Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ani Kas Kramplarını Engellemenin Yolları

kas_kramp.jpg
Soğuk ve yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkan ani kas kasılmalarını önlemek için ne yapılır? Yaşlı, hamile ve mineral eksikliği olan kişilerde...
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  İnsan vücudunda ortalama 640 tane kas bulunur. Tüm vücudu saran kasların istem dışı sertleşmesine ve şiddetli ağrı oluşturmasına kramp denir. Kas kramplarının en sık gözlenen nedenleri ise aynı pozisyonda uzun süre kalmak, aşırı egzersizler ile kaslara yüklenme ve su kaybıdır. Yeterli oksijen ve şekerin ulaşamadığı kaslarda kramp oluşur.

  Ani Kas Kramplarını Engellemenin Yolları


  Sigara kaslara yeterli oksijenin ulaşmasını engeller. Sigarayı bırakmak rahat kan akışını sağlar. Kasları rahatlatır.

  B grubu vitaminlerinden yeterli oranda aldığınızdan emin olun.

  Kan dolaşımını azaltan kafein içerikli ürünlerden uzak durun.

  Potasyum kas kramplarını engellemenin en etkili yollarından biridir. Muz, domates, patates, narenciye gibi gıdaları her gün tüketin.

  Demir eksikliğiniz varsa kas kramplarını daha yoğun yaşarsınız. Doktorunuz ile görüşüp demir değerlerinizi kontrol ettirin.

  Kaslarda sıvı toplanmasına neden olan tuz tüketimini azaltın.

  Sağlıklı kan dolaşımı için su tüketimini arttırın Su tüketmek kaslardaki fazla laktik asidin atılmasına da yardımcı olacaktır.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!