renk kartelasına doğal ışıkta bakamıyorsanız tonları en az bozan parlak halojen ışıkta bakın.

13- Herkesin beğendiği rengi bulmak sizi yanıltır. Kimi sonbahar, kimi ilkbahar renklerini seviyorsa ortak bir rengi baz alın.

14- Odayı doğal renklerde dekore ediyorsanız, koyu ve açık ton kombinini çizgili olarak uygulayarak tüm dikkati bu alana toplayabilirsiniz.

15- Sıradışı renkler cesaret ister. Ancak tasarımın ana kurallarından biri renk kombinleriyle hareket kazandırmaktır. Kavun sarısı ve marine mavisi mekana farklı kimlik kazandırır.

16- Kanepenin kendi yastıklarına rengi canlandıracak desen ve tonda farklı yastıklar da eklemeyi ihmal etmeyin.

17- Halı, perde, kanepe, hatta yastıklarda bile düz renk tercih ediliyor ama değişik dokulu kumaş ve aksesuarlar yaşam alanlarını şık gösterir.

18- Çoğu zaman bir renge odaklanır diğerlerini unutabiliriz. Ancak bazen kontrast renkleri yan yana kullanmak sıradışı bir ışıltı ekleyebilir.

19- Güneş ışığı tekstilleri ve duvar renklerini soldurabilir. Arada bir aynı renkte bir ceket, havlu ya da kumaş parçasını üzerine tutun. Farkı hemen algılayacaksınız.

20- Güzel bir manzaranız varsa perdeyi duvarlarla aynı renk seçin. Ancak manzaranız yoksa kontrast renklerde ve desenli seçerek dikkati sadece perdelere çekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu