Ev & Yaşam

Küçük mutfaklar nasıl tasarlanmalı?

Bir mutfağın kullanımı ve düzeni oldukça hassas bir konudur. Düzensizlik ve dar alan sorunlarından kaynaklanan ufak bir mutfak kazası can yakıcı olabilir.  İllaki bu sorunlardan kurtulmak için büyük mutfaklara ihtiyacınız yok. Sadece doğru mimari seçimler yapılması gerekir. Mevcut olan küçük mutfağı birkaç değişimle çok kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bu işlemler size zor gelmesin. Bu değişimleri yapmak artık oldukça kolay ve bilinenin aksine külfetli değil. Çoğu zaman düşünülmeden, ani ve yanlış verilen kararlar sonucu yapılan mutfak dizaynları sayesinde birçok sorun ortaya çıkmaktadır.  İşte size ufak bir mutfağı nasıl kullanışlı ve ferah hele getirmenizi sağlayacak ufak ipuçları…

DUVAR VE ZEMİNİN ETKİSİ

Bir oda döşenirken ilk öncelikle işe duvar ve zeminden başlanır. Doğru mimari için bu özellikler zevkten çok odanın fiziksel özellikleri göz önüne alınmalıdır. Herhangi bir küçük alanı geniş göstermek istiyorsanız açık renkleri tercih etmelisiniz. Küçük mutfaklarıda projelendirirken bu hususa çok dikkat edilmelidir. Böylelikle ışığın kırılması özelliğinden faydalanarak güzel bir sonuç elde etmiş olacaksınız.

AYDINLATMA VE DOLAP RENGİNi GÖZ ARDI ETMEYİN

Küçük mutfaklar için çözüm arıyorsanız ve yeniden bir dolap almayı planlıyorsanız ilk işiniz doğru dolap rengi daha çok açık renkler ve beyaz rengi tercihiniz olmalıdır. Çünkü açık renk ve tonajları mutfağı daha aydınlık, geniş gösterecektir. Ufak ama etkili olan bir unsur daha aydınlatmadır. Küçük olan mutfaklarda yetersiz aydınlatma seçerek daha da alanı darlaştırmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için yüksek aydınlatma özelliğine sahip ledli spot lambaları avizelere göre daha çok tercih etmelisiniz.

DOĞRU DOLAP SEÇİMİ

Küçük olan bir mutfağa yanlış dolap tasarımı seçerek en büyük hatayı yapmış olursunuz. Dolaplarınız mutfak eşyalarınızın kolaylıkla sığabileceği ve mutfak alanınızın optimal şekilde kullanılabileceği ölçüde olmalıdır. Duvar büyüklüğü ve duvar girintileri göz önünde bulundurularak en uygun mutfak dolabı tasarımları yapılmalıdır.

KUYTU ALANLARI DEĞERLENDİRİN 

Küçük mutfaklara dolaplar yerleştirilirken oluşabilecek kör noktalara dikkat edilmelidir. Bu alanlar değerlendirilerek alan avantajı edebilirsiniz. Örneğin dolaplar ve tezgâh L şeklinde dizayn edildiyse köşelerde kalan bölümlere dışarıya doğru rahatça açılabilen raflı dolap sistemleri tercih edilmelidir. Böylelikle hem mutfak alanından faydalanacaksınız hem de yeni bir bölme sahibi daha olacaksınız.

DUVAR RAFLARI VE ASKILIKLAR

Daha kullanışlı bir küçük mutfak için modern mimarinin de çok kullandığı duvar raflarını ve askılıklarını tercih edebilirisiniz. Mutfak duvarınızda küçük bir alanda bile boşluğunuz varsa buraya yerleştireceğiniz ideal ölçüdeki rafların sayesinde mutfağınıza hem dekor hem de kullanım bakımından avantajlar kazandırabilirsiniz.
Askılıklarda ise havludan, tavalara birçok eşyanızı asarak yeni eşya yerleşim alanı ve şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

DOĞRU EŞYA SEÇİMİ

Bir mutfakta en fazla yer kaplayan büyük elektronik aletlerdir. Güncel teknolojiyle hemen her ebatta elektronik eşya üretimi mevcuttur. Buna üstelik bazı firmalar sipariş olarak istediğiniz ebatlarda ürünler tasarlayabilmektedir. Böylelikle yer kaplamayan ve mevcut yerinize uygun ideal eşyalarla yerden tasarruf edebilirsiniz. Dünya modern mimarisinin getirdiği Ankastre teknolojisiyle bu soruna çözümler bulunulmuştur.

KÜÇÜK MUTFAKLAR İÇİN EN FAZLA TERCİH EDİLEN AMERİKAN MUTFAĞI MODELİ

Mimari açıdan daha geniş alanlar ve dar alanlara çözüm olarak tasarlanan bu mutfak modelini günümüzde birçok insan tercih etmektedir. Bu mutfaklar tasarlanırken veya mevcut evinizde mutfağınızın darlığından şikâyetçi iseniz basitçe projeye koyabileceğiniz bu modeli tercih ettiğinizde kullanışlı ve artık size dar gelmeyen mutfak amacınıza kolayca kavuşmuş olacaksınız.

DÖNEMEÇLİ MUTFAK MİMARİLERİ

Dar mutfaklara en iyi çözümlerden biride l, c ve u şeklindeki dönen mutfak dizaynlarıdır. Böylelikle köşelerden de faydalanarak uzun tezgâhlara ve geniş dolaplara sahip olabilirsiniz. Bu tasarımlarla alan tasarrufu yaptığınız gibi mutfak içinde daha hızlı hareket etmenize sebep olabilir. Birçok insanın tercih ettiği bu tasarımlar günümüzde oldukça revaçta.

YÜKSEK MUTFAK DOLAPLARI GÖZÜNÜZÜ KORKUTMASIN

Yerden tavana kadar olan mutfak dolaplarını tercih etmekten korkmayın. Bu mutfak dolapları görsel açıdan tavanınızı daha yüksek gösterecektir. Ayrıca bu tip dolaplar; daha çok eşya muhafıza edeceği için tıkış tıkış bir mutfak yerine, daha düzenli bir mutfak haline getirecektir. Sık kullanmadığınız eşyaları üst raflara koyarak bu mutfak dolaplarının kullanımınıda kolaylaştırabilirsiniz.

Kısacası küçük bir mutfağı sinirleyerek, ufak dokunuşlarla geniş ve ferah göstermek tamamen sizin elinizde. Doğru seçimlerle bir mutfağı tasarlarken veya yenilemeye karar verirken elinizdeki imkânlardan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Kaynak: www.homify.com.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı